Mike Myers als Austin Powers / Dr. Evil / Goldmember / Fat Bastard | |
Beyoncé als Foxxy Cleopatra | |
Seth Green als Scott Evil | |
Michael York als Basil Exposition | |
Mindy Sterling als Frau Farbissina | |
Verne Troyer als Mini Me | |
Michael Caine als Nigel Powers | |
Fred Savage als Number Three | |
Gwyneth Paltrow als Dixie Normous | |
Diane Mizota als Fook Mi | |
Carrie Ann Inaba als Fook Yu | |
Nobu Matsuhisa als Mr. Roboto | |
Robert Wagner als Number Two | |
Aaron Himelstein als Young Austin | |
Josh Zuckerman als Young Evil | |
Evan Farmer als Young Number Two | |
Scott Aukerman als Young Nigel | |
Anna Marie Goddard als Henchwoman | |
Tommy Lister Jr. als Prisoner #2 | |
Nichole Hiltz als French Teacher | |
Angela Meryl als Skater | |
Tom Cruise als Tom Cruise / Famous Austin ('Austinpussy') | |
John Travolta als John Travolta / Famous Goldmember ('Austinpussy') | |
Kevin Spacey als Kevin Spacey / Famous Dr. Evil ('Austinpussy') | |
Danny DeVito als Danny DeVito / Famous Mini Me ('Austinpussy') | |
Steven Spielberg als Steven Spielberg / Famous Director ('Austinpussy') | |
Nathan Lane als Mysterious Disco Man | |
Neil Mullarkey als Physician | |
Eric Winzenried als Henchman Sailor | |
Jim Piddock als Headmaster | |
Esther Scott als Judge | |
Leyna Nguyen als Anchorwoman | |
Jeannette Charles als Queen | |
Brian Tee als Japanese Pedestrian | |
Masi Oka als Japanese Pedestrian | |
Kevin Cooney als General Clark | |
Clint Howard als Johnson | |
Michael McDonald als Royal Guard | |
Donna D'Errico als Female Vendor | |
Fred Stoller als Male Shopper | |
Brad Grunberg als Shirtless Fan 'A' | |
Greg Grunberg als Shirtless Fan 'T' | |
Ren Urano als Sumo Referee | |
Kinga Philipps als Austin's Mom | |
John Donovan als Toothless Gardner | |
Masa Kanome als Fountain Security Guard | |
Hideo Kimura als Japanese Surveillance Guard | |
Hiroshi Otaguro als Japanese Surveillance Guard | |
Kevin Stea als Dancer | |
Linda Kim als Geisha Secretary | |
Nina Kaczorowski als Henchwoman | |
Tammy Vanderpool als Henchwoman | |
Nikki Ziering als Henchwoman | |
Sybil Azur als Foxxy's Backup Dancer | |
Nicole Humphries als Foxxy's Backup Dancer | |
Patrice Fisher als Dancer | |
Timothy Anderson als Dancer | |
Faune Chambers Watkins als Dancer | |
Kelly Cooper als Dancer | |
R.J. Durell als Dancer | |
Shaun Earl als Dancer | |
Michelle Elkin als Dancer | |
Jennifer Hamilton als Dancer | |
Hunter Hamilton als Dancer | |
Michael Higgins als Dancer | |
Mark Meismer als Dancer | |
Mandy Moore als Dancer | |
Ayesha Orange als Dancer | |
Nathan Prevost als Dancer | |
Liz Ramos als Dancer | |
Shealan Spencer als Dancer | |
Becca Sweitzer als Dancer | |
Salvatore Vassallo als Dancer | |
Robert Vinson als Dancer | |
Amie Barsky als Skater | |
Lina Chmiel als Skater | |
Sharon Ferguson als Skater | |
Trey Knight als Skater | |
Brian Richardson als Skater | |
Kimberlee Suerth als Skater | |
Lakisha Swift als Skater | |
Katie Couric als Prison Guard | |
Rob Lowe als Middle Number Two | |
Ryan Allen Carrillo als Skater | |
Mike Chaturantabut als Gunman at Pool | |
Gabriel Corbin als Dancer | |
Devyn Duex als Skater | |
Christy McGinity Gibel als Dancer | |
Paul Grace als Dancer | |
Ben Hisoler als Party Guest | |
Eiji Inoue als Taxi Driver | |
Jimmy Jatho als Shirtless Fan 'I' | |
Kristen Johnston als Dancer | |
Charles M. Kerper als Dancer | |
Martin Klebba als Dancer | |
Carolina Lancaster als Dancer | |
Ryan McGonagle als Dancer | |
Kinsey McLean als Classmate | |
Marylee Picciano als Studio 69 Girl | |
Gene Anthony Ray als Dancer | |
Tara Rice als Austin's Girlfriend | |
Nicole Sciacca als Dancer | |
