Renée Zellweger als Bridget Jones | |
Colin Firth als Mark Darcy | |
Hugh Grant als Daniel Cleaver | |
Jacinda Barrett als Rebecca | |
Jim Broadbent als Bridget's Dad | |
Gemma Jones als Bridget's Mum | |
Sally Phillips als Shazza | |
Celia Imrie als Una Alconbury | |
James Faulkner als Uncle Geoffrey | |
Shirley Henderson als Jude | |
James Callis als Tom | |
Neil Pearson als Richard Finch | |
Jessica Hynes als Magda | |
Donald Douglas als Admiral Darcy | |
Shirley Dixon als Mrs. Darcy | |
Jeremy Paxman als Jeremy Paxman | |
Ian McNeice als Quizmaster | |
Paul Nicholls als Jed | |
Wolf Kahler als Commentator | |
Catherine Russell als Camilla | |
Alex Jennings als Horatio | |
Hu Tingting als Thai prostitute | |
Jason Watkins als Charlie Parker-Knowles | |
Vee Vimolmal als Phrao | |
Pui Fan Lee als Thai jail girl | |
Dominic McHale als Bernard | |
Rosalind Halstead als Receptionist | |
Luis Soto als Mexican Ambassador | |
Tom Brooke als Production Assistant | |
Alba Fleming Furlan als Girl in Rome | |
Lucy Robinson als Janey | |
David Verrey als Giles Benwick | |
Mark Tandy als Derek | |
Stephanie O'Rourke als Sexy P.A. | |
Flaminia Cinque als Corset Lady | |
Trevor Fox als Hairdresser | |
Michelle Wen Lee als Thai Police Woman | |
Melissa Ashworth als Thai jail girl | |
Neil Dudgeon als Taxi Driver | |
Sam Hazeldine als Journalist | |
Oliver Chris als Director in Gallery | |
Hon Ping Tang als Thai Jail Guard | |
Patrick Baladi als Steward | |
David Auker als Clive | |
Arturo Venegas als Mr. Hernandez | |
Simón Andreu als Mr. Santiago | |
Richard Braine als Vicar | |
David Cann als Sit Up Britain Cameraman (uncredited) | |
Sam Beazley als Very Old Man | |
Neil Dudgeon als Taxi Drive | |
Suthas Bhoopongsa als Dudwani | |
Hannes Flaschberger als Chemist Customer | |
Sabina Michael als Chemist Customer | |
Paul Humpoletz als Chemist Customer | |
Lilo Baur als Chemist | |
Philip Gardner als Toastmaster | |
Nikita Ramsey als Twin #1 (uncredited) | |
Jade Ramsey als Twin #2 (uncredited) |
Helen Fielding | Novel |
Jonathan Cavendish | Producer |
Adam Brooks | Screenplay |
Greg Hayden | Editor |
Tim Bevan | Producer |
Debra Hayward | Executive Producer |
Cesare Landricina | Line Producer |
Liza Chasin | Executive Producer |
Beeban Kidron | Director |
Eric Fellner | Producer |
Bernard Bellew | Line Producer |
Richard Curtis | Screenplay |
Andrew Davies | Screenplay |
Helen Fielding | Screenplay |
Harry Gregson-Williams | Original Music Composer |
Adrian Biddle | Director of Photography |
Klaus Jüptner | Line Producer |
Oswald Wolkenstein | Producer |
Stuart Roslyn | Original Music Composer |
Michelle Guish | Casting |
Mark Dowling | Painter |
Laurie Sparham | Still Photographer |
David Warren | Supervising Art Director |
Pol Muangnum | Leadman |
Carmel Jackson | Makeup Artist |
Alf Tramontin | Steadicam Operator |
Graham Johnston | Hair Designer |
Peter N. Brown | Carpenter |
Gemma Jackson | Production Design |
Marc Wolff | Helicopter Camera |
Annie Crawford | Costume Supervisor |
Stephen Barton | Additional Music |
Carmel Jackson | Hairstylist |
Paul Inglis | Art Direction |
Sudkamol Tangtham | Art Department Coordinator |
Barbara Berkery | Dialect Coach |
Sarah Whittle | Art Department Assistant |
Sean Evans | First Assistant Camera |
Ian Whiteford | Greensman |
Tom Roberts | Standby Painter |
John Flemming | Grip |
Claire Finlay-Thompson | Assistant Costume Designer |
Anna Lynch-Robinson | Set Decoration |
