Anthony Michael Hall als Gary Wallace | |
Kelly LeBrock als Lisa | |
Ilan Mitchell-Smith als Wyatt Donnelly | |
Bill Paxton als Chet Donnelly | |
Suzanne Snyder als Deb | |
Judie Aronson als Hilly | |
Robert Rusler als Max | |
Robert Downey Jr. als Ian | |
Steve James als Guy At Table | |
Vernon Wells als Lord General | |
Michael Berryman als Mutant Biker | |
Jill Whitlow als Perfume Salesgirl | |
Britt Leach als Al Wallace | |
Kym Malin als Girl Playing Piano | |
John Kapelos als Dino | |
Prince Hughes als Party Guest | |
Ann Coyle als Carmen Donnelly | |
Suzy J. Kellems als Gymnast | |
Chino 'Fats' Williams als Bar Patron | |
Robin Frohman als Girl in Bathroom | |
Alison Carole Lowe als Girl in Upside Down Bathroom | |
Rick LeFevour als Policeman (as Rick LeFevor) | |
James Huffman als Young Kid at Party (uncredited) | |
Michael K. Washko als Mall Shopper (uncredited) | |
Ivor Barry als Henry Donnelly | |
Pamela Gordon als Wyatt's Mother | |
Jennifer Balgobin als Biker Girl | |
Fred D. Scott als Bar Patron |
John Hughes | Screenplay |
Matthew F. Leonetti | Director of Photography |
John Hughes | Director |
Mark Warner | Editor |
Joel Silver | Producer |
Scott K. Wallace | Editor |
Chris Lebenzon | Editor |
Jackie Burch | Casting |
Ira Newborn | Original Music Composer |
John W. Corso | Production Design |
Kathy Nelson | Music Supervisor |
Greg Agalsoff | Boom Operator |
Stephen Hunter Flick | Supervising Sound Editor |
Don Zepfel | Unit Production Manager |
James R. Alexander | Production Sound Mixer |
Jennifer Polito | Set Decoration |
Randy Tepper | Still Photographer |
Luca Kouimelis | Script Supervisor |
Robert L. Hoyt | Sound Re-Recording Mixer |
Bennie E. Dobbins | Stunt Coordinator |
Marilyn Vance | Costume Design |
James Allen | Art Direction |
Gary Ladinsky | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Germain | Makeup Artist |
John J. Stephens | Sound Re-Recording Mixer |
Jane Vickerilla | Associate Producer |
Dagmar Loesch | Hairstylist |
Roger Heman Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Gary Wright | Foley Editor |
Jack M. Marino | Property Master |
James Bolt | ADR Recordist |
Steve Richardson | Foley Editor |
Vince Melandri | ADR Editor |
Steve Kelso | Stunts |
Greg Wayne Elam | Stunts |
Phil Culotta | Stunts |
Kimberly Epper | Stunts |
Steve Cremin | Stunts |
John-Clay Scott | Stunts |
Sharon Schaffer | Stunts |
Paul M. Lane | Stunts |
Shawn Patrick Lane | Stunts |
James Fierro | Stunts |
Bob Herron | Stunts |
Kay Whipple | Stunts |
Daniel Maldonado | Stunts |
Joseph W. Calloway | Second Unit Director of Photography |