Steve Carell als Gru (voice) | |
Miranda Cosgrove als Margo (voice) | |
Dana Gaier als Edith (voice) | |
Elsie Fisher als Agnes (voice) | |
Jason Segel als Vector (voice) | |
Russell Brand als Dr. Nefario (voice) | |
Julie Andrews als Gru's Mother (voice) | |
Will Arnett als Mr. Perkins (voice) | |
Kristen Wiig als Miss Hattie (voice) | |
Pierre Coffin als Tim / Bob / Mark / Phil / Stuart (voice) | |
Chris Renaud als Dave (voice) | |
Jemaine Clement als Jerry (voice) | |
Jack McBrayer als Carnival Barker / Tourist Dad (voice) | |
Danny McBride als Fred McDade (voice) | |
Mindy Kaling als Tourist Mom (voice) | |
Rob Huebel als Anchorman (voice) | |
Ken Daurio als Egyptian Guard (voice) | |
Ken Jeong als Talk Show Host (voice) | |
Charles Bright als Additional Voices (voice) | |
Katie Leigh als Additional Voices (voice) | |
Ranjani Brow als Additional Voices (voice) | |
Scott Menville als Additional Voices (voice) | |
Holly Dorff als Additional Voices (voice) | |
Edie Mirman als Additional Voices (voice) | |
Jackie Gonneau als Additional Voices (voice) | |
Al Rodrigo als Additional Voices (voice) | |
Wendy Hoffmann als Additional Voices (voice) | |
Jakob Roston als Additional Voices (voice) | |
James Kyson als Additional Voices (voice) | |
John Hans Tester als Additional Voices (voice) | |
Tony Lee als Additional Voices (voice) | |
Debi Mae West als Additional Voices (voice) |
Chris Meledandri | Producer |
John Cohen | Producer |
Eric Guillon | Art Direction |
Yarrow Cheney | Production Design |
Ken Daurio | Screenplay |
Sergio Pablos | Story |
Pierre Coffin | Director |
Chris Renaud | Director |
Gregory Perler | Editor |
Heitor Pereira | Original Music Composer |
Nina Rappaport | Executive Producer |
Cinco Paul | Screenplay |
Sergio Pablos | Executive Producer |
Janet Healy | Producer |
Pharrell Williams | Original Music Composer |
Pam Ziegenhagen | Editor |
Stephan Franck | Storyboard |
Cal Brunker | Storyboard |
Jeannine Berger | Post Production Supervisor |
Mitja Rabar | Animation |
Yannick Honore | Animation |
Mary Hidalgo | Casting |
Fabrice Joubert | Animation |
Kevin Kaska | Orchestrator |
Elena Ortego | Animation |
Katie Ballentine | Art Department Coordinator |
Bruno Chauffard | CG Supervisor |
Chris Westlake | Original Music Composer |
Anthony Voisin | Digital Compositors |
Alexandre Bermond | Lighting Artist |
Slamm Andrews | Music Editor |
Scott Hosfeld | Musician |
Renaud Mégange | Animation |
Mary Hidalgo | Casting Consultant |
Sergio Casas | Color Designer |
Joey Newman | Conductor |
Jean-Nicolas Costa | Digital Compositors |
Christophe Duflaut | Digital Compositors |
François Le Bastard | Digital Compositors |
Gerome Viavant | Digital Compositors |
Josh Morgan | Editorial Coordinator |
Ephraïm Drouet | Lighting Artist |
Kathy Nelson | Music Supervisor |
Francois F. Laurent | Animation |
Julen Santiago | Animation |
Karin Kempf | Animation |
Robert Taylor | Associate Producer |
Olivier Delabarre | Color Designer |
Matthieu Chatelier | Digital Compositors |
Franklin Jones III | ADR Editor |
David C. Hughes | Sound Effects Editor |
Vicki Hiatt | Supervising Music Editor |
Loïc Miermont | Animation |
Céline Chotard | Animation |
Karen Hathaway | Assistant Editor |
Claire Dodgson | Additional Editing |
Daniel Callaby | Animation |
Audrey Fobis | Animation |
Joy Poirel | Assistant Production Manager |
Rudyard Cretenet | Digital Compositors |
Hugues Ssosse | Lighting Artist |
Anais Perlot | Animation Manager |
Mathilde Fabry | Animation |
Daniel Laurie | ADR Supervisor |
Solenn Colas | Assistant Production Manager |
Florian Bestel | Digital Compositors |
Lucien Fostier | Digital Compositors |
Jeanne Loyer | Digital Compositors |
Tyler Werrin | Editorial Production Assistant |
Blandine Chanteur | Lighting Artist |
Guillaume Herent | Animation |
Jola Kudela | Digital Compositors |
Satnam Ramgotra | Musician |
Carl Rydlund | Orchestrator |
Oren Hadar | Scoring Mixer |
Paul Mager | Set Designer |
Pierre Leduc | Supervising Animator |
Mathieu Malard | VFX Artist |
Tony Gonzalez | Choreographer |
Philippe Huberdeau | Digital Compositors |
Alexis Peraste | Digital Compositors |
Jeremy Séguin | Digital Compositors |
Jason Hanel | Digital Intermediate |
E. Larry Oatfield | Foley Editor |
Cédric Burkarth | Lighting Artist |
Dave Rosenbaum | Executive In Charge Of Production |
Christina DeSilva | Production Manager |
Vincent Massy | Set Designer |
Khaled Labidi | Digital Compositors |
Vincent Blanqué | Lighting Artist |
Pierre Lopes | Lighting Artist |
Walt Fowler | Orchestrator |
Peter Buccellato | ADR & Dubbing |
Frédéric Greene | Production Accountant |
Fabian Marascuillo | Score Engineer |
Julien Soret | Supervising Animator |
Lang-Willar Chloe | Animation |
Eric Guillon | Character Designer |
Stephanie Saillard | Digital Compositors |
Pierre Gobilliard | Lighting Artist |
Mathieu Le Meur | Lighting Artist |
Benoit Fournol | Lighting Artist |
Vincent Houze | Visual Effects |
Marie-Claire Bazart | VFX Supervisor |
Jean-François Macé | Visual Effects Technical Director |
Carter Goodrich | Character Designer |
Delphine Garrelis | Digital Compositors |
Olivier Martiny | Lighting Artist |
Julien Sabourdin | Production Accountant |
Ségolène Amice Lagny | Production Coordinator |
Loïc Rastout | Set Designer |
Elodie Labbe | VFX Artist |
Patrick Delage | Lead Animator |
Jean Hemez | Lead Animator |
Steve Bissinger | Sound Effects Editor |
Nicolas Bauduin | Supervising Animator |
Emmanuelle Carlier | Visual Effects Producer |
Miguel Ángel Poveda | Post Production Supervisor |
Dave Rosenbaum | Script Supervisor |
Jean-Luc Florinda | Production Manager |
Chris Scarabosio | Supervising Sound Editor |
Mary Bills | Script Supervisor |
Terry Claborn | Color Timer |
Marine Samyn | Digital Compositors |
Hans Zimmer | Music Score Producer |
Christophe Asselin | Thanks |
Christine Lagarde | Thanks |
Dennis Leonard | Supervising Sound Editor |
Gilad Carmel | Assistant Editor |
Patrick Voetberg | Associate Editor |
Clément Griselain | Color Designer |
Carlos Felipe León Ortiz | Color Designer |
Clement Darbois | Digital Compositors |
Thomas Lefebvre | Digital Compositors |
Gaston Marcotti | Digital Compositors |
Dane Rapaport | Digital Compositors |
Alex Dowding | Editorial Manager |
Vivian David | Lighting Artist |
Gavin Greenaway | Music Director |
Chris Scarabosio | Sound Designer |
Sandy Buchanan | Sound Recordist |
Nicole Rivelli | Still Photographer |
Bruce Fowler | Orchestrator |
Rick Giovinazzo | Orchestrator |
Carlos Sotolongo | ADR & Dubbing |
Christelle Balcon | Production Manager |
Wassila Lmouaci | Production Manager |
Eric Placoly | Software Engineer |
Laurent de la Chapelle | Animation Supervisor |
Vincent Garcia | Animation |
Silke Jager | Animation |
Lionel Gallat | Animation Director |
Leff Lefferts | Sound Design Assistant |
Moïse Essame | Animation |
Clementine Tronel | Animation |
Karine Friang | Assistant Production Manager |
Tim Davies | Conductor |
Ed Fuller | First Assistant Editor |
Bart Boirot | Supervising Animator |
Steven Liu | Additional Editing |
Olivier Lukaszczyk | Digital Compositors |
Simon Rafin | Digital Compositors |
Michael Crouzat | Key Animation |
Roy Latham | ADR & Dubbing |
Jill Ragaway | Production Manager |
Tom Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Pierre Avon | Supervising Animator |
Charles Chorein | Visual Effects |
Antoine Douadi | Digital Compositors |
Maya Pelle | Digital Compositors |
Niranjan Siva | Digital Compositors |
Stephan Guerin | Digital Compositors |
Justine Codron | Lighting Artist |
Saïdou Bernabé | Lighting Artist |
Matthieu Molina | Lighting Artist |
Holly Dorff | ADR Voice Casting |
Mathieu Gérard | Animation |
Jean-François Barthélémy | Animation |
Michael Rostker | Assistant Editor |
Jerome Auliac | Digital Compositors |
Sean England | Foley |
Stephane Mangin | Lead Animator |
Gourdal Sebastien | Lighting Artist |
Chris Scarabosio | Sound Re-Recording Mixer |
Guillaume Boudeville | Rigging Supervisor |
Jeremy Bowker | Sound Effects Editor |
Michael Jesmer | Sound Recordist |
Rodolphe Chabrier | Thanks |
Elisabeth Patte | Supervising Animator |
Robin Joseph | Visual Development |
Bart Boirot | Lead Animator |
Armen Ksajikian | Musician |