Patrick Wilson als Barry Munday | |
Malcolm McDowell als Mr. Farley | |
Judy Greer als Ginger Farley | |
Chloë Sevigny als Jennifer Farley | |
Missi Pyle als Lida Griggs | |
Colin Hanks als Heavy Metal Greg | |
Jean Smart als Carol Munday | |
Billy Dee Williams als Lonnie Green | |
Cybill Shepherd als Mrs. Farley | |
Carmen Electra als Iconic Beauty | |
Emily Procter als Deborah | |
Shea Whigham als Donald | |
Barret Swatek als Lucy | |
Christopher McDonald als Dr. Preston Edwards | |
Trieu Tran als Moe | |
Razaaq Adoti als Spiro | |
Matt Winston als Kyle Pennington | |
Kyle Gass als Jerry Sherman | |
Michael Rivkin als Maury Knox | |
Kirk Ward als Roadie #1 | |
Joe Nuñez als Roadie #2 | |
Jenica Bergere als Janice the Midwife | |
Mae Whitman als Candice | |
Tori White als Barry's Nurse | |
Marnie Alexenburg als Secretary #1 | |
William Stanford Davis als Greens Keeper | |
Ed Solomon als Doctor #2 | |
Becca Sweitzer als Waitress | |
Jillian Schmitz als Strip Club Dancer | |
Monica Allgeier als Young Girl | |
Sam Pancake als D.J. | |
Cole S. McKay als Driver | |
Diana Terranova als Bennie | |
Bruna Rubio als Sasha | |
Cynthia Adkisson als Young Jennifer | |
Julia Boyd als Makeout Girl | |
Michael Durrell als Father Walsh | |
Yvonne Huff als Pediatric Nurse | |
Marcelo Tubert als Dr. Shriver | |
Ashley Guerrero als Beautiful Girl | |
Colin Malone als Bar Emcee | |
Barry Habib als Doctor | |
Andrew Magarian als Candice's Father | |
Eurydice Davis als Tammy | |
Mark Riccardi als Bouncer | |
Jeff Sanders als Bouncer #2 | |
Stone Douglass als Child Bodybuilding Pageant Announcer | |
Jennifer M. Coll als Denise | |
Chris D'Arienzo als Newton Creech | |
Youlanda Davis als Office Manager | |
Geoffrey Gould als Barry | |
Rebecca Howard als Tracy | |
Charlotte Roller als Cornelia | |
Kristina Sefeldt als Ex-girlfriend | |
Willam Belli als Felicia |
Chris D'Arienzo | Director |
Mickey Barold | Producer |
Barry Habib | Executive Producer |
Donavan McDougle | Title Designer |
Lina Shanklin | Script Supervisor |
Stone Douglass | Producer |
Scott Prisand | Executive Producer |
Paul Oberman | Production Design |
Frank Helmer | Costume Design |
Eric Kopeloff | Producer |
Robert Ortiz | Executive Producer |
Matt Weaver | Producer |
Chris D'Arienzo | Screenplay |
Jeff Davis | Executive Producer |
George McDowell Agnew | Location Manager |
Marc Bell | Co-Executive Producer |
Ryan Welsch | Set Decoration |
Casey Engelhardt | Unit Production Manager |
Michelle Wade Byrd | Casting Assistant |
Casey Engelhardt | Associate Producer |
Bradley M. Goodman | Associate Producer |
Carl Levin | Executive Producer |
Marcos Siega | Executive Producer |
Joan Sobel | Editor |
Mary Vernieu | Casting |
Jude Christodal | Music |
Morgan Susser | Director of Photography |
J.C. Cantu | Casting |
Venus Kanani | Casting |
Divi Crockett | Unit Production Manager |
Nate Cohen | Production Coordinator |
Tom Pellegrini | Co-Producer |
Lindsay Graham Ahanonu | Casting Associate |
Casey Engelhardt | Producer |
Bradley M. Goodman | Post Production Supervisor |
Frank Turner Hollon | Novel |
Chad Rosen | First Assistant Director |
Tessa Lyn Stephenson | Second Assistant Director |
Lou Simon | Stunt Coordinator |
Chris Carriveau | Leadman |
Abigail Sheiner | Art Department Coordinator |
Charles M. Smallwood | Key Grip |
Richard Fezzey | Best Boy Grip |
Keith Talley | Dolly Grip |
Harrison D. Marsh | Production Sound Mixer |
Tom Fox | Boom Operator |
Peter Hanson | Utility Sound |
Ashley Fox | Key Makeup Artist |
Simon Chase | Supervising Sound Editor |
Lon Bender | Supervising Sound Editor |
Richard Fordham | Dialogue Editor |
Joe Barnett | Sound Re-Recording Mixer |
Mathew Waters | Sound Re-Recording Mixer |
Maxine Gervais | Digital Intermediate Colorist |
Lee Scott | Music Editor |
Ronald J. Webb | Music Editor |
Adam Ohl | Digital Intermediate Producer |
Kevin Penney | Sound Effects Editor |
David Mackie | Sound Effects Editor |
Dror Mohar | Sound Effects Editor |
Janet Billig Rich | Music Supervisor |