Keira Knightley als Colette | |
Dominic West als Willy | |
Denise Gough als Missy | |
Fiona Shaw als Sido | |
Robert Pugh als Jules | |
Eleanor Tomlinson als Georgie Raoul-Duval | |
Ray Panthaki als Veber | |
Dickie Beau als Wague | |
Jake Graf als Gaston De Caillavet | |
Polina Litvak als Lily | |
Rebecca Root als Rachilde | |
Máté Haumann als Count Muffat | |
Karen Gagnon als Aspiring Actress | |
Katinka Egres als Hungarian Countess | |
Alexis Latham als Second Heckler | |
Attila Árpa als Heckler | |
Peter Schueller als Reporter | |
Caroline Boulton als Flossy | |
Masayoshi Haneda als Baptiste (uncredited) | |
Scott Alexander Young als Hotel Manager (uncredited) | |
Julian Wadham als Ollendorff | |
Al Weaver als Schwob | |
Aiysha Hart als Polaire | |
Virág Bárány als Lotte Kinceler | |
Shannon Tarbet als Meg | |
Janine Harouni als Jeanne De Caillavet | |
Johnny K. Palmer als Paul Héon | |
Arabella Weir als Mme. De Caillavet | |
Sloan Thompson als Matilde | |
Kylie Watt als Opera Singer | |
Joe Geary als Bailiff | |
István Gyurity als Waiter | |
Alexandra Szucs als Second Actress | |
Mark Griffith als Photographer | |
Dorcas Coppin als Young Claudine | |
Nathanaël Bez als Sweetheart | |
David Delgado Shorter als Passer-by | |
Nick Scudamore als Priest | |
Anita Gera als Secret Lover | |
Csémy Balázs als Posh Heckler (uncredited) | |
Izzy Bayley-King als Polka Dancer (uncredited) | |
Peter Sztojanov Jr. als Waiting Staff (uncredited) | |
Roderick Hill als Theatre Manager |
Elizabeth Karlsen | Producer |
Wash Westmoreland | Director |
Gary Michael Walters | Producer |
Pamela Koffler | Producer |
Michel Litvak | Producer |
Christine Vachon | Producer |
Lucia Zucchetti | Editor |
Stephen Woolley | Producer |
Giles Nuttgens | Director of Photography |
Polly Duval | Post Production Supervisor |
Veronika Kara | Production Accountant |
Renátó Cseh | Art Direction |
Zalán Sipos | Standby Art Director |
Krisztián Gaál | Property Master |
Rebecca Lenkiewicz | Screenplay |
Csaba Major | Sound Recordist |
Bence Bakos | Grip |
Katalin Skuts | Production Coordinator |
Szilvia Miczek | Travel Coordinator |
Andrea Vida | Set Decorating Coordinator |
Pál Csicsman | Dressing Prop |
Géza Kocsis | Special Effects Technician |
Karen Elliott | Music Supervisor |
Máté Gajdics | Production Office Assistant |
László Kázmér Nagy-Kardos | Construction Coordinator |
Árpád Sipos | Special Effects Technician |
Ildikó Kemény | Co-Producer |
Michael Carlin | Production Design |
Andy Shelley | Supervising Sound Editor |
Péter Faludi | First Assistant "C" Camera |
Gábor Nagy | Video Assist Operator |
Márton Solymosi | Additional Grip |
Andrea Flesch | Costume Design |
Balázs Vákár | Gaffer |
Grant Wolstenholme | First Assistant Accountant |
Nóra Talmaier | Assistant Set Decoration |
Dávid Szekeres | Assistant Property Master |
Ádám Szlávy | Special Effects Technician |
Gábor Iváncsik | Best Boy Electrician |
Fiona DeSouza | Associate Editor |
Dávid Vidács | Second Assistant "C" Camera |
Rowena Ladbury | Script Supervisor |
Izabella Szabadkai | Set Production Assistant |
Richard Rácz | Assistant Location Manager |
József Kiss | Construction Manager |
Richard Glatzer | Screenplay |
Norman Merry | Executive Producer |
Susie Figgis | Casting |
Thomas Adès | Original Music Composer |
Lisa Chugg | Set Decoration |
Lisa Zambri | Co-Producer |
Felícián Keresztes | Production Manager |
Balázs Gellén | Second Assistant "B" Camera |
Székely Bálint | Video Assist Operator |
Vilmos Keszler | Best Boy Grip |
Beatrice Bowdon | Actor's Assistant |
Hedvig Kiraly | Art Direction |
Enci Bognar | Graphic Designer |
András Gaál | Leadman |
Zsolt Éliás | First Assistant "B" Camera |
Péter 'Soma' Somlyai | Digital Imaging Technician |
Sydney Foos | Producer's Assistant |
Eszter Vogel | Assