Nicolas Cage als Tom Welles | |
Joaquin Phoenix als Max California | |
James Gandolfini als Eddie Poole | |
Peter Stormare als Dino Velvet | |
Anthony Heald als Daniel Longdale | |
Chris Bauer als George Higgins | |
Catherine Keener als Amy Welles | |
Myra Carter als Mrs. Christian | |
Amy Morton als Janet Mathews | |
Norman Reedus als Warren Anderson | |
Jenny Powell als Mary Ann Mathews | |
Anne Gee Byrd als Senator | |
Jack Betts als Butler | |
Luis Oropeza als Archive Director | |
Rachel Singer als Neighbor | |
Don Creech als Mr. Anderson | |
Fran Bennett als Nun | |
Wilma Bonet als Nun | |
Luis Saguar als Manny | |
Walter K. Jordan als Thug | |
Norm Compton als Thug | |
Brian Keith Russell als Thug | |
John Robb als Porn Dealer | |
Devan Brown als Flea Market Woman | |
Doris Brent als Machine's Mother | |
Robert Amico als Casting Director | |
Kiva Dawson als Girl in Hall | |
Rachel Wolfe als Girl in Hall | |
Suzy Nakamura als Computer Wizard | |
Torsten Voges als Stick | |
Tahitia Dean als Hollywood Prostitute | |
Texas Terri als Dino's Redhead | |
Vernon Guichard II als Porn Guy | |
Emily Patrick als Porn Girl | |
Nancy Vee als Porno Make-Up Artist | |
Lisa Vanasco als Topless Ticket Taker | |
Bridgett Vera als Ticket Taker | |
Jennifer Harris als Strip Club Dancer | |
Burton Richards als Strip Club Dancer | |
Jovanna Vitiello als Strip Club Dancer | |
David U. Hodges als Surveillance Man | |
William Lawrence Mack als Larry | |
Lorena M. Santos als Prostitute | |
Connie Mercurio als Nurse | |
William Buck als Mr. Christian | |
Kerry Corcoran als Cheating Son-in-Law | |
Mario Ernesto Sánchez als Taxi Driver | |
Claudia Aros als Miami Girlfriend | |
Ava Lee Scott als Girl in Lot (uncredited) | |
Deborah Smith Ford als Dancer (uncredited) | |
Jacklyn Lick als Video Girl (uncredited) | |
Carla Moon als Girl in Jacuzzi (uncredited) |
Joel Schumacher | Producer |
Judy Hofflund | Producer |
Robert Elswit | Director of Photography |
Mychael Danna | Original Music Composer |
Joel Schumacher | Director |
Gary Wissner | Production Design |
Mali Finn | Casting |
Gavin Polone | Producer |
Mark Stevens | Editor |
Gershon Ginsburg | Art Direction |
Joseph M. Caracciolo | Executive Producer |
Jeff Levine | Co-Producer |
Nick Beaird | Grip |
Nancy Mott | Craft Service |
David Severin | Transportation Co-Captain |
Ira M. Hammons-Glass | Costume Supervisor |
Kevin Ritter | Set Costumer |
Bill Anagnos | Stunts |
James Barrett | Electrician |
Colin De Rouin | Set Designer |
Walter Zieska | Propmaker |
Marco Kyris | Stand In |
Alan Edmisten | First Assistant Director |
Glen Davis | Best Boy Electric |
Michael Singer | Publicist |
Nicholas Dodd | Orchestrator |
Billy Craft | Lighting Technician |
Susan Dukow | Production Coordinator |
Angelo Di Giacomo | First Assistant Camera |
Younes Megri | Additional Music |
John Orlebeck | Transportation Coordinator |
Joseph M. Caracciolo | Unit Production Manager |
Daniel R. Chavez | Executive In Charge Of Post Production |
Marvin E. Lewis | Boom Operator |
Mona May | Costume Design |
Philip Canfield | Leadman |
Rick Raphael | Steadicam Operator |
James Plannette | Gaffer |
Terrence Harris | Casting Associate |
Anthony Milch | Sound Editor |
David Peterson | Special Effects Supervisor |