Matt Sergott als Dancer | |
Sonny Sison als Dancer | |
Michael Sun Lee als Japanese Business Man | |
Chris Sung als Japanese Teen | |
Andreanna Veith als Dancer | |
Kevin Vila als Party Guest | |
Dan Warner als Lair Guard | |
Shane Zeranski als Dancer | |
Ozzy Osbourne als Ozzy Osbourne | |
Sharon Osbourne als Sharon Osbourne | |
Kelly Osbourne als Kelly Osbourne | |
Jack Osbourne als Jack Osbourne | |
Quincy Jones als Quincy Jones | |
Britney Spears als Britney Spears | |
Burt Bacharach als Burt Bacharach | |
Susanna Hoffs als Ming Tea - Gillian Shagwell | |
Stuart D. Johnson als Ming Tea - Manny Stixsman | |
Matthew Sweet als Ming Tea - Sid Belvedere | |
Christopher Ward als Ming Tea - Trevor Aigberth | |
Jesse Heiman als Student (uncredited) | |
Eddie Adams als Young Basil | |
Willam Belli als Background Extra (uncredited) |
Jay Roach | Director |
Mike Myers | Screenplay |
Michael McCullers | Screenplay |
John S. Lyons | Producer |
Eric McLeod | Producer |
Mike Myers | Producer |
Jennifer Todd | Producer |
Suzanne Todd | Producer |
George S. Clinton | Original Music Composer |
Peter Deming | Director of Photography |
Greg Hayden | Editor |
Jon Poll | Editor |
Juel Bestrop | Casting |
Jeanne McCarthy | Casting |
Rusty Smith | Production Design |
Drew Boughton | Art Direction |
Sara Andrews | Set Decoration |
Robin Beauchesne | Makeup Artist |
George H. Anderson | Supervising Sound Editor |
Thomas Bartke | Music Editor |
Jack Gill | Stunts Coordinator |
Demi Moore | Producer |
Deena Appel | Costume Design |
Michèle Burke | Makeup Artist |
David D. Johnson | Visual Effects Supervisor |
Ve Neill | Makeup Artist |
Lee Tucker | Technical Supervisor |
Katherine E. Beyda | Associate Producer |
Richard Brener | Executive Producer |
Marco Schnabel | Associate Producer |
Gregg Taylor | Co-Producer |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Palma Bellardoni | Art Department Assistant |
Carol Kiefer | Art Department Coordinator |
Douglas Womack | Construction Coordinator |
Bryan Corbett | Construction Foreman |
Jason Bedig | Leadman |
Thomas W. Corsello | Painter |
Michelle Millay | Sculptor |
Kevin Cross | Set Designer |
Carmine Goglia | Standby Painter |
Scott Browner | Camera Operator |
David Eubank | First Assistant Camera |
Kirk R. Gardner | Steadicam Operator |
Melinda Sue Gordon | Still Photographer |
Hope Slepak | Costume Supervisor |
Candy L. Walken | Hair Department Head |
Manuella Goncalves | Hairstylist |
Jeri Baker | Key Hair Stylist |
Edouard F. Henriques | Makeup Department Head |
Michèle Burke | Makeup Designer |
Camille Calvet | Prosthetic Supervisor |
Edward T. Hanley | Set Costumer |
Marguerite Pomerhn Derricks | Choreographer |
Raymond Bulinski | Craft Service |
Maxim Aperian | Driver |
Danny Bramson | Executive Music Producer |
Joshua Hancock | Picture Car Coordinator |
Judith Babcock | Post Production Assistant |
Diana Kaufman | Post Production Supervisor |
Jonathan Davidson | Production Controller |
Emily Ellis | Production Office Assistant |
Lou Sumien Jr. | Projection |
Satcha Congdon | Propmaker |
Kelly Flynn | Security |
Marco Schnabel | Second Unit |
Apryl Hill | Set Medic |
Joel Elliott | Set Production Assistant |
Michael Meinardus | Special Effects Coordinator |
Kali Chung | Stand In |
Jim Frear | Transportation Captain |
Bill M. Puluti | Transportation Coordinator |
Gabriela Gutentag | Unit Publicist |
Nick Brett | Utility Stunts |
Alfred Ainsworth | Video Assist Operator |
Craig Alpert | Visual Effects Editor |
Jayne-Ann Tenggren | Script Supervisor |
Dan Muscarella | Color Timer |
Curtis Croeni | First Assistant Editor |
