Kurt Russell als Stephen McCaffrey | |
William Baldwin als Brian McCaffrey | |
Robert De Niro als Donald Rimgale | |
Donald Sutherland als Ronald Bartel | |
Jennifer Jason Leigh als Jennifer Vaitkus | |
Scott Glenn als John 'Axe' Adcox | |
Rebecca De Mornay als Helen McCaffrey | |
Jason Gedrick als Tim Kirzminski | |
J.T. Walsh als Alderman Marty Swayzak | |
Anthony Mockus Sr. als Chief John Fitzgerald | |
Cedric Young als Grindle | |
Juan Ramírez als Ray Santos | |
Kevin Casey als Nightingale | |
Jack McGee als Schmidt | |
Mark Wheeler als Pengelly | |
Richard Lexsee als Washington | |
Beep Iams als Sean McCaffrey | |
Ryan Goldstein als Brian, Age 7 | |
John Duda als Stephen - Age 12 | |
Robert Swan als Willy - Bartender | |
Clint Howard als Ricco, Pathologist | |
Ron West als Alan Seagrave | |
Kevin Crowley als Candidate | |
Carlos Sanz als Candidate | |
Jane Jenkins als Woman Psychiatrist | |
David Crosby als '70s Hippie | |
W. Earl Brown als Paramedic | |
James Ritz als Mannequin Fire Reporter | |
Irma P. Hall als Nurse | |
Nydia Rodriguez Terracina als Nurse | |
Dennis Liddiard als Party Brawler | |
David Luckenbach als Security Officer | |
Gregory Lundsgaard als High-Rise Fireman | |
Dan Tullis Jr. als Engine 17 Firefighter | |
Peter C. Hobert als Probie |
Mike Hill | Editor |
Mikael Salomon | Director of Photography |
Raffaella De Laurentiis | Executive Producer |
Daniel P. Hanley | Editor |
Brian Grazer | Executive Producer |
Hans Zimmer | Original Music Composer |
Ron Howard | Director |
Richard Barton Lewis | Producer |
Gregory Widen | Writer |
Larry DeWaay | Co-Producer |
John Watson | Producer |
Janet Hirshenson | Casting |
Pen Densham | Producer |
Todd Hallowell | Associate Producer |
Jane Jenkins | Casting |
John Burros | Stand In |
Pierre Remy | Chef |
Shirley Walker | Orchestrator |
Dick Dova | Key Grip |
Monica Devereux | Choreographer |
Larry DeWaay | Unit Production Manager |
Jim Morris | Executive In Charge Of Production |
David Conaghan | Leadman |
Dennis Liddiard | Makeup Artist |
Becky Mancuso-Winding | Music Supervisor |
Anne Calanchini | Visual Effects Coordinator |
Dennis J. Parrish | Property Master |
Walter Scott | Stunt Coordinator |
Michael J. Malone | Location Manager |
Dennis Leonard | Sound Engineer |
Robert L. Blatman | Camera Operator |
Rob Doherty | Electrician |
Phillip V. Caruso | Still Photographer |
Linda Rizzuto | Key Hair Stylist |
Todd Dickison | Transportation Co-Captain |
Paul Huston | Visual Effects Art Director |
Garrett Lewis | Set Decoration |
Peter Ramsey | Production Illustrator |
Gregory Lundsgaard | Steadicam Operator |
Denise Wingate | Assistant Costume Designer |
Gloria Coffey-Sharrieff | Set Costumer |
Lawrence Hammer | Carpenter |
Curt Frisk | Sound Mixer |
Raymond Bulinski | Craft Service |
William Baldwin | Stunts |
Gregory A. Weimerskirch | Assistant Art Director |
Anthony Joseph Fatigato | Painter |
Lance Anderson | Prosthetic Makeup Artist |
Todd Braden | Lighting Technician |
George Dougherty | Loader |
Gary Baugh | Set Designer |
Todd Dickison | Driver |
Andrew Lipschultz | Unit Publicist |
Roger Tweten | First Assistant Editor |
