Seth Green als Dan Mott | |
Matthew Lillard als Jerry Conlaine | |
Dax Shepard als Tom Marshall | |
Ethan Suplee als Elwood | |
Abraham Benrubi als Dennis | |
Antony Starr als Billy Newwood | |
Burt Reynolds als Del Knox | |
Christina Moore als Butterfly | |
Rachel Blanchard als Flower | |
Bonnie Somerville als Denise | |
Ray Baker als Sheriff Briggs | |
Andrew Hampton als Young Jerry | |
Jarred Rumbold als Young Dan | |
Matthew Price als Young Tom | |
Carl Snell als Young Billy | |
Nadine Bernecker als Angie | |
David Stott als Dick Stark | |
Danielle Cormack als Tony | |
Scott Adsit als Greasy Man | |
Morgan Reese Fairhead als Sandi | |
Bruce Phillips als Minister | |
Gregory Cruz als River Guide | |
Kate Harcourt als Old Woman | |
Liddy Holloway als Bonnie Newwood | |
Mia Blake als Giselle |
Richard Vane | Executive Producer |
Denise Hudson | Art Direction |
Peck Prior | Editor |
Donald De Line | Producer |
Andrew Haas | Executive Producer |
Ngila Dickson | Costume Design |
Sheila Jaffe | Casting |
Perry Andelin Blake | Production Design |
Debra Neil-Fisher | Editor |
Christophe Beck | Original Music Composer |
Wendy Japhet | Executive Producer |
Steven Brill | Director |
Jonathan Brown | Director of Photography |
Meg Everist | Set Decoration |
Tom Nursall | Story |
Harris Goldberg | Story |
Mitch Rouse | Screenplay |
Jay Leggett | Screenplay |
Sue May | Unit Publicist |
Andy Buckley | Set Medic |
Stephen Baker | Video Assist Operator |
Lynsey Shmukler Jones | Associate Producer |
Fred Wolf | Story |
Russell Farmarco | Sound Effects Editor |
Steen Bech | Visual Effects Producer |
Fernand Bos | Music Editor |
Dianne Moffatt | Script Supervisor |
Simon Cardwell | Still Photographer |
Julie Pitkanen | Script Supervisor |
Greg Orloff | Sound Re-Recording Mixer |
Richard Ziegler | Music Editor |
Cameron McLean | Camera Operator |
Elmo Weber | Supervising Sound Editor |
Karla Rodgers | Production Coordinator |
Cameron Steenhagen | Sound Effects Editor |
Mark Allen | Sound Effects Editor |
Augie Davis | Stunt Coordinator |
Carmel Russell | Visual Effects Coordinator |
Dean Lyon | Visual Effects Supervisor |
Marie A. Jones | Visual Effects Producer |
Mike Heffernan | Construction Coordinator |
Rachael Cooper | Art Department Coordinator |
Brett Higginson | Location Scout |
Andrew Driver | Greensman |
Kate Thurston | Set Designer |
Erik L. Brown | First Assistant Camera |
Tane Griffin | Scenic Artist |
Nadia Paine | Production Supervisor |
Julianne Jordan | Music Supervisor |
Darren Bradnock | Grip |
Abby Collins | Hairstylist |
Peter Tonks | Unit Manager |
Robin Allen | Picture Car Coordinator |
Trishia Downie | Unit Production Manager |
Rhys Dippie | 3D Supervisor |
Debra East | Key Hair Stylist |
Michelle Haugh | Set Dressing Artist |
Cameron McLean | Steadicam Operator |
Stephanie Kuttner | Loader |
Karl Chisholm | Special Effects Coordinator |
John Dietrick | Editorial Production Assistant |
Giles Coburn | Electrician |
Meg Morman | Casting Associate |
Ken Saville | Sound Mixer |
Peter Cleveland | Special Effects Supervisor |
Karen Winefield | Makeup Artist |
Kiki Morris | Post Production Supervisor |
Chris Regan | Color Timer |
Kimberly Logan | Location Manager |
Simon Ward | Set Costumer |
Annie Frear | Transportation Coordinator |
Reuben Morrison | Lighting Technician |
Gunner Ashford | Armorer |
James Wright | Dolby Consultant |
Trevor Bau | Stunts |
Corrin Ellingford | Boom Operator |
Tony Cole | Digital Compositors |
Simon Ambridge | Assistant Director |
Bronwyn Eichbaum | Production Coordinator |
Ronnie Morgan | First Assistant Sound Editor |
Liz McGregor | Costume Supervisor |
Patrick J. Don Vito | Additional Editing |
Jessica Hogan | Transportation Captain |
Kevin Kliesch | Orchestrator |
Susan Kurtz | Dialogue Editor |
Mike Szakmeister | Dialogue Editor |
Vic Radulich | Dialogue Editor |
Chuck Michael | Dialogue Editor |
Scott Curtis | Foley Editor |
Pip Steel | Property Master |
Dennis Johnson | Sound Recordist |
Jeremy Pitts | Foley Editor |
Christopher T. Welch | Supervising Dialogue Editor |
Avram D. Gold | ADR Editor |
Kate Vanderbyl | Second Assistant Director |
Randy Singer | Foley Mixer |
Tony Keddy | First Company Grip |
Ruben Ferguson | Payroll Accountant |
Brian Witten | Production Executive |
Angela Thomas | Production Secretary |
Sian Evans | Costumer |
Bob Baron | ADR Mixer |
Mike Nowak | Conductor |
Dusty Millar | Camera Trainee |
Terri Douglas | ADR Voice Casting |
Craig Alpert | Assistant Editor |
Hansel Verkerk | Assistant Chief Lighting Technician |
Gus Salla | Generator Operator |
Trudi Steel | Assistant Unit Manager |
Richard Matthews | Second Second Assistant Director |
Vanessa Rodriguez Spencer | Casting Assistant |
Robin Harlan | Foley Artist |
Inga Fillary | Clapper Loader |
Andrew Stroud | Focus Puller |
Huw Griffiths | Second Company Grip |
Andrew Burbon | Storyboard Artist |
Katie Hutchinson | Third Assistant Director |
Campbell Read | Graphic Designer |
Monica McLeod | Assistant Accountant |
Wade Hannett | Set Painter |
Libby Dempster | Textile Artist |
Sven Harens | Special Effects Technician |
Bryan McMahan | Colorist |
Jack Gill | Second Unit Director |
Tim McLachlan | Stunt Double |
Kayne Asher | Dolly Grip |
Claire Ashton | Assistant Location Manager |
Jojo Villanueva | Music Coordinator |
Paul Davenport | Special Effects Assistant |
David Brown | Chief Lighting Technician |
Ben Milsom | Assistant Property Master |
Angela Hovey | Assistant Production Coordinator |
Victoria Beynon-Cole | Extras Casting Coordinator |
Kevin Armstrong | Production Assistant |
Andy Gill | Stunts |