Tim Allen als Jack Sheppard | |
Courteney Cox als Marsha Holloway | |
Chevy Chase als Dr. Grant | |
Spencer Breslin als Tucker Willams / Mega-Boy | |
Kevin Zegers als Connor Shepard / Concussion | |
Kate Mara als Summer Jones / Wonder | |
Michael Cassidy als Dylan West / Houdini | |
Ryan Whitney Newman als Cindy Collins / Princess | |
Rip Torn als Larraby | |
Cornelia Guest als Cindy's Mom | |
Ashton Moio als Halloween Bully | |
Hunter Aarniokoski als Prince | |
Thomas F. Wilson als Dylan's Teacher | |
Ridge Canipe als Mean Bully | |
Danny McCarthy als Meaner Bully | |
David L. Lander als Wendy's Employee | |
Lauren Sánchez als Reporter | |
Willie Garson als Dick | |
Jane Hajduk als Researcher Taylor | |
Tommy Chang als Martial Arts Instructor | |
Zoe Doyle als Researcher | |
Tim Nasiopoulos als Large Agent | |
Deanna DeLisle als Cheerleader | |
Meg Anderson als Cheerleader | |
Kendra Rose Montagna als Cheerleader | |
Aaron Abrams als Corporal Lipscombe (uncredited) | |
Stacey Alfano als Stefanie (uncredited) | |
Nick Baga als Fat Swimmer (uncredited) | |
Alexis Bledel als Ace (uncredited) | |
Darryl Dinn als Lab Researcher (uncredited) | |
Allison Gordon als Girl with Big Hair (uncredited) | |
Sadey Paige Nifong als Kid In Pool (uncredited) | |
Andrea Savo als Carmen / Big haired Latina (uncredited) |
Peter Hewitt | Director |
Adam Rifkin | Screenplay |
David Berenbaum | Screenplay |
Angie Jones | Animation |
Jason Lethcoe | Novel |
Adam Rifkin | Screenstory |
John Papsidera | Casting |
Lawrence Jordan | Editor |
Ha Nguyen | Costume Design |
Virginia Burton | Costume Supervisor |
Susan Marucci | Script Supervisor |
Barry Chusid | Production Design |
Clive Thomasson | Set Decoration |
Julie Ragland | Co-Producer |
David Tattersall | Director of Photography |
Christophe Beck | Original Music Composer |
Suzanne Todd | Producer |
Jennifer Todd | Producer |
Todd Garner | Producer |
Neil A. Machlis | Executive Producer |
Nick Osborne | Executive Producer |
Trevor Engelson | Executive Producer |
Joseph Boccia | Associate Producer |
Robert Scherer | Production Sound Mixer |
Ava Gerlitz | Still Photographer |
Tim Merkel | Steadicam Operator |
Joshu de Cartier | Art Direction |
Tamara Deverell | Art Direction |
Lisa Shaftel | Property Master |
Chris Scarabosio | Sound Designer |
Matthew Wood | Supervising Sound Editor |
Mark Dornfeld | Visual Effects Supervisor |
Mark Owen Forker | Visual Effects Supervisor |
Shelley Cook | Stunt Driver |
Luci Romberg | Stunts |
David LeRoy Anderson | Special Effects Makeup Artist |
Mario Cacioppo | Assistant Makeup Artist |
Hallie D'Amore | Makeup Artist |
Christine Hart | Makeup Department Head |
Carol Hartwick | Assistant Hairstylist |
Francesca Paris | Hairstylist |
Ronnie Specter | Makeup Artist |
Vincent Sullivan | Hair Department Head |
Toni-Ann Walker | Hairstylist |
Tim Mogg | Makeup Artist |
Joseph Boccia | Unit Production Manager |
Erica Frauman | Post Production Supervisor |
Robin M. Reelis | Production Supervisor |
Jeff J.J. Authors | First Assistant Director |
Simon Board | First Assistant Director |
Adam Bocknek | Third Assistant Director |
Chamonix Bosch | Second Second Assistant Director |
Tyler Delben | Third Assistant Director |
Eric S. Potechin | Second Assistant Director |
Peter Aquilina | Scenic Artist |
Rob Ballantyne | Storyboard Artist |
Ravi Bansal | Concept Artist |
David Best | Graphic Designer |
William Cheng | First Assistant Art Direction |
Peter Constantinides | Carpenter |
J.P. Dame | Set Dresser |
Paul Dolgov | Painter |
Laura Evans | Set Decoration Buyer |
David G. Fremlin | First Assistant Art Direction |
Ryan Galiher | Props |
Beth Gilinsky | Set Decorating Coordinator |
Jason Graham | First Assistant Art Direction |
Adrian Hardy | Set Dresser |
Kenneth Heimer | Prop Maker |
Jennifer Heimpel | Assistant Art Director |
Darryl Henley | Storyboard Artist |
David Hirschfield | Set Designer |
Tom Jung | Storyboard Artist |
Walter Klassen | Special Props |
Mayumi Konishi-Valentine | Set Designer |
Glenn Locke | Scenic Artist |
Meaghan Lynch | Assistant Art Director |
Jim Magdaleno | Storyboard Artist |
Rob McCallum | Concept Artist |
Rob McCallum | Storyboard Artist |
Kari Measham | Set Decoration Buyer |
Steve Middlebrook | On Set Dresser |
Scott Nifong | Property Master |
Melissa Olson | Props |
Nick Alachiotis | Stunts |
Kelly Bellini | Stunts |
Matt Birman | Stunt Coordinator |
Hubert Boorder | Stunts |
Dan Brown | Stunts |
Brad Bunn | Stunts |
Randy Butcher | Stunts |
Tommy Chang | Stunt Coordinator |
Jeff Chumas | Stunts |
Larry Holt | Stunts |
Blair Johannes | Stunts |
Ciara Jones | Stunt Double |
Jamie Jones | Stunts |
Liise Keeling | Stunts |
Bret Kiene | Stunts |
Jung-Yul Kim | Stunts |
Georgia Leva | Stunt Double |
Scott Leva | Stunts |
Darren McGuire | Stunts |
Duncan McLeod | Stunts |
Ashton Moio | Stunts |
John Moio | Stunt Coordinator |
T. Ryan Mooney | Stunts |
Bonnie Morgan | Stunts |
Billy Oliver | Stunts |
Cheryl Quiacos | Stunts |
Bryan Renfro | Stunts |
Kevin Rushton | Stunts |
Kenny Searle | Utility Stunts |
John Stead | Stunts |
Booboo Stewart | Utility Stunts |
Fivel Stewart | Stunt Double |
Todd Warren | Stunt Double |
Ron Webber | Stunts |
Peter Yan | Stunts |
Bob Yerkes | Stunts |
Addison Teague | Sound Effects Editor |