Sean Bean als Ulric | |
Eddie Redmayne als Osmund | |
Carice van Houten als Langiva | |
Kimberley Nixon als Averill | |
John Lynch als Wolfstan | |
Tim McInnerny als Hob | |
Andy Nyman als Dalywag | |
Daniel Steiner als Monk | |
David Warner als Abbot | |
Tobias Kasimirowicz als Grimbold | |
Emun Elliott als Swire | |
Tygo Gernandt als Ivo | |
Jamie Ballard als Griff | |
Keith Dunphy als Witch Finder | |
Marianne Graffam als Suspected Witch | |
Ines Marie Westernströer als Bel | |
Johnny Harris als Mold | |
Nike Martens als Elena | |
Alex Tondowski als Maldoror | |
Emily Fleischer als Girl in Forest | |
Gotthard Lange als Labourer |
Christopher Smith | Director |
Dario Poloni | Screenplay |
Robert Bernstein | Producer |
Jens Meurer | Producer |
Douglas Rae | Producer |
Phil Robertson | Producer |
Sebastian Edschmid | Director of Photography |
Christian Henson | Music |
Karen Lindsay-Stewart | Casting |
Petra Wellenstein | Costume Design |
Stuart Gazzard | Editor |
John Frankish | Production Design |
Jens Löckmann | Art Direction |
Sarah Horton | Set Decoration |
Silke Koch | Casting |
Susann Reitz | Casting |
Brigitte Friedländer-Rodriguez | Costume Supervisor |
Henry Rehorek | Production Manager |
Stephen Bream | Set Designer |
Marcus Göppner | Set Designer |
Robert Makolies | Sculptor |
Katharina Blei | Sculptor |
Pablo Alza | Lead Painter |
Kai Tebbel | Supervising Sound Editor |
Tobias Poppe | Sound Effects Editor |
Jan Cziharz | Sound Effects Editor |
Stefan Korte | Sound Re-Recording Mixer |
Andreas Schellenberg | Visual Effects Supervisor |
Armin Sauer | Stunt Coordinator |
Robert Patzelt | Camera Operator |
Stephanie Kulbach | Still Photographer |
Gregor Pfüller | Digital Intermediate |
Andreas Diessner | Transportation Coordinator |
Zoe Simijonovic | Script Supervisor |
Gabriele Mattner | Script Supervisor |
Andreas Jupe | Location Manager |
Mark Woolley | Executive Producer |
Tim Haslam | Executive Producer |
Judy Tossell | Executive Producer |
Paul Schmidt | Key Hair Stylist |
Paul Schmidt | Key Makeup Artist |
Juliane Hübner | Makeup Artist |
Anna Sophie Evenkamp | Makeup Artist |
Sandra Leutert | Makeup Artist |
Jekaterina Oertel | Makeup Designer |
Mark Keetch | Special Effects Makeup Artist |
Tommy Opatz | Special Effects Makeup Artist |
Barrie McCulloch | First Assistant Director |
Tine Rogoll | Second Assistant Director |
Cosima Lohse | Second Second Assistant Director |
Silke Abendschein | Tailor |
Anja Becker | Tailor |
Ulrike Diallo | Tailor |
Melanie Hielscher | Tailor |
Hannah Lehmann | Tailor |
Markus Ernst | Wardrobe Master |
Tobias Kownatzki | Clapper Loader |
Elisa-Christin Knüpfer | Clapper Loader |
Daniel Jopp | Electrician |
Patrick Kohlmeier | Electrician |
Falk Oettel | Electrician |
Lars Voigtländer | Electrician |
Maximilian Linus Dreusch | Electrician |
Philipp Dönch | First Assistant "A" Camera |
Matthias Ganghofer | First Assistant "B" Camera |
Denny Jost | Grip |
Sandro Grosse | Grip |
Thorsten Querner | Key Grip |
Sebastian Meuschel | Second Unit Director of Photography |
Robert Patzelt | Steadicam Operator |
Michael Labus | 3D Artist |
Adolf Wojtinek | Special Effects Supervisor |
Lars Hintze | Special Effects Technician |
Ronny Klost | Special Effects Technician |
Mario Uy | Special Effects Technician |
Adele Fletcher | ADR Editor |
Clemens Nürnberger | ADR Recordist |
Jaap Jellema | ADR Recordist |
Ben Carr | ADR Recordist |
Tom Deane | ADR Recordist |
Oliver Hemm | Boom Operator |
Alexander Buck | Dialogue Editor |
Martin Langenbach | Foley Artist |
Christoph Wieczorek | Foley Editor |
Roman Volkholz | Foley Editor |
Alexander Schaefer | Sound Mixer |
Thomas Siegert | Sound Re-Recording Assistant |
Axel Arft | Sound Recordist |
Bilge Bingul | Sound Recordist |
Karen Thomá | Art Department Assistant |
Alexander Schauer | Head Carpenter |
Siguna Wiehr | Painter |
Katharina Blei | Painter |
Michael Fechner | Property Master |
Thomas Bertram | Set Dresser |
Ludolf Böhm | Set Dresser |
Stefan Rohner | Set Dresser |
Dan Paschen | Standby Carpenter |
Frantisek Sloup | Standby Carpenter |
Frantisek Sloup | Standby Painter |
Laura Carleton | Storyboard Artist |
Harald Schuster | Supervising Carpenter |
Toby James | Epk Producer |
Nina Büttner | Key Accountant |
Marion König-Richert | Key Accountant |
Gero Brugmann | Legal Services |
Thorsten Gottschalk | Production Secretary |
Martin Eichhorn | Title Designer |
Aletta von Vietinghoff | Associate Editor |
Marc Lubosch | Gaffer |