Felipe Sanchez | Costume Illustrator |
Ben Beaird | Key Grip |
Eddie Yansick | Stunt Coordinator |
Brad Heiner | Rigging Grip |
Joe Divitale | Sound Effects Editor |
Tom Nelson | Sound Mixer |
Gary Fettis | Set Decoration |
Michael Boonstra | Production Office Coordinator |
Mads Hansen | Script Coordinator |
Carl D. Ware | Sound Engineer |
Willie D. Burton | Sound |
Cherie Tamai | Assistant Sound Editor |
Ron Petagna | Construction Coordinator |
Michael J. Burmeister | Location Manager |
Gina August | Driver |
Kim Maitland | Sound Recordist |
Gloria Kaiser | Color Timer |
Elizabeth Tompkins | Production Accountant |
Thomas Milano | Music Editor |
Jason Weil | Assistant Art Director |
Linda Grimes | Makeup Artist |
John Leveque | Supervising Sound Editor |
Tambre Hemstreet | Art Department Coordinator |
Michael Ginsburg | Still Photographer |
Joseph Coscia | Hairstylist |
Al Griswold | Special Effects Coordinator |
Sarah Bullion | Art Department Assistant |
Alan Martin | Key Set Costumer |
Thomas Saccio | Property Master |
Rick A. Benedetto | Rigging Gaffer |
David J. Grant | Production Supervisor |
Mychael Bates | Set Dresser |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Mildred Iatrou | Dialogue Editor |
Eli Richbourg | Second Unit Director |
Becky Sullivan | Supervising ADR Editor |
Donald Dowd | Lighting Technician |
Jakub Durkoth | Swing |
Marcia Patten | Wardrobe Supervisor |
Joseph P. Mercurio | Special Effects Assistant |
Gary A. Beaird | Dolly Grip |
Greg Faysash | Second Assistant Camera |
Gene Patterson | Location Assistant |
Nicholas Dodd | Conductor |
R. Michael De Chellis | Assistant Chief Lighting Technician |
Gary A. Hecker | Foley Artist |
Phillip Fuller | Sound Mix Technician |
Russell Engels | Chief Lighting Technician |
Andrew George Fink | Production Assistant |
Debbie Arrowood | Assistant Camera |
Rebecca White | Accountant |
Bill Marinella | Extras Casting |
Mike Montgomery | Construction Grip |
Georgia Fletcher | Costumer |
Lisa J. Bloch | Second Second Assistant Director |
Lucy Herrera | Assistant Accountant |
Martin Charles | Graphic Designer |
Tanner Gill | Stunt Double |
Maureen Whalen | Casting Assistant |
Tony Romain | Production Secretary |
Earl Perque | Best Boy Grip |
Edward Poveda | Payroll Accountant |
Christopher Carlson | Assistant Decorator |
Kevin Long | Assistant Property Master |
Scott Janush | Assistant Editor |
David Hallinan | Second Assistant Director |
Vincent Guarriello | Key Construction Grip |
Mo Henry | Negative Cutter |
Lisa Davidson | Assistant Production Coordinator |
Alex Kivlen | Assistant Location Manager |
Amy Eldridge | First Assistant Accountant |
Mohamed Nesrate | Music Consultant |
Ralph Ferrara | Stunts |
Carrick O'Quinn | Stunts |
John Robotham | Stunts |
Chad Stahelski | Stunts |
Cheryl Quarantiello | Unit Production Manager |
Masako Masuda | Set Designer |
Kurt V. Hulett | Leadman |
Carlane Passman | Costume Supervisor |
Peter Tothpal | Hairstylist |
Richard Wood | Special Effects Coordinator |
John J. Rutchland III | Construction Coordinator |
Michael Randolph | Craft Service |
Emily Schweber | Casting Associate |
Donald L. Warner Jr. | Dialogue Editor |
Kimberly Lowe Voigt | Dialogue Editor |
Andrew Kevin Walker | Writer |
Margo Hunt McKay | Transportation Coordinator |