Jany Temime | Costume Design |
Supawat Jeanpetch | Construction Foreman |
Paul Jennings | Stunt Coordinator |
Andy Hague | Visual Effects Editor |
Tania Clarke | First Assistant Editor |
Sommay Saengsinchai | Best Boy Electric |
Ray Bateman | Electrician |
Jody Johnson | Visual Effects Supervisor |
Beatrice Arweiler | Production Manager |
Santa Pestonji | Production Supervisor |
Ben Barker | Sound Effects Editor |
Maresa Breuer | Production Coordinator |
Jeanette Haley | Post Production Supervisor |
Michelle Wright | Executive In Charge Of Production |
Andrew Wilkinson | First Assistant Sound Editor |
Mattew Desborough | Dolby Consultant |
James Linton | Stand In |
Stacy Mann | Unit Publicist |
Stuart Brisdon | Special Effects Supervisor |
Howard Weaver | Scenic Artist |
Pat Miller | Rigging Gaffer |
Simon Hayes | Sound Mixer |
Kevin Day | Gaffer |
Paul Brosnan | Driver |
Ciaran Crowley | Digital Compositors |
Hal Couzens | Visual Effects Producer |
Wendy Ellerker | Production Accountant |
Kirk Bennett | Orchestrator |
Glenn Freemantle | Supervising Sound Editor |
Gaby Kester | Casting Associate |
Crispin Buxton | Location Manager |
Nick Angel | Music Supervisor |
Claudia Dehmel | Visual Effects Coordinator |
Rohan Harris | Propmaker |
Theera Boonsri | Video Assist Operator |
Hugo Adams | Foley Artist |
Lee Herrick | ADR Editor |
Barry Gibbs | Property Master |
Jamie Roden | ADR Mixer |
Jack Stew | Foley Artist |
Michael Legum | Sound Recordist |
Ted Swanscott | ADR Mixer |
Lee Herrick | Dialogue Editor |
Filippo Fassetta | First Assistant Director |
Kevin Tayler | Foley Mixer |
Adam Inglis | Colorist |
Fritz Gruner | Accountant |
Marc Brugger | Assistant Location Manager |
Sandra Reis | Rotoscoping Artist |
James Foster | Draughtsman |
Alex Boswell | Dressing Prop |
Dan Hillsdon | Assistant Accountant |
Neil Miller | Matte Painter |
Nicola Brodie | CG Artist |
Paul Hatchman | Additional Grip |
Matt Curtis | Title Designer |
Peter Haran | Special Effects Technician |
'Yuk' Sanam Srikum | Best Boy Grip |
Tim Dean | Libra Head Technician |
Lucie Graves | Post Production Coordinator |
Pattamawan Chaiwattananan | Floor Runner |
Katy Wood | Assistant Dialogue Editor |
Steve Burgess | Focus Puller |
Laurent Guinci | Wardrobe Master |
Lesley Keane | Travel Coordinator |
Yvonne Duckett | Costume Assistant |
Joe Wright | Clapper Loader |
Marc Atherfold | Second Assistant Camera |
Tony Chance | Storyboard Artist |
Diane Greaves | Foley Artist |
Abigail Barbier | ADR Voice Casting |
Zoe Robertson | Construction Buyer |
Kirsten Lane | Music Consultant |
Thanaporn Ariyaputi | Hair Assistant |
Jason Wheeler | Negative Cutter |
Tony Richards | Pilot |
Amy Hall | Camera Trainee |
Ian Ford | Assistant Unit Manager |
Ronnie Savory | Generator Operator |
Lara Davis | Production Assistant |
Candy Marlowe | Crowd Assistant Director |
Peter Brown | Supervising Carpenter |
Amy Coop | Additional Third Assistant Director |
Susan Drennan | Third Assistant Director |
Anthony Jacobs | Location Assistant |
Karen Fryer | Continuity |
Carol Kupisz | Graphic Designer |
Claire McGrane | Digital Intermediate Producer |
Alexandra Hill | Music Coordinator |
Brigitte Dolibasic | Assistant Production Coordinator |
Jarenrith Srisuwan | Extras Casting Assistant |
Jan Hogevold | Production Executive |
Nicole Devcic | Production Runner |
Nick Foley | ADR Recordist |
Chuck Douglas | Extras Casting |
Michael Price | Music Editor |