Dickinson H. Luke | Best Boy Electric |
Shane Buttle | Electrician |
Rick A. West | Gaffer |
Jeffrey P. Soderberg | Rigging Gaffer |
Toby Emmerich | Executive Producer |
Blythe Cappello | Casting Associate |
Jody Levin | Executive In Charge Of Post Production |
Erik Holmberg | Executive In Charge Of Production |
Scott Allen Logan | Location Manager |
Diana Adams | Production Accountant |
S.J. 'JoJo' Fieger | Production Coordinator |
Katherine E. Beyda | Production Supervisor |
Scott Jacobs | Boom Operator |
Cherie Tamai | First Assistant Sound Editor |
John Houlihan | Music Supervisor |
Frank Macchia | Orchestrator |
Ken McLaughlin | Production Sound Mixer |
Cindy Marty | Sound Effects Editor |
Chris Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Lindsay Hallett | Visual Effects Producer |
Frank McEldowney | Greensman |
Eric McLeod | Unit Production Manager |
Mark Worthington | Supervising Art Director |
Paul Prokop | Executive in Charge of Finance |
Alex Madison | Stunts |
Josh King | First Assistant Director |
Michael LaViolette | Chief Lighting Technician |
Romeo Antonio | Musician |
Adam Austin | Assistant Property Master |
Bart Barbuscia | Set Dresser |
Simon Cassels | Title Designer |
David B. Nowell | Aerial Director of Photography |
Robin Bursey | Camera Loader |
Philip Sloan | Key Grip |
Michele Michel | Costume Illustrator |
Ann Foley | Key Costumer |
Kate Biscoe | Key Makeup Artist |
Alan D. Purwin | Aerial Coordinator |
Tammy Maples | Animal Wrangler |
Steve Huff | Pilot |
Marcei A. Brown | Second Assistant Director |
Terrence Martin | Assistant Production Coordinator |
Natasha Cuba | Casting Assistant |
Julie Lindner | ADR Editor |
Renée Tondelli | ADR Supervisor |
Bill Burns | Assistant Sound Editor |
Bruno Coon | Supervising Music Editor |
Kate Lumpkin | Utility Sound |
Brandon Criswell | 2D Artist |
Erik Lee | CG Animator |
James Matheny | Dialogue Editor |
Steven Morrow | Sound Mixer |
Felipe Sanchez | Costume Illustrator |
Mila Hermanovski | Costumer |
Yvonne Pearson | Continuity |
Marisa Ferrey | Second Second Assistant Director |
Jack Gill | Second Unit Director |
Leslie A. Tokunaga | Construction Buyer |
Susan A. Burig | Graphic Designer |
Jill Carvalho | Set Dressing Buyer |
Gabriel Hardman | Storyboard Artist |
Robert Deschaine | ADR Mixer |
Rick Canelli | ADR Recordist |
Goro Koyama | Foley Artist |
Don White | Foley Mixer |
Chris Brenczewski | Special Effects Technician |
Charlie Brewer | Stunt Double |
John Mullin | Assistant Camera |
Tommy Garcia | Best Boy Grip |
Eric Budlong | Grip |
Rebecca Brenneman | Camera Production Assistant |
Adam Baral | Second Assistant Camera |
Staci Pontius | Assistant Editor |
Mike Sowa | Digital Color Timer |
Stephanie Olah | Post Production Coordinator |
Isaac Ardolino | Assistant Location Manager |
Patrick Houlihan | Music Coordinator |
Nick Plantico | Animal Wrangler |
Eric Sandlin | Assistant Chief Lighting Technician |
Jennifer Alessi | Extras Casting |
Kristi Mujica | First Assistant Accountant |
Robert K. Feldmann | Key Rigging Grip |
Rex Anson Rhorer | Rigging Grip |
Kenny Vasquez | Key Set Production Assistant |
Jennifer Hunt Pedevilla | Payroll Accountant |
Morgan Bateman | Production Assistant |
Jason Columbus | Production Secretary |
Dawn Brooks Macleod | Rotoscoping Artist |
Jerry Lee | Second Assistant Accountant |
Tim Collins | Dolly Grip |
Gary Archer | Prosthetics |
Shauna Duggins | Stunts |
Henry Kingi | Stunts |
Andy Gill | Stunts |
Kenny Endoso | Stunts |
Keith Campbell | Stunt Double |
Cinda-Lin James | Stunts |
Henry Kingi Jr. | Stunts |
Jake Avignone | Camera Loader |
Bill Meadows | Sound Recordist |