Richard Hymns | Supervising Sound Editor |
Jodie Lynn Tillen | Costume Design |
Sioux Richards | Script Supervisor |
Alan Broadbent | Standby Painter |
Josh Bleibtreu | First Assistant Camera |
Shari Lynn Himes | Production Office Assistant |
Jeffrey A. Williams | Boom Operator |
Jay Rifkin | Scoring Mixer |
Robert Finley Jr. | Pyrotechnic Supervisor |
Scott Farrar | Visual Effects Supervisor |
Larissa Supplitt | Location Scout |
John Casey | Costume Supervisor |
Jane Blank | Seamstress |
Robert E. Knight | Sign Painter |
Albert Brenner | Production Design |
Steve A. Hagberg | Construction Coordinator |
Richard Bryan Douglas | Construction Foreman |
Steve Homa | Greensman |
Cheryl A. Stone | Production Accountant |
Mark Moore | Storyboard |
Carol Winstead Wood | Art Direction |
Ilona Herman | Hairstylist |
Andrew Golov | Post Production Supervisor |
Calvin Chin | Transportation Coordinator |
Jack Gallagher | First Assistant Director |
Alphonse Blumenthal | Gaffer |
Jacqueline King | Casting Associate |
Alecia LaRue | Production Coordinator |
Suella Kennedy | Visual Effects Producer |
W. Earl Brown | Dialect Coach |
John S. Robertson | Key Grip |
David Orr | Color Timer |
Sandina Bailo-Lape | Foley Editor |
Marnie Moore | Foley Artist |
Mary Helen Leasman | Foley Editor |
Vivien Hillgrove Gilliam | ADR Editor |
Dennie Thorpe | Foley Artist |
Marilyn McCoppen | ADR Editor |
Diana Pellegrini | Foley Editor |
Christopher Boyes | Foley Recordist |
Gary Isbell | Set Dresser |
Sara Bolder | Dialogue Editor |
Todd Hallowell | Second Unit Director |
Rob Fruchtman | ADR Editor |
Michael Silvers | Dialogue Editor |
Mark Sullivan | Matte Painter |
Joe Carroll | Second Assistant Camera |
Ed Golya | ADR Mixer |
Guy Barresi | Assistant Editor |
Joan Philo | Extras Casting Assistant |
Celest Ray | Music Coordinator |
Mollie S. Mallinger | Additional Second Assistant Camera |
Stephen Andrzejewski | Assistant Location Manager |
Reuben Goldberg | Pyrotechnician |
Louise C. Larson | Assistant Production Coordinator |
William Cosgrove | Technical Advisor |
John Casino | Stunt Double |
Walter J. Piers | Swing |
Scott Ross | General Manager |
Michael D. Gianneschi | Construction Buyer |
Bill Barr | Best Boy Grip |
Martin Rosenberg | Visual Effects Camera |
Chris Freres | Dolly Grip |
Tom Bertino | Rotoscoping Artist |
Tom Rovak | Colorist |
Jeff Okabayashi | Second Second Assistant Director |
William L. Allen Sr. | Special Effects Technician |
Robert Hill | Assistant Camera |
Shirley Walker | Conductor |
Haleen K. Holt | Costume Illustrator |
Wayne Fitzgerald | Title Designer |
Louis Rivera | Negative Cutter |
Dwight Campbell | Chief Lighting Technician |
Eugene F. Crededio | Generator Operator |
Paul Andresen | Production Assistant |
Betsy Horning | Location Assistant |
Wileen Dragovan | Production Secretary |
Randy Thom | Sound Re-Recording Mixer |
Gary Rydstrom | Sound Designer |
Gary Summers | Sound Re-Recording Mixer |
Gary Rydstrom | Sound Re-Recording Mixer |
Mike Johnson | Stunts |
Terry Leonard | Stunts |
Tony Brubaker | Stunts |
Corey Michael Eubanks | Stunts |
Norman Howell | Stunts |