Charles Grodin als George Newton | |
Bonnie Hunt als Alice Newton | |
Dean Jones als Herman Varnick | |
Nicholle Tom als Ryce Newton | |
Christopher Castile als Ted | |
Sarah Rose Karr als Emily | |
Chris als Beethoven | |
Oliver Platt als Harvey | |
Stanley Tucci als Vernon | |
David Duchovny als Brad | |
Patricia Heaton als Brie | |
Laurel Cronin als Devonia Peet | |
O-Lan Jones als Biker Woman | |
Nancy Fish als Miss Grundel | |
Craig Pinkard als Homeless Man | |
Robi Davidson als Mark | |
Sherri Paysinger als Reporter | |
Patrick LaBrecque als Bully #1 | |
Jacob Kenner als Bully #2 | |
Matthew Brooks als Bully #3 | |
Chris Little als Newsreader | |
Lisa Paige Robinson als Donna | |
Cory Danziger als Mark's Friend | |
Maxine Elliott Hicks als Old Woman | |
Stephanie Durrer als Young Woman | |
Cirroc Lofton als Skateboarder #1 | |
Chad Morton als Skateboarder #2 | |
Melora Walters als Pet Shop Owner | |
Holly Wortell als Nurse #2 | |
Lorraine Marga als Mother at Pet Store | |
Joseph Gordon-Levitt als Student #1 | |
Andres McKenzie als Student #2 | |
Richard Portnow als Man with Gun in Briefcase (uncredited) |
Sheldon Kahn | Editor |
Victor J. Kemper | Director of Photography |
Michael C. Gross | Producer |
Brian Levant | Director |
William D. Gordean | Editor |
Joe Medjuck | Producer |
Ivan Reitman | Executive Producer |
Danny Epper | Stunts |
Billy Hank Hooker | Stunts |
Bobby Bass | Stunts |
Janet Brady | Stunts |
John C. Meier | Stunts |
Buddy Joe Hooker | Stunts |
John Hughes | Writer |
Alex Tavoularis | Production Design |
Amy Holden Jones | Writer |
Todd Corman | Second Assistant Director |
Charles William Breen | Art Direction |
Ken Chase | Makeup Artist |
Gary Fettis | Set Decoration |
Susan V. Kalinowski | Hairstylist |
Allen Payne | Hairstylist |
James R. Scribner | Makeup Artist |
Randy Edelman | Original Music Composer |
Gordon A. Webb | Co-Producer |
Gloria Gresham | Costume Design |
Jerram A. Swartz | First Assistant Director |
Steven Jacobs | Casting Director |
Gordon A. Webb | Unit Production Manager |
Gregory J. Barnett | Stunts |
Ralph W. Odum | Stunts |
Chad Randall | Stunts |
Thomas Robinson Harper | Stunts |
Bill Roe | Camera Operator |
Bruce McBroom | Still Photographer |
Charles M. Wilborn | Production Sound Mixer |
Kenneth Schwarz | Boom Operator |
Stan Tropp | Set Designer |
Gary Diamond | Set Designer |
Greg Lynch | Leadman |
Eric A. Hulett | Set Dresser |
Kurt V. Hulett | Set Dresser |
Rick Young | Property Master |
Margo Baxley | Costume Supervisor |
Ellen Adolph | Production Accountant |
Rhio Haessig | Best Boy Electric |
Gaylin P. Schultz | Key Grip |
Audie Aragon | Best Boy Grip |
Brad Rea | Dolly Grip |
Frank Dorowsky | Electrician |
Alan Berger | Casting Associate |
Gloria Hoffman | Studio Teacher |
Ira S. Rosenstein | Location Manager |
Peter J. Novak | Assistant Location Manager |
Marcy Bolotin | Unit Publicist |
George Stokes | Construction Coordinator |
Cliff Wenger | Special Effects |
John J. Downey | Special Effects |
Craig Pinkard | Transportation Coordinator |
John Currin | Assistant Editor |
Gregory Gontz | Assistant Editor |
Reid Burns | Color Timer |
Roxanne Jones McCarthy | Supervising Sound Editor |
Tom McCarthy Jr. | Supervising Sound Editor |
Don S. Walden | Sound Effects Editor |
John O. Wilde | Sound Effects Editor |
William Hartman | Sound Effects Editor |
Mark R. La Pointe | Sound Effects Editor |
Harry Cheney | Sound Effects Editor |
David Williams | Sound Effects Editor |
Victor B. Lackey | Sound Effects Editor |
David B. Cohn | Supervising ADR Editor |
Greig McRitchie | Orchestrator |
Glenn Randall Jr. | Second Unit Director |
Michael C. Gross | Second Unit Director |
Tracy Rosenthal-Newsom | Second Unit First Assistant Director |
Ira S. Rosenstein | Second Unit First Assistant Director |
John M. Stephens | Second Unit Director of Photography |
Gary C. Bourgeois | Sound Re-Recording Mixer |
Scott Millan | Sound Re-Recording Mixer |
Adam Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
David W. Alstadter | Foley Recordist |
Leslie Weir | Costumer |
Adrienne Manhan | Costumer |
Earl Gilbert | Chief Lighting Technician |
James F. Orendorff | Construction Foreman |
Buddy Joe Hooker | Stunt Coordinator |