Tom Hanks als Alan Clay | |
Sarita Choudhury als Dr. Zahra Hakeem | |
Sidse Babett Knudsen als Hanne | |
Ben Whishaw als Dave | |
Tom Skerritt als Ron Clay | |
Tracey Fairaway als Kitty Clay | |
David Menkin als Brad | |
Omar Elba als Yousef | |
Jane Perry als Ruby Clay | |
Amira El Sayed als Maha | |
Christy Meyer als Cayley | |
Khalid Laith als Karim Al-Ahmad | |
Jon Donahue als Ted | |
Michael Baral als Young Ron | |
Lewis Rainer als Young Alan | |
Megan Maczko als Rachel | |
Eric Meyers als Eric Randall | |
Waleed Elgadi als Sayad | |
Zaydun Khalaf als Mohammed | |
Jay Abdo als Dr. Haddad | |
Atheer Adel als Prince Jalawi | |
Dhafer L'Abidine als Hasan | |
Xara Eich als Young Kit | |
Alexander Molkenthin als Kid Alan |
Tom Tykwer | Director |
Tom Tykwer | Screenplay |
Dave Eggers | Novel |
Uwe Schott | Producer |
Gary Goetzman | Producer |
Arcadiy Golubovich | Producer |
Stefan Arndt | Producer |
Tim O'Hair | Producer |
Frank Griebe | Director of Photography |
Alexander Berner | Editor |
Johnny Klimek | Original Music Composer |
Tom Tykwer | Original Music Composer |
Pierre-Yves Gayraud | Costume Design |
Uli Hanisch | Production Design |
Michelle Guish | Casting |
Gaby Kester | Casting |
Avy Kaufman | Casting |
Noureddine Aberdine | Casting |
Mounir Saguia | Casting |
Alan Scott Neal | Casting Associate |
Abdellah Baadil | Art Direction |
Daniel Chour | Art Direction |
Marco Trentini | Art Direction |
Redouane Nasserdine | Art Department Coordinator |
Niklas Schmidt | Art Department Coordinator |
Abdellah Baadil | Assistant Art Director |
Claudio Magrini | Construction Coordinator |
Kai Koch | Supervising Art Director |
Christian Almesberger | Camera Operator |
Amine Boudour | Camera Operator |
Aladin Hasic | Second Unit Cinematographer |
Lotfi El Gorda | First Assistant Camera |
Marcus Pohlus | Steadicam Operator |
Tom Trambow | Still Photographer |
Sifeddine El Amine | Still Photographer |
Frédéric Batier | Still Photographer |
Jan Hinrich Hoffmann | Underwater Camera |
Helmut Prein | Gaffer |
Dietmar Haupt | Rigging Gaffer |
Elisabeth Martirena | Assistant Costume Designer |
Oriol Nogues | Assistant Costume Designer |
Bettina Seifert | Costume Supervisor |
Lisa Spengler | Set Costumer |
Sven Hübner | Armorer |
Heike Merker | Hair Department Head |
Heike Merker | Makeup Department Head |
Jan Kempkens-Odemski | Makeup Artist |
Daniel Parker | Makeup Designer |
David Salamon | CG Supervisor |
Johannes Schiehsl | Animation |
Benjamin Swiczinsky | Animation |
Conrad Tambour | Animation |
Robert Aldag | Visual Effects Coordinator |
Nina Knott | Visual Effects Producer |
Rene Grasser | Visual Effects Producer |
Dominik Trimborn | Visual Effects Supervisor |
Robert Pinnow | Visual Effects Supervisor |
Christopher Chaber | Visual Effects Editor |
Steve Little | ADR & Dubbing |
Carsten Richter | Foley |
Markus Stemler | Sound Effects Editor |
Matthias Lempert | Sound Re-Recording Mixer |
Frank Kruse | Supervising Sound Editor |
Manuel Scholz | First Assistant Editor |
Laura Bach | Set Designer |