Philip Seymour Hoffman als Günther Bachmann | |
Willem Dafoe als Tommy Brue | |
Robin Wright als Martha Sullivan | |
Rachel McAdams als Annabel Richter | |
Grigoriy Dobrygin als Issa Karpov | |
Homayoun Ershadi als Abdullah | |
Nina Hoss als Irna Frey | |
Daniel Brühl als Maximilian | |
Herbert Grönemeyer als Michael Axelrod | |
Mehdi Dehbi als Jamal | |
Rainer Bock als Dieter Mohr | |
Vicky Krieps als Niki | |
Kostja Ullmann als Rasheed | |
Franz Hartwig als Karl | |
Martin Wuttke als The Admiral | |
Derya Alabora als Leyla Oktay | |
Tamer Yiğit als Melik Oktay | |
Neil Malik Abdullah als Abdullah's Bodyguard | |
Vedat Erincin als Storekeeper | |
René Lay als Sparring Partner | |
Georg Ebinal als Axelrod's Driver | |
Bernhard Schütz als Otto Keller | |
Jessica Joffe als Lotta | |
Imke Büchel als Frau Elli | |
Ursina Lardi als Mitzi Brue | |
Uwe Dag Berlin als Tattooed Man | |
Corinna Kropiunig als Lonely Dancing Woman | |
Max Volkert Martens als Otto Burgdorf |
Andrew Bovell | Screenplay |
Benoît Delhomme | Director of Photography |
Simon Cornwell | Producer |
Anton Corbijn | Director |
John le Carré | Novel |
Andrea Calderwood | Producer |
Sabine Engelberg | Art Direction |
Malte Grunert | Producer |
Yeşim Zolan | Set Decoration |
Sebastian T. Krawinkel | Production Design |
Nicole Fischnaller | Costume Design |
Stephen Cornwell | Producer |
Valeska Schitthelm | Makeup Artist |
Claire Simpson | Editor |
Gail Egan | Producer |
Martin Steyer | Sound Re-Recording Mixer |
Jamie Turpin | First Assistant Editor |
Frank Kruse | Supervising Sound Editor |
Peter Clarke | Music Editor |
Malte Sarnes | Visual Effects Supervisor |
Bülent Akgün | Leadman |
Felix Storp | Additional Camera |
Christoph Roth | Visual Effects Producer |
Robert Blasi | Art Department Coordinator |
Arne Hastedt | Digital Intermediate |
Jan Brandt | Production Manager |
Dörte Brodesser | Transportation Coordinator |
Gabriella Gobber | Script Supervisor |
Nic Diedrich | Location Manager |
Florian Kronenberger | Gaffer |
Jean-Michel Boublil | Visual Effects Supervisor |
Markus Bendler | Picture Car Coordinator |
Ronnie Paul | Stunt Coordinator |
Steffen Birker | Rigging Gaffer |
Caroline Veyssière | Script Supervisor |
David Hoffmann | Property Master |
Jac Rubenstein | Dialogue Editor |
Herbert Grönemeyer | Original Music Composer |
Carsten Richter | Foley Artist |
William D. Johnson | Executive Producer |
Carla Kämpfer | Third Assistant Director |
Stephen Cornwell | Additional Writing |
John le Carré | Executive Producer |
Sam Englebardt | Executive Producer |
Simone Bär | Casting Director |
Sharon Martin | Makeup Designer |
Jina Jay | Casting Director |
Arno Neubauer | Line Producer |
Solveig Fina | Co-Producer |
Helge Sasse | Co-Producer |
Tessa Ross | Executive Producer |
Sharon Martin | Hair Designer |
Philip Seymour Hoffman | In Memory Of |
Scott Kirby | First Assistant Director |
Simon Channing Williams | In Memory Of |
Carlos Fidel | Second Assistant Director |