Jesse Eisenberg als Mike Howell | |
Kristen Stewart als Phoebe Larson | |
Topher Grace als Adrian Yates | |
Connie Britton als Victoria Lasseter | |
Walton Goggins als Laugher | |
John Leguizamo als Rose | |
Bill Pullman als Krueger | |
Tony Hale als Agent Peter Douglas | |
Stuart Greer als Sheriff Bernie Watts | |
Michael Papajohn als Otis | |
Monique Ganderton als Crane | |
Nash Edgerton als Beedle | |
Paul Andrew O'Connor als Diesel | |
Freddie Poole als Potter | |
Ilram Choi als Newton | |
James Bendishaw als Bourbon | |
Lavell Crawford als Big Harold | |
Sam Malone als Quinzin | |
Jim Klock als Deputy Labutte | |
Wayne Pére als Deputy Krantz | |
Gabe Begneaud als Deputy Jordan | |
Rachel Wulff als CNN Reporter | |
Lyle Brocato als CIA Analyst | |
Don Yesso als Air Force Commander | |
Jack Yang als Gangster | |
Vic Chao als Rowdy | |
Johnny McPhail als Gas Station Attendant | |
Nick Stanner als Asset #1 | |
Eyad Elbitar als Asset #2 | |
Trace Cheramie als Asset #3 | |
Isaac Hughes als Asset #4 | |
John Bernecker als Asset #5 | |
Tim J. Smith als Asset #6 | |
Matthew R. Staley als Asset #7 | |
Alvin Chong als Asset #8 | |
Michael Jamorski als Asset #9 | |
Greg Rementer als Asset #10 | |
Dino Dos Santos als Asset #11 | |
Robert Bennett als Shopper | |
Teri Wyble als Tech #1 | |
James Moses Black als Tech #2 | |
Eric Stratemeier als Stunt Thug #1 | |
Eric VanArsdale als Stunt Thug #2 | |
Sope Aluko als Krueger's Wife | |
Macee Binns als Party Hipster | |
Nicolas Bosc als The Party Guy | |
Kyle Crosby als Soldier | |
Michelle DeVito als CIA Tech | |
Alexander Eldimiati als CIA Operative | |
Joseph Fischer als CIA Tech | |
Philip Fornah als Concierge | |
Tyler Forrest als Hooper | |
Geraldine Glenn als Airport Traveler | |
Mary Elizabeth Runyon als Gretchen | |
Billy Slaughter als Staff Sgt. Harris | |
John L. Armijo als CIA Agent | |
Tom Bui als Businessman | |
Johnny Otto als CIA Agent (uncredited) |
Nima Nourizadeh | Director |
Steffen Aumueller | Executive Producer |
Ray Angelic | Executive Producer |
Jonathan Gardner | Executive Producer |
Eyal Rimmon | Executive Producer |
Zülfikar Güzelgün | Executive Producer |
Gideon Tadmor | Executive Producer |
Anthony Bregman | Producer |
David Alpert | Producer |
Britton Rizzio | Producer |
Kevin Scott Frakes | Producer |
Raj Brinder Singh | Producer |
Jason Constantine | Supervisor of Production Resources |
Eda Kowan | Supervisor of Production Resources |
Amy Poncher | Co-Producer |
Mark Fasano | Co-Producer |
Andrew Marcus | Editor |
Jeanne McCarthy | Casting |
Richard Bridgland | Production Design |
Christina Eunji Kim | Art Direction |
Jon Danniells | Set Decoration |
Gregory Polzak | Score Engineer |
Michael Bonvillain | Director of Photography |
Robert Ogden Barnum | Executive Producer |
Tom Rock | Executive Producer |
Marcelo Zarvos | Original Music Composer |
Elizabeth Herberg | Art Department Coordinator |
Stephanie Wittmann | Art Department Assistant |
Matt Kutcher | Special Effects Supervisor |
Donnie Dean | Special Effects Coordinator |
Eric Roberts | Special Effects Coordinator |
Liz Christofaro | Visual Effects Coordinator |
Karina Benesh | Visual Effects Coordinator |
Wendy Garfinkle | Visual Effects Producer |
Rhonda L. Moore | Visual Effects Producer |
Gary Leib | Animation Director |
Leslie Woo | Casting Associate |
Greg Morris | Camera Operator |
Paul Olinde | Gaffer |
Hans Bjerno | Helicopter Camera |
Tommy Lohmann | Steadicam Operator |
Alan Markfield | Still Photographer |
Andrew Rogers Clark | Gaffer |
Tarik Naim Alherimi | Rigging Gaffer |
Lee Harper | Assistant Costume Designer |
Linda Gardar | Costume Supervisor |
Amy Lynch | Set Costumer |
Lisa Magee | Set Costumer |
Alison Parker | Set Costumer |
Darrell Hall | Music Editor |
Randall Poster | Music Supervisor |
Arthur Kleinpell III | Armorer |
Samuel W. Sullivan | Script Supervisor |
Morey Butler | Armorer |
Lewis Goldstein | Supervising Sound Editor |
Tony Ward | Hair Department Head |
Adam Gaeta | Key Hair Stylist |
Stacey Panepinto | Makeup Department Head |
Paige Reeves | Makeup Artist |
Noah Bradley | Construction Coordinator |
Peter Cron | Co-Producer |
Buddy Patrick | Executive Producer |
Chelsey Pinke | Co-Producer |
Bill Pankow | Editor |
Michael Barton | Art Direction |
Daina Daigle | Hairstylist |
Courtney Lether | Makeup Artist |
Michael Marino | Makeup Effects Designer |
Yoichi Art Sakamoto | Makeup Effects |
Eric Fox Hays | First Assistant Director |
Lars P. Winther | First Assistant Director |
Spencer Davison | Set Designer |
Brian S. Freeman | Propmaker |
Brook Yeaton | Property Master |
Steven Huerstel | Boom Operator |
Tom Ryan | Sound Effects Editor |
Janine Conway | Visual Effects Coordinator |
Lucien Harriot | Visual Effects Supervisor |
Mark Russell | Visual Effects Supervisor |
Kathereena Singh | Visual Effects Coordinator |
Katherine Soares | Visual Effects Producer |
Robert Alonzo | Fight Choreographer |
Robert Alonzo | Stunt Coordinator |
Richard Ball | Key Grip |
Kenneth Coblentz | Dolly Grip |
Brad Garris | Best Boy Electric |
Jonathan Terpstra | Lighting Technician |
Hannah Bollich | Costume Coordinator |
Jordan Lindblad | Visual Effects Editor |
Andreas Fehrle | Assistant Editor |
Alec Styborski | Assistant Editor |
Dana A. Hanby | Location Manager |
Annette Kudrak | Music Editor |
Mark Baechle | Orchestrator |
Randall Balsmeyer | Title Designer |
Max Greene | Dialogue Editor |
Max Greene | ADR Editor |
Cate Montana | Supervising ADR Editor |
Chris Navarro | ADR Mixer |
Shaun Brennan | Foley Artist |
Erik H. Magnus | Production Sound Mixer |
Jessica Alejandra Ochoa | Draughtsman |
Tina Charad | Graphic Designer |
Barker White | Painter |
Greg White | Painter |
Anna Livia Cullinan | Researcher |
Gretchen Gattuso | Set Decoration Buyer |
Lisa Tong | Set Decoration Buyer |
Wright McFarland | Set Designer |
Jonny Bullard | Set Dresser |
Iggie Colomer | Set Dresser |
Sam Jacobs | Set Dresser |
Joey Kent | Set Dresser |
Jordan Lightner | Set Dresser |
Mark Seiler | Set Dresser |
Craig Serody | Set Dresser |
Zac Sleeth | Set Dresser |
Cydney Tucker | Set Dresser |
Matt Zaff | Set Dresser |
Tony Ziegler | Set Dresser |
T.D. Antoine | Set Dresser |
Brent Boates | Storyboard Artist |
Robert Benavidez | Special Effects Technician |
Jennifer Picard | Special Effects Technician |
Shawn Roberts | Special Effects Technician |
Brendan Fitzgerald | CG Supervisor |
Dave Zeevalk | CG Supervisor |
Erin W. Nash | Compositing Supervisor |
Steve J. Sanchez | Compositing Supervisor |
Molly Pabian | Digital Effects Producer |
Harimander Singh Khalsa | Digital Effects Supervisor |
Ed Mendez | Visual Effects Supervisor |
Michael Huber | Visual Effects Supervisor |
Dan Schrecker | Visual Effects Supervisor |
Bryan Godwin | Visual Effects Supervisor |
Darren Manzari | Ager/Dyer |
Shelley Dall | Script Supervisor |
Cliff Fleming | Aerial Coordinator |
Cory Fleming | Aerial Coordinator |
Stacy Fortenberry | Travel Coordinator |
Vincent Tabaillon | Additional Editor |
Adrian DeLude | Colorist |
Leeza Diott | Dailies Manager |
Eliot Milbourn | Digital Colorist |
Cristina Esterás-Ortiz | Digital Intermediate Producer |
Brad Baker | Additional First Assistant Camera |
Steve Dietl | Additional Still Photographer |
Hans Bjerno | Aerial Director of Photography |
Wally Sweeterman | Camera Operator |
Ian Lynch | Camera Operator |
Ted Alderman | Electrician |
Bryan Freed | Electrician |
Joseph Vasatka | Electrician |
Wade Whitley | First Assistant Camera |
Rachel Perlis | Grip |
Gary W. Shaw | Grip |
Griffin McCann | Second Assistant Camera |
Nancy Piraquive | Second Assistant Camera |
Shane Shisheboran | Special Effects Makeup Artist |
Max Landis | Screenplay |
Stuart Brown | Executive Producer |
David C. Robinson | Costume Designer |
Paul Hartnoll | Original Music Composer |
Ray Angelic | Unit Production Manager |
Robert Ortiz | Unit Production Manager |
Paul B. Uddo | Second Assistant Director |
Zack Duhame | Stunts |
Joey Box | Stunts |