Michael J. Fox als Private Eriksson | |
Sean Penn als Sgt. Tony Meserve | |
Don Harvey als Cpl. Thomas E. Clark | |
John C. Reilly als Private Herbert Hatcher | |
John Leguizamo als Private Antonio Diaz | |
Ving Rhames als Lt. Reilly | |
Thuy Thu Le als Oanh | |
Erik King als Brown | |
Jack Gwaltney als Rowan | |
Dan Martin als Sgt. Hawthorne | |
Dale Dye als Capt. Hill | |
Steve Larson als Agent #1 | |
John Linton als Agent #2 | |
Vyto Ruginis als Prosecutor | |
Al Shannon als Wilkins | |
Wendell Pierce als MacIntire | |
Sam Robards als Chaplain Kirk | |
Maris Valainis als Streibig | |
Darren E. Burrows als Cherry | |
Sherman Howard als Court Martial President | |
John Marshall Jones als M.P. | |
Holt McCallany als Lt. Kramer | |
Kady Tran als Yen (Oahn's Sister) | |
Scott Gregory als Soldier Charlie 1 | |
Ennalls Berl als Soldier Charlie 2 | |
Vinh Tran als V.C. Interpreter | |
Somsak als ARVN Interpreter | |
Hataya Sarmount als Girl Villager | |
Ba Thuan T. Le als Oahn's Mother | |
Nootch als Child Villager | |
Kwan als Child Villager | |
J. Chalerm als Villager Old Man Farmer | |
Sigma als Villager Woman | |
Po Powpi als Villager Old Man | |
Shaun Shea als Soldier | |
Kristopher Dunn als Soldier | |
Donal Gibson als Soldier | |
Shane Kerwin als Soldier | |
Niran als V.C. in Tunnel | |
Stephen Baldwin als Soldier (uncredited) | |
Gregg Henry als Prosecutor (uncredited) | |
Amy Irving als Girl on the Train (voice) (uncredited) | |
Michael D. Jones als Passenger on Train (uncredited) | |
Espérance Pham Thai Lan als Etudiante, soeur (uncredited) |
Bill Pankow | Editor |
Brian De Palma | Director |
Art Linson | Producer |
Stephen H. Burum | Director of Photography |
Ennio Morricone | Original Music Composer |
David Rabe | Screenplay |
Bernard Hides | Art Direction |
Wolf Kroeger | Production Design |
Lynn Stalmaster | Casting |
Ray Freeborn | Location Manager |
Ross Reynolds | Pilot |
Laurie Shane | Gaffer |
Michael Stevenson | Second Assistant Director |
Daniel Lang | Book |
Daniel Lang | Story |
Fred C. Caruso | Co-Producer |
Peter Hancock | Set Decoration |
Hugh Scaife | Set Decoration |
Richard Bruno | Costume Design |
Paul Engelen | Makeup Supervisor |
Carl Fullerton | Prosthetic Makeup Artist |
Adam Hill | Modeling |
Mike Lockey | Hairstylist |
Bron Roylance | Makeup Supervisor |
Suzanne Stokes-Munton | Hair Supervisor |
Fred C. Caruso | Unit Production Manager |
Charles Croughwell | Stunt Double |