Peter Sallis als Wallace / Hutch (voice) | |
Ralph Fiennes als Victor Quartermaine (voice) | |
Helena Bonham Carter als Lady Campanula Tottington (voice) | |
Peter Kay als PC Mackintosh (voice) | |
Nicholas Smith als Reverend Clement Hedges (voice) | |
Liz Smith als Mrs. Mulch (voice) | |
John Thomson als Mr. Windfall (voice) | |
Mark Gatiss als Miss Blight (voice) | |
Vincent Ebrahim als Mr. Caliche (voice) | |
Geraldine McEwan als Miss Thripp (voice) | |
Edward Kelsey als Mr. Growbag (voice) | |
Dicken Ashworth als Mr. Mulch (voice) | |
Robert Horvath als Mr. Dibber (voice) | |
Pete Atkin als Mr. Crock (voice) | |
Noni Lewis als Mrs. Girdling (voice) | |
Ben Whitehead als Mr. Leaching (voice) | |
Christopher Fairbank als Additional Voice (voice) | |
James Mather als Additional Voice (voice) | |
William Vanderpuye als Additional Voice (voice) | |
Nigel Pilkington als Various (voice) (uncredited) |
Steve Box | Director |
Nick Park | Director |
Nick Park | Screenplay |
Bob Baker | Screenplay |
Steve Box | Screenplay |
Mark Burton | Screenplay |
Nick Park | Characters |
Claire Jennings | Producer |
Peter Lord | Producer |
Nick Park | Producer |
Carla Shelley | Producer |
David Sproxton | Producer |
Cecil Kramer | Executive Producer |
Julian Nott | Original Music Composer |
David McCormick | Editor |
Angharad Owen | Editor |
Gregory Perler | Editor |
Jennifer Duffy | Casting |
Phil Lewis | Production Design |
Michael Rose | Executive Producer |
Sara Barbas | Animation |
Will Becher | Animation |
Philip Beglan | Animation |
Claire Billet | Animation |
Terry Brain | Animation |
Darren Burgess | Animation |
Dug Calder | Animation |
Stefano Cassini | Animation |
Merlin Crossingham | Animation |
Teresa Drilling | Animation |
Alison Evans | Animation |
Jo Fenton | Animation |
Dicken Franklin | Animation |
Jay Grace | Animation |
Wendy Griffiths | Animation |
Maria Hopkinson-Hassell | Animation |
Jerold Howard | Animation |
Fabrice Joubert | Animation |
Virpi Kettu | Animation |
Tandy Langton | Animation |
Jason Lynch | Animation |
Seamus Malone | Animation |
Caroline Maure | Animation |
Karen Molin | Animation |
Suzy Parr | Animation |
Edward Patterson | Animation |
Pascual Perez | Animation |
Loyd Price | Animation Supervisor |
Dan Ramsay | Animation |
Christopher Sadler | Animation |
Justin Smith | Animation |
Andy Spilsted | Animation |
Robert Stevenhagen | Storyboard |
Andy Symanowski | Animation |
Darren Thomson | Animation |
Jean-Philippe Vine | Animation |
Ian Whitlock | Animation |
Lee Wilton | Animation |
Naomi Zahl | Animation |
Pilar Flynn | Thanks |
Sarah Hauldren | Art Direction |
Michael Solinger | Post Production Supervisor |
Marnie Paxton | Assistant Director |
Simon Changer | Music Editor |
Rohan Claassen | Visual Effects |
Luke Smith | Still Photographer |
Robert Edwards | ADR Recordist |
Tristan Oliver | Director of Photography |
Dave Alex Riddett | Director of Photography |
Alastair Green | Art Direction |
Matt Perry | Art Direction |
Giles Johnson | Production Manager |
Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Brendan Donnison | ADR Voice Casting |
Dave Thomas | Production Runner |
David Nigel Thomas | Production Runner |
Tony Burgess | Thanks |
Marcus Brigstocke | Thanks |
Andrew Birch | Thanks |
Nick Fletcher | Thanks |
Peter Dunne | Thanks |
Bill Damaschke | Thanks |
Guy Jenkin | Thanks |
Wayne Hellinger | Thanks |
Simon Moore | Thanks |
Graham Linehan | Thanks |
Jeffrey Katzenberg | Thanks |
Phil Parker | Thanks |
Sunny Park | Thanks |
Paul Neal | Thanks |
Georgia Pritchett | Thanks |
Giles Pilbrow | Thanks |
Paul Parmer | Thanks |
Mark Schoellkopf | Thanks |
David Ian Salter | Thanks |
Colin Rose | Thanks |
Mike Thorne | Thanks |
Olly Smith | Thanks |
Makiko Wakita | Thanks |
Lorne Balfe | Additional Music |
Jim Dooley | Additional Music |
Rupert Gregson-Williams | Additional Music |
Alastair King | Additional Music |
Dino Athanassiou | Additional Storyboarding |
Tim Owens | ADR Editor |
Peter Gleaves | ADR Mixer |
Alexander Beddow | ADR Recordist |
David Peacock | ADR Recordist |
Natasha Allright | Art Department Coordinator |
Rachael Potter | Art Department Production Assistant |
Bridget Phelan | Assistant Art Director |
Manon Roberts | Assistant Art Director |
Gunnar Heidar | Assistant Camera |
Laura Howie | Assistant Camera |
Adam Lincoln | Assistant Camera |
John Quarrell | Assistant Camera |
Matt Purgaus | Assistant Editor |
Adam Laschinger | Assistant Sound Editor |
Peter Muyzers | CG Supervisor |
Peter Hunt | Color Timer |
Max Horton | Colorist |
Stuart Lashley | Compositing Supervisor |
Matt Holland | Visual Effects Compositor |
Julien Goldsbrough | Visual Effects Compositor |
Zennor Box | Concept Artist |
Michael Sowa | Concept Artist |
Gavin Greenaway | Conductor |
Andrew Baggarley | Data Wrangler |
Lewis Guarniere | Data Wrangler |
Oliver Winwood | Data Wrangler |
Henry Badgett | Digital Compositor |
Murray Barber | Digital Compositor |
Angela Barson | Digital Compositor |
Lizzie Bentley | Digital Compositor |
Vincent Goodsell | Digital Compositor |
Michael Harrison | Digital Compositor |
Tim Hey | Digital Compositor |
Pete Howlett | Digital Compositor |
Luke Letkey | Digital Compositor |
Martin Ofori | Digital Compositor |
Rajat Roy | Digital Compositor |
Giuliano Dionisio Vigano | Digital Compositor |
Kirsty Clark | Digital Compositor |
Richard Etchells | Digital Intermediate Editor |
Alex Hudd | Dolby Consultant |
Jo Symanowski | Draughtsman |
Toby James | Epk Producer |
Michael Elson | Executive Visual Effects Producer |
Penny Foster | First Assistant Director |
Andrew Ward | First Assistant Editor |
Peter Burgis | Foley Artist |
Derek Trigg | Foley Editor |
Gavin Lines | Graphic Designer |
Martin Hobbs | Head of Production |
Philip Beglan | Key Animation |
Claire Billet | Key Animation |
Dug Calder | Key Animation |
Merlin Crossingham | Key Animation |
Teresa Drilling | Key Animation |
Jay Grace | Key Animation |
Seamus Malone | Key Animation |
Christopher Sadler | Key Animation |
Andy Symanowski | Key Animation |
Darren Thomson | Key Animation |
Ian Whitlock | Key Animation |
Suzy Parr | Key Animation |
Melody Woodford | Matchmove Supervisor |
Michael Connell | Music Editor |
Hans Zimmer | Music Score Producer |
Jonathan Williams | Musician |
Nicholas Bucknall | Musician |
Steve Mair | Musician |
Andrew Findon | Musician |
Skaila Kanga | Musician |
Helen Tunstall | Musician |
Roger Argente | Musician |
Andrew Wood | Musician |
Bruce White | Musician |
Mark Berrow | Musician |
Warren Zielinski | Musician |
Jason Wheeler | Negative Cutter |
Pat Wintersgill | Online Editor |
Thomas Urbye | Online Editor |
Nic Raine | Orchestrator |
Heather Cairncross | Playback Singer |
Sarah Eyden | Playback Singer |
Tara Knowles | Production Assistant |
Laurens Nockels | Propmaker |
Adrian Sims | Propmaker |
Claire Baker | Propmaker |
Roger Whiter | Props |
Giuseppe Tagliavini | Roto Supervisor |
Reuben Barkataki | Rotoscoping Artist |
Alfonso Cottier | Rotoscoping Artist |
Qian Han | Rotoscoping Artist |
Alasdair McNeill | Rotoscoping Artist |
Tristan Porter | Rotoscoping Artist |
Hayley Brazelton | Rotoscoping Artist |
Fred Gray | Scenic Artist |
Simon Rhodes | Scoring Mixer |
Marnie Paxton | Script Supervisor |
Lisa Butler | Second Assistant Director |
Marnie Paxton | Second Assistant Director |
Richard Beek | Second Assistant Director |
Merlin Crossingham | Second Unit Director |
Joe Bourbon | Set Dresser |
Rachel Bowen | Set Dresser |
Sophie Brown | Set Dresser |
Lorna Cashmore | Set Dresser |
Kitty Clay | Set Dresser |
Melanie Ford | Set Dresser |
James Held | Set Dresser |
Mick Hockney | Set Dresser |
Sarah Laborde | Set Dresser |
Lesley Osbourne | Set Dresser |
Kieron Thomas | Set Dresser |
Mathew Healey | Set Dresser |
Danny Hambrook | Sound Designer |
Joseph Stracey | Sound Designer |
Graham Headicar | Sound Effects Editor |
Philip Jenkins | Sound Mix Technician |
Ed Colyer | Sound Mixer |
Nigel Heath | Sound Mixer |
Adrian Rhodes | Sound Re-Recording Mixer |
Sven Taits | Sound Re-Recording Mixer |
Sylvia Bennion | Storyboard Artist |
Bob Persichetti | Storyboard Artist |
David Vinicombe | Storyboard Artist |
Loyd Price | Supervising Animator |
James Mather | Supervising Sound Editor |
David Button | Third Assistant Director |
Vinny Cannon | Third Assistant Director |
Kate Munkenbeck | Third Assistant Director |
Anthony Wonsoff | Title Designer |
Rudi Holzapfel | Visual Effects |
Patrick Phillips | Visual Effects |
Paul Driver | Visual Effects Coordinator |
Victoria Mowlam | Visual Effects Coordinator |
Aled Robinson | Visual Effects Editor |
Charlotte Loughnane | Visual Effects Producer |
Paddy Eason | Visual Effects Supervisor |
Jordi Cardus | Visual Effects Technical Director |
Gary Kachelhoffer | Animation |