Clu Gulager als Burt Wilson | |
James Karen als Frank | |
Don Calfa als Ernie Kaltenbrunner | |
Thom Mathews als Freddy | |
Miguel A. Núñez Jr. als Spider | |
Beverly Randolph als Tina | |
Brian Peck als Scuz | |
Jonathan Terry als Colonel Glover | |
John Philbin als Chuck | |
Linnea Quigley als Trash | |
Jewel Shepard als Casey | |
Mark Venturini als Suicide | |
Cathleen Cordell als Colonel's Wife | |
Drew Deighan als Paramedic #1 | |
James Dalesandro als Paramedic #2 | |
John Durbin als Radio Corpse #1 | |
David Bond als Radio Corpse #2 | |
Bob Libman als Tac Squad Captain | |
John Stuart West als Riot Cop #1 | |
Michael Crabtree als Riot Cop #2 | |
Ed Krieger als Riot Cop #3 | |
Robert Craighead als Cop #1 | |
Paul Cloud als Cop #2 | |
Derrick Brice als Gunnery Sergeant | |
Leigh Drake als Dispatcher | |
Terry Houlihan als Yellow Cadaver | |
Allan Trautman als Tarman | |
Robert J. Bennett als Headless Tarman (as Robert Bennett) | |
Jerome 'Daniels' Coleman als Legless Corpse | |
Cherry Davis als ½ Lady Corpse |
Mark Helfrich | Additional Editor |
Pete Kleinow | Visual Effects Supervisor |
Derek Gibson | Executive Producer |
John Daly | Executive Producer |
Stanzi Stokes | Casting |
Dan O'Bannon | Screenplay |
Dan O'Bannon | Director |
Julio Macat | Assistant Camera |
Joel Kramer | Stunts |
Douglas J. White | Special Effects Makeup Artist |
Ken Kaufman | Set Decoration |
Clayton R. Hartley | Assistant Art Director |
John A. Russo | Story |
Russell Streiner | Story |
Blair Burrows | Stunts |
Tom Fox | Producer |
Matt Clifford | Original Music Composer |
Jules Brenner | Director of Photography |
Kim Robert Koscki | Stunts |
Richard Padgett | Transportation Coordinator |
Graham Henderson | Co-Producer |
Robert Jackson | Boom Operator |
Gary Jensen | Stunts |
Gary Jensen | Stunt Coordinator |
Erik Cord | Stunts |
Erik Cord | Stunt Coordinator |
John Penney | Assistant Editor |
Allan A. Apone | Makeup Effects |
Spiro Razatos | Stunts |
Monty Cox | Stunts |
Kevin McCarthy | Special Effects |
William Stout | Production Design |
Ethan Wayne | Stunts |
Gene Hartline | Stunts |
Brian J. Williams | Stunts |
Michael Bennett | Production Manager |
Craig Caton | Special Effects Makeup Artist |
Barbara Benz | Property Master |
Kenny Myers | Special Effects Makeup Artist |
Byron Quisenberry | Stunts |
Paula Moody | Stunts |
Ray Saniger | Stunts |
Ron Judkins | Sound Mixer |
Barbara Pokras | Additional Editor |
Robert Gordon | Editor |
Rudy Ricci | Story |
David M. Robertson | First Assistant Director |
Larry Odien | Special Effects Makeup Artist |
Robin L. Neal | Key Makeup Artist |
Julie Feiner | Assistant Editor |
Emilie Robertson | Music Editor |
Robert Lucas | Set Decoration |
Adam Johnston | Assistant Sound Editor |
Gene Warren Jr. | Visual Effects Supervisor |
Chris Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Bob Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Ray West | Sound Re-Recording Mixer |
William Munns | Makeup Effects |
Robert Howland | Art Direction |
Bernie Pock | Stunts |
Robert L. Blatman | Assistant Camera |
Michael Gastaldo | Leadman |
Dan Muscarella | Color Timer |
Josh King | Second Assistant Director |
Fernando Celis | Stunts |
Robert Randles | Music Supervisor |
Jesse Tango | Grip |
Bob McCarthy | Special Effects |
Bob McCarthy | Special Effects Supervisor |
Karen Altman Morgenstern | Production Coordinator |
Grahame Jennings | Associate Producer |
Richard Mall | Key Grip |
Christena Alcorn | Script Supervisor |
Sara Lee Wade | Set Dresser |
Vivian Hengsteler | Negative Cutter |
Wendy Hogan | Makeup & Hair |
Dale Johnston | Supervising Sound Editor |
Hank Calia | Stunts |
Ronald J. Pure Jr. | Electrician |
Rory Flynn | Still Photographer |
Scott Javine | Second Assistant Director |
Timothy 'Guido' Magaraci | Electrician |
David Zellitti | Stunts |
Andreas Crawford | Grip |
Ralph Garrett | Stunts |
Marty Carrillo | Best Boy Electric |
Richard Lorenzana | Production Accountant |
Lesley Levin | Assistant Costume Designer |
John Gillespie | Stunts |
Michael Carr | Stunts |
Bruce W. Morgan | Stunts |
Gardner Doolittle | Stunts |
Frederick B. Van Brunt | Assistant Property Master |
Ed Nielsen | Camera Operator |
Yvette Bliss | Makeup Artist |
Tony Rupprecht | Special Effects Makeup Artist |
Robert M. Amerian | Gaffer |
Belinda Vidaurri | Production Secretary |
Alexander Hendrie | Location Manager |
Lucien Jervis | Casting Assistant |
Pattison Newberry | Set Medic |
Bob Stephens | Stunts |