Kevin Bacon als Sergeant Ray Duquette | |
Matt Dillon als Sam Lombardo | |
Neve Campbell als Suzie Toller | |
Denise Richards als Kelly Van Ryan | |
Theresa Russell als Sandra Van Ryan | |
Bill Murray als Kenneth Bowden | |
Daphne Rubin-Vega als Detective Gloria Perez | |
Robert Wagner als Tom Baxter | |
Carrie Snodgress als Ruby | |
Jeff Perry als District Attorney Bryce Hunter | |
Eduardo Yáñez als Frankie Condo | |
Jennifer Taylor als Barbara Baxter | |
Cory Pendergast als Jimmy Leach | |
Marc Macaulay als Walter | |
Toi Svane Stepp als Nicole | |
Dennis Neal als Art Maddox | |
Diane Adams als School Secretary | |
Paulo Benedeti als Kirk | |
Ted Bartsch als Bailiff | |
Leonor Anthony als Ken's Secretary | |
Antoni Corone als Police Chief | |
Robert Deacon als Prisoner | |
Anthony Giaimo als Dave | |
Manny Suárez als Georgie | |
Janet Bushor als Barmaid | |
Gina LaMarca als Hooker | |
Nancy Duerr als Reporter #1 | |
Margo Peace als Reporter #2 | |
Keith Wilson als Reporter #3 | |
Nelson Oramas als Policeman #1 | |
Michael Dean Walker als Policeman #2 | |
Jesse Muson als Policeman #3 | |
Kimberly Lamaze als Policewoman #1 | |
Rebecca White als Policewoman #2 | |
Victoria Bass als Judge | |
Laurie Wallace als Bikini Girl (uncredited) |
Kevin Bacon | Executive Producer |
Steven Brown | Line Producer |
Steven A. Jones | Producer |
Rodney Liber | Producer |
Jeffrey L. Kimball | Director of Photography |
George S. Clinton | Original Music Composer |
Elena Maganini | Editor |
Stephen Peters | Writer |
John McNaughton | Director |
John Brace | Casting |
Linda Lowy | Casting |
Edward T. McAvoy | Production Design |
William Hiney | Art Direction |
William A. Cimino | Set Decoration |
Kimberly A. Tillman | Costume Design |
Jay Cannistraci | Makeup Artist |
Jeni Lee Dinkel | Key Makeup Artist |
Sam Bettens | Songs |
Allyson B. Fanger | Costume Supervisor |
Mary Lou Byrd | Key Costumer |
Jodi Lyn Brockton | Stunt Double |
Kathe Swanson | Key Hair Stylist |
Peter J. Devlin | Sound Mixer |
Kevin Cerchiai | Boom Operator |
Scott Clements | Cableman |
Steven Brown | Unit Production Manager |
John R. Woodward | First Assistant Director |
Bruce Franklin | First Assistant Director |
Ty Arnold | Second Assistant Director |
Michael Genne | Camera Operator |
Chaim Kantor | First Assistant Camera |
Marvin Lee | Second Assistant Camera |
Taylor M. Favale | Production Supervisor |
Melinda Taksen | Script Supervisor |
Bruce MacCallum | "B" Camera Operator |
Gregory J. Schmidt | "B" Camera Operator |
Mark Emery Moore | Steadicam Operator |
Neal Norton | Steadicam Operator |
Rodger Jacobs | Makeup Artist |
Betty Lou Skinner | Hairstylist |
Dan Delgado | Chief Lighting Technician |
Jamie Klein | Best Boy Grip |
Thomas Smaling | Dolly Grip |
Harold Collins | Construction Coordinator |
Christopher Scheetz | Construction Foreman |
Nicholas J. Romanac | Property Master |
Maria K. Chavez | Location Manager |
Elizabeth Elwell | Location Manager |
Craig Bankey | Unit Publicist |
Jon Baronn Farmer | Still Photographer |
Terry Dunn | Production Accountant |
Charley Bob Burnham | Transportation Coordinator |
Kevin Harris | Special Effects Coordinator |
John Uribe | First Assistant Accountant |
Carlos A. Menéndez | Set Designer |
Raymond Consing | Storyboard Artist |
Bobby Amor | Set Dresser |
Rod England | Set Dresser |
Mark Dane | Set Dresser |
Henry Dando | Greensman |
Nancy G. James | Craft Service |
Artie Malesci | Second Unit Director |
Flemming Olsen | Second Unit Director of Photography |
Nancy Kirhoffer | Post Production Supervisor |
Michael L. Sale | First Assistant Editor |
John Morris | Supervising Sound Editor |
Richard Burton | Sound Editor |
Michael Magill | Sound Editor |
Alison Fisher | Sound Editor |
Thom Brennan | Sound Editor |
Drake Jenevein | Sound Editor |
Andrew Bock | Assistant Sound Editor |
Craig Weintraub | Assistant Sound Editor |
Susan Dudeck | ADR Supervisor |
Allen Hartz | ADR Editor |
Mark Pappas | Foley Supervisor |
Gary A. Hecker | Foley Artist |
Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Jeff Gomillion | ADR Mixer |
Alex Raspa | ADR Mixer |
Suzie Katayama | Orchestrator |
Rick Giovinazzo | Orchestrator |
Mike Flicker | Music Editor |
Richard Whitfield | Music Editor |
Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Doug Hemphill | Sound Re-Recording Mixer |
Matt Patterson | Sound Recordist |
Dennis Johnson | Sound Recordist |
Bob Putynkowski | Color Timer |
Mo Henry | Negative Cutter |
Butch Brickell | Stunts |
Jodi Lyn Brockton | Stunts |
Mike Kirton | Stunts |
Cort Hessler | Stunts |
Barbara Peterson-Malesci | Stunts |
J.C. Robaina | Stunts |
Tom Bahr | Stunts |
Alex Edlin | Stunts |
William Scharpf | Stunts |
Chick Bernhard | Stunts |
Patrick Selts | Stunts |
Kevin Ball | Stunt Double |
C. Ransom Walrod | Stunts |