Alfred Molina als Marty | |
Marianne Faithfull als Lilly | |
Rachael Bella als Ruthie | |
Maggie O'Neill als Sheila | |
Seymour Cassel als Frank | |
Freddie Brooks als Stretch | |
Matyelok Gibbs als Mrs. Cleary | |
Carl Dennie als Tony | |
Ruth Sheen als Marge | |
George Lannan als Police Chief | |
Gil Peleg als Teenager #1 | |
Matt Dahms als Teenager #2 | |
Barry Stevenson als Drunk | |
Pim Tjujerman als Postman | |
Megan Follows als Kathleen | |
Christopher Porter als Steve Mayerosh | |
Bob Brady als Drinker | |
Dolphy als Tarzan |
Sara Driver | Director |
Demetra J. MacBride | Co-Producer |
Susan Sultan | Co-Producer |
Jay Rabinowitz | Editor |
Victoria Westhead | Line Producer |
Elvira Bolz | Line Producer |
Ray Dobbins | Screenplay |
Robby Müller | Director of Photography |
Kees Kasander | Producer |
Jim Jarmusch | Executive Producer |
Denis Wigman | Executive Producer |
Hisami Kuroiwa | Associate Producer |
Ray Dobbins | Story |
Sara Driver | Story |
Joe Strummer | Music |
Ellen Lewis | Casting |
Jocelyne Beaudoin | Production Design |
Florian Langmaack | Art Direction |
Kathleen Mobley | Costume Design |
Rolf Baumann | Makeup Artist |
Jutta Rogler | Assistant Makeup Artist |
Joern Zander | Unit Manager |
Cecilia Kate Roque | Post Production Supervisor |
Ulla Weichlein | Script Supervisor |
Lynn Geller | Music Supervisor |
Susann Kristin Friedrich | Location Manager |
Dirk Regel | Location Manager |
Nicholas Dunbar | Third Assistant Director |
Todd Pfeiffer | First Assistant Director |
Katja Zimmerman | Second Assistant Director |
Thorwald Kiefel-Kuhls | Property Master |
Angelika Sachon | Assistant Set Dresser |
Kai Stehle | Assistant Art Director |
Christian Steinhilper | Scenic Artist |
Jason Canovas | Apprentice Sound Editor |
Thomas A. Gulino | Sound Editor |
Richard Q. King | Sound Designer |
Drew Kunin | Sound Designer |
Benno Schoberth | Assistant Sound Editor |
Brian Vancho | Foley Artist |
Herbert Blank | Special Effects Technician |
Udo A. Engel | Special Effects Supervisor |
Ulrich Gehner | Still Photographer |
Nan Goldin | Still Photographer |
Hanno Lentz | Clapper Loader |
Christopher Porter | Gaffer |
Stefan Rüsenberg | Key Grip |
Tom Schulthes | Electrician |
Pim Tjujerman | Focus Puller |
Nico Accardi | Casting Assistant |
Liora Reich | Casting |
Olga Delgado-Lopez | Costume Assistant |
Cynthia Flynt | Costume Consultant |
Tony Grocki | Assistant Editor |
Harald Krauser | Color Timer |
Cornelia Schumann | Negative Cutter |
Bettina Andersen | Production Coordinator |
Anthony J. Ciccolini III | Sound Editor |