Dave Bautista als Scott Ward | |
Ella Purnell als Kate Ward | |
Omari Hardwick als Vanderohe | |
Ana de la Reguera als Maria Cruz | |
Theo Rossi als Burt Cummings | |
Matthias Schweighöfer als Ludwig Dieter | |
Nora Arnezeder als Lilly / The Coyote | |
Hiroyuki Sanada als Bly Tanaka | |
Garret Dillahunt als Martin | |
Tig Notaro als Marianne Peters | |
Raúl Castillo als Mikey Guzman | |
Huma Qureshi als Geeta | |
Samantha Win als Chambers | |
Richard Cetrone als Zeus | |
Michael Cassidy als Sgt. Kelly | |
Steve Corona als Groom (Mr. Hillman) | |
Chelsea Edmundson als Bride (Mrs. Hillman) | |
Zach Rose als Corp. Bissell | |
Brian Avery als Humvee Driver | |
David K. Maiocco als Liberace Partygoer | |
Ryan Watson als High Roller | |
Sabine Varnes als Zombie Showgirl | |
Monica Lopez Aleman als Zombie Showgirl | |
Kelly Phelan als Zombie Showgirl | |
Leon Budrow als Zombie Male Stripper | |
Jim Halty als Slot Machine Man | |
Maeve Garay als Little Girl | |
Danielle Burgio als Soccer Mom | |
Jessica Harbeck als Zombie Elvis | |
Joshua Caleb Horton als Man in car | |
Natalie Marie Jaramillo als Woman in car | |
Frank Andrade als Tattoo Artist | |
Ava Wagenman als Soccer Mom's Daughter | |
Wayne Dalglish als Dalgliesh | |
Casey Messer als News Anchor #1 | |
Ken Thong als Kevin (Scott's Boss) | |
Donna Brazile als Female Pundit | |
Sean Spicer als Male Pundit | |
Sheila Awasthi als Angela | |
Sebastian Balchand als Adjit | |
Colby Lemmo als Laura Ward | |
Marisilda Garcia als Anita | |
Isachar Benitez als Sharkey | |
Carolyn Wickwire als Elderly Woman | |
Antonio Leyba als Carlos | |
Colin Jones als Damon | |
Daisy Davis als Refugee Woman #1 | |
Lora Martinez-Cunningham als Refugee Woman #2 | |
Athena Perample als Alpha Queen | |
Albert Valladares als Alpha General | |
Alexander Ward als Vault Shambler | |
Steve Soliz als News Anchor #2 | |
Jordyn Aurora Aquino als Young Woman | |
Sarah Minnich als Jessica (Air Hostess) | |
Fred Tatasciore als Zombie Vocal | |
Gordon Tarpley als Strange Shambler | |
Alexander Alayon Jr. als Cholo Gangster (uncredited) |
Zack Snyder | Producer |
Deborah Snyder | Producer |
Zack Snyder | Director |
Wesley Coller | Producer |
Zack Snyder | Screenplay |
Shay Hatten | Screenplay |
Julie Berghoff | Production Design |
Michael Gaspar | Visual Effects Supervisor |
Stephanie Portnoy Porter | Costume Design |
Damon Caro | Second Unit Director |
Damon Caro | Stunt Coordinator |
Tom Holkenborg | Original Music Composer |
Dody Dorn | Editor |
Zack Snyder | Director of Photography |
Clay Enos | Still Photographer |
Andreya Joseph | Hairstylist |
Henry Arce | Assistant Art Director |
Gregory S. Hooper | Supervising Art Director |
Geoffrey S. Grimsman | Supervising Art Director |
Brett McKenzie | Assistant Art Director |
Tyler Standen | Assistant Art Director |
Sophie Neudorfer | Set Decoration |
Lindsay Feldman | Production Supervisor |
Lyn Pinezich | Unit Production Manager |
Bergen Swanson | Unit Production Manager |
Andrea Wertheim | Post-Production Manager |
Jenny Caceres | Assistant Editor |
Carlos Castillon | Assistant Editor |
Michael K. Bauer | Music Editor |
Kimi Webber | Script Supervisor |
Sharon Watt | Script Supervisor |
Brooke Satrazemis | Script Supervisor |
Zack Snyder | Camera Operator |
Jay Oliva | Storyboard Artist |
Joby Harold | Screenplay |
Zack Snyder | Story |
John Papsidera | Casting |
Kim Winther | Casting |
Bergen Swanson | Executive Producer |
Wayne Dalglish | Stunt Coordinator |
Jo Edna Boldin | Local Casting |
Samantha Win | Utility Stunts |
April A. Janow | Production Controller |
Mike Revell | Production Controller |
C. Scott Baker | Set Designer |
Jimmy Hendrix | Set Designer |
Julie Vash | Set Designer |
Mark Hitchler | Set Designer |
Siobhan Roome | Set Designer |
Clay Staub | Conceptual Illustrator |
Jonathan Bach | Conceptual Illustrator |
Henry Fong | Conceptual Illustrator |
Jared Purrington | Conceptual Illustrator |
Christina Myal | Graphic Designer |
Alan Chao | Graphic Designer |
Tony Bohorquez | Modeling |
Schuyler Grimsman | Art Department Coordinator |
Brett Von Shirley | Leadman |
Gabriela Gomez | Script Supervisor |
Ian Chase | Sound Re-Recording Mixer |
Adam DeCoster | Foley Artist |
Caleb Hollenback | Sound Recordist |
Michael Kaleta | Boom Operator |
Chris Kellett | Sound Mixer |
Andy Koyama | Sound Re-Recording Mixer |
Chuck Michael | Supervising Sound Editor |
Chuck Michael | Sound Designer |
Michael Miller | ADR Mixer |
Chris Navarro | ADR Mixer |
Randy Singer | Foley Mixer |
Aravind Vijayakumar | ADR Mixer |
David Werntz | Sound Effects Designer |
Justin M. Davey | Sound Effects Designer |
Martyn Zub | Sound Re-Recording Mixer |
Anthony Delacruz | Special Effects |
Roderic Duff | Special Effects Technician |
Michael Gaspar | Special Effects Supervisor |
John Carlos Higgins II | Special Effects Technician |
Mike Sasgen | Special Effects Technician |
Bryan Sides | Special Effects |
Michele Spooner | Special Effects Makeup Artist |
Cary Gunnar Lee | Special Effects Makeup Artist |
Daniel Yates | Special Effects Technician |
Marcel Banks | Makeup Artist |
Jolynn Nieto | Makeup Artist |
Karla Muenze | Makeup Artist |
Matthew J Ellis | Set Dresser |
Solange Astrid Guerrero | Set Costumer |
Javier Arrieta | Costume Supervisor |
Red Rose Connerty | Set Costumer |
Brittnee Holmquist | Set Costumer |
Marcus Taormina | Visual Effects Supervisor |
Siobhan Carmody | Special Effects Makeup Artist |
Matt Akey | Executive Visual Effects Producer |
Joe DiNozzi | Digital Compositor |
Steve Dinozzi | Visual Effects Supervisor |
Mark LeDoux | Visual Effects Supervisor |
David Neuberger | Digital Compositor |
Bobby Tucker | Visual Effects Producer |
Ndosi Anyabwile | Digital Compositor |
Daniel Dupre | Matte Painter |
Bryan Haines | Digital Compositor |
Paul Song | Compositing Artist |
Daniel L. Smith | Digital Compositor |
Michael A. Martinez | Digital Compositor |
Kate Stauduhar | Visual Effects Editor |
Heather Taylor | Visual Effects Editor |
Ryan McConnell | Digital Compositor |
Andrew Byrne | Visual Effects Supervisor |
Edgar Lopez | Digital Compositor |
Duncan Key | Digital Compositor |
Tanner Bartlett | Digital Compositor |
Chris Bergman | Digital Compositor |
Kareem Babeel | Visual Effects Coordinator |
Owen Jackson | Compositing Supervisor |
Evan Hirschberg | Digital Compositor |
Jessie Graff | Utility Stunts |
Melissa Yonkey | Key Hair Stylist |
Trevor Logan | Stunts |
Jessica Harbeck | Stunts |
Sabine Varnes | Utility Stunts |
Mallory Thompson | Stunt Double |
Sala Baker | Utility Stunts |
Jefferson Cox | Stunt Double |
Rob de Groot | Stunt Double |
Seth Duhame | Utility Stunts |
Dane Farwell | Utility Stunts |
Marilyn Giacomazzi | Stunt Driver |
Leah Hopkins | Utility Stunts |
Heath Hensley | Utility Stunts |
Kelly Phelan | Utility Stunts |
Billy D. Lucas | Utility Stunts |
Natalie Padilla | Stunt Double |
Tim Rigby | Stunt Double |
Brady Romberg | Stunt Double |
Brian Avery | Stunt Driver |
Vanessa Zamarripa | Stunt Double |
Athena Perample | Stunts |
Enele Ma'afu Tauteoli | Utility Stunts |
Lucas Swallow | Utility Stunts |
Amy Sturdivant | Utility Stunts |
CJ Stuart | Utility Stunts |
Tom Shaughnessy | Utility Stunts |
Ryan Ryusaki | Utility Stunts |
Tony Vittorioso | Utility Stunts |
Michael Runyard | Utility Stunts |
Jessie Springer | Utility Stunts |
Shahaub Roudbari | Utility Stunts |
Corrina Roshea Bobb | Utility Stunts |
Matt Leonard | Utility Stunts |
Ed Duran | Utility Stunts |
Hannah Betts | Utility Stunts |
Eric Luling | Set Dresser |