Josh Hartnett als Eben Oleson | |
Melissa George als Stella Oleson | |
Danny Huston als Marlow | |
Ben Foster als The Stranger | |
Mark Boone Junior als Beau Brower | |
Mark Rendall als Jake Oleson | |
Amber Sainsbury als Denise | |
Manu Bennett als Billy | |
Megan Franich als Iris | |
Craig Hall als Wilson Bulosan | |
Chic Littlewood als Isaac Bulosan | |
Nathaniel Lees als Carter Davies | |
Elizabeth Hawthorne als Lucy Ikos | |
Joel Tobeck als Doug Hertz | |
Kate Elliott als Dawn | |
Camille Keenan als Kirsten Toomey | |
Peter Feeney als John Riis | |
Pua Magasiva als Malekai Hamm | |
Jared Turner als Aaron | |
Kelson Henderson als Gabe | |
John Wraight als Adam Colletta | |
Kate Butler als Michelle Robbins | |
Thomas Newman als Larry Robbins | |
Patrick Kake als Frank Robbins | |
Rachel Maitland-Smith als Gail Robbins | |
Min Windle als Ally Riis | |
Jack Walley als Peter Toomey | |
Elizabeth McRae als Helen Munson | |
Joe Dekkers-Reihana als Tom Melanson | |
Grant Tilly als Gus Lambert | |
John Rawls als Zurial | |
Melissa Billington als Kali | |
Jacob Tomuri als Seth | |
Kate O'Rourke als Inika | |
Ben Fransham als Heron | |
Andrew Stehlin als Arvin | |
Tim McLachlan als Archibald | |
Jarrod Martin als Edgar | |
Allan Smith als Khan | |
Abbey-May Wakefield als Little Girl Vampire | |
Dayna Grant als Jeannie Colletta | |
Aaron Cortesi als Cicero | |
Matt Gillanders als Daeron |
Brian Nelson | Screenplay |
Sam Raimi | Producer |
Jane Holland | Costume Design |
Stuart Beattie | Screenplay |
Steve Niles | Screenplay |
David Slade | Director |
Mike Richardson | Executive Producer |
Nathan Kahane | Executive Producer |
Steve Niles | Novel |
Jo Willems | Director of Photography |
Joseph Drake | Producer |
Robert Tapert | Producer |
Art Jones | Editor |
Paul D. Austerberry | Production Design |
Aubrey Henderson | Executive Producer |
Mary Vernieu | Casting |
Brian Reitzell | Music Supervisor |
Jaro Dick | Set Decoration |
Nigel Churcher | Art Direction |
Jaindra Watson | Costume Supervisor |
Mark Robins | Art Direction |
Tim Prebble | Supervising Sound Editor |
Rebecca Downes | Visual Effects Producer |
Simon Elsley | Set Designer |
Fiona Webb | Visual Effects Producer |
Jochen Fitzherbert | Visual Effects Editor |
Steve Unwin | Still Photographer |
Cameron McLean | Camera Operator |
Tim Prebble | Sound Designer |
Richard Jory | Music Editor |
Birgitta Nilsson | Art Department Coordinator |
George Port | Visual Effects Supervisor |
Dan Lemmon | Visual Effects Supervisor |
Allan Poppleton | Stunt Coordinator |
Kathleen Thomas | Script Supervisor |
Robert Bavin | Assistant Art Director |
Nick Connor | Set Designer |
Liz Mullane | Casting |
Rob Marsh | Camera Operator |
Kirsty Griffin | Still Photographer |
Milton Candish | Leadman |
Sean Button | Stunts |
Hugo Dominguez | Visual Effects |
Matsune Suzuki | Modeling |
Hauk Olafsson | Special Effects |
Brian Reitzell | Original Music Composer |
Matt Cornelius | Property Master |
Charlie Haskell | Second Unit Director |
Ray Beentjes | Supervising Dialogue Editor |
Polly McKinnon | ADR Editor |
Chris Todd | Dialogue Editor |
Dayna Grant | Stunts |
Carrie McLaughlin | Foley |
Simon Jones | Dolly Grip |
Simon Hawkins | Key Grip |
Ben Rowsell | Second Assistant "A" Camera |
Jay Munro | Key Grip |
Anita Aggrey | Makeup & Hair |
Chris McAllister | Lighting Technician |
Sean O'Neill | Chief Lighting Technician |
Dion Anderson | Lighting Technician |
Michael Lougheed | Assistant Chief Lighting Technician |
Ian McCarroll | Camera Operator |
Vanessa Hurley | Hair Supervisor |
Andrew McGeorge | First Assistant "B" Camera |
James Rua | Second Assistant Camera |
Claire Rutledge | Makeup Artist |
Michael Krehl | Makeup & Hair |
Jane O'Kane | Makeup Designer |
John Enright | Assistant Chief Lighting Technician |
Brenden Holster | Second Assistant "B" Camera |
Todd Bilton | First Assistant "B" Camera |
David Sargison | Assistant Chief Lighting Technician |
Jane O'Kane | Hair Designer |
Alys Rowe | Assistant Camera |
Ulric Raymond | First Assistant "A" Camera |
Marcus Upton | Lighting Technician |
Grant Adams | Steadicam Operator |
Jacqui Leung | Key Hair Stylist |
Sean O'Neill | Gaffer |
Tony Blackwood | Chief Lighting Technician |
Kerry Peck | Lighting Technician |
Maya Lewis | Makeup & Hair |
Natacha Lee | Second Assistant "B" Camera |
Steve Cook | Assistant Chief Lighting Technician |
Dominic Connor | Rigging Grip |
Scott Anderson | Rigging Supervisor |
Lachlan Mayclair | Machinist |
Joan Wilson | Costumer |
Steven Darancette | Production Coordinator |
Venus Kanani | Casting Associate |
Jane McCurdy | Production Coordinator |
Robyn Younie | Production Coordinator |
Hayley May | Costumer |
Helen Charters | Dialogue Coach |
Moira Grant | Production Manager |
Sarah Jones | Costumer |
Nic Benns | Title Designer |
Sarah Spurway | Production Coordinator |
Claudia Watson | Ager/Dyer |
Dianne Moffatt | Script Supervisor |
Clara Lill | Costume Assistant |
Jenny Rushton | Costumer |
Melody Newton | Costumer |
Victoria Beynon-Cole | Casting Assistant |
Rebecca Hutton | Production Coordinator |
Tara Landry | Production Coordinator |
Lyn Willis | Production Coordinator |
Carole Pagonis | Production Supervisor |
Lindsay Graham Ahanonu | Casting Assistant |
Annie Dodman | Unit Production Manager |
Amanda Foubister | Stunts |
Erika Takacs | Stunts |
Sheree Swords | Stunts |
Mana Hira Davis | Stunts |
Paul Grinder | First Assistant Director |
Robyn Grace | Second Assistant Director |