Lucy Hale als Olivia Barron | |
Violett Beane als Markie Cameron | |
Tyler Posey als Lucas Moreno | |
Hayden Szeto als Brad Chang | |
Aurora Perrineau als Giselle Hammond | |
Sophia Ali als Penelope Amari | |
Landon Liboiron als Carter | |
Morgan Lindholm als Alexis Podell | |
Gary Anthony Williams als Calex (voice) | |
Ezmie Garcia als Young Inez / Inez's Granddaughter | |
Nolan Gerard Funk als Tyson Curran | |
Sam Lerner als Ronnie | |
Brady Smith als Roy Cameron | |
Tom Choi als Officer Han Chang | |
Vera Taylor als Inez Reyes | |
Andrew Howard als Randall Himoff | |
Omar Leyva als Clerk | |
Leslie Stratton als Student #1 | |
Chasen Banks als Student #2 | |
Marcie Jean als Student #3 | |
Alexander Roberts als Student #4 | |
Ellie Laufer als Student #5 | |
Jake Delaney als Guy in Bar | |
Myron Natwick als Hospital Corpse | |
Nefetari Spencer als Admissions Interviewer | |
Alexis Jacknow als Admissions Assistant | |
Rubén Garfias als Priest | |
Bradley Snedeker als Officer Chang's Partner | |
Lisa Catara als Elderly Woman | |
Tim Neff als Guy in Bar #2 | |
Dominic Vedder als EMT (uncredited) | |
Sierra Heuermann als Slumber Party Girl (uncredited) | |
Angelique Kenney als LAPD Officer Kenney (uncredited) | |
Logan William McPeak als Brad's Kisser (uncredited) |
Jeff Wadlow | Director |
Jason Blum | Producer |
Richard Bullock Jr. | Boom Operator |
Angela Hackner | Dialogue Editor |
Alyssa Hill | Art Direction |
Melinda Osgood | Key Makeup Artist |
Maya Levy | Set Decoration |
Sarah Domeier Lindo | Casting |
Traci E. Smithe | Hair Department Head |
Pavy Olivarez | Hair Department Head |
Nacoma Whobrey | Makeup Department Head |
Alexander Soto | Art Department Coordinator |
Jacques Jouffret | Director of Photography |
Matthew Margeson | Music |
Terri Taylor | Casting |
Melanie Jones | Production Design |
Lisa Norcia | Costume Design |
Kevin Lappin | Construction Coordinator |
Sean Albertson | Editor |
Couper Samuelson | Producer |
Aaron A. Goffman | Property Master |
Jamie Hardt | Sound Re-Recording Mixer |
Andrew McIntosh | Lighting Technician |
Aaron A. Goffman | Armorer |
Lucas Staley | Rigging Grip |
Miguel Barbosa | Foley |
Faith Abraham | Casting Assistant |
Heather Karasek | Set Costumer |
Iván Jesús Herrera | Lighting Technician |
Tyler Shanklin | Visual Effects Coordinator |
Matteo Saradini | Digital Intermediate |
Syna San | Visual Effects Coordinator |
Fabiana Arrastia | ADR Voice Casting |
Jamison Scott Goei | Visual Effects Supervisor |
Nico Alvarado | Set Costumer |
Melanie Kuan | Assistant Editor |
Brett Pierce | Music Editor |
Garo Hernandez | Lighting Technician |
Kurt Nishimura | First Assistant Editor |
Chris Zapara | 3D Artist |
Yana Syrkin | Costume Supervisor |
Julie Sessing | Music Supervisor |
Nikhil Paniz | Camera Operator |
Zachary Andrews | Lighting Technician |
Zak Knight | Special Effects Coordinator |
Sebastian Bueno | Dolly Grip |
Paul Postal | Gaffer |
Susan Boyajian | ADR Voice Casting |
Ally Conover | Casting Associate |
Lisa Catara | Stunt Double |
Jillian Jacobs | Screenplay |
Christopher Roach | Screenplay |
Michael Reisz | Screenplay |
Michael Reisz | Story |
Jeff Wadlow | Screenplay |
Jay Kwon | Stunt Double |
Talia K. Dillingham | Stunt Double |
Alan D'Antoni | Stunt Coordinator |
Mallory Thompson | Stunt Double |
Tara Macken | Stunt Double |
Yoshi Sudarso | Stunt Double |
Steven Ritzi | Stunt Coordinator |
Alexander McCaslin | Stunt Double |
Audi Resendez | Stunt Double |
Christopher Leps | Stunt Double |
Martin Lopez | Sound Effects Editor |
Aaron Khristeus | In Memory Of |
Budapest Art Orchestra | Other |
Phil DeSanti | Second Assistant Director |
Ryan Turek | Co-Producer |
Aaron A. Goffman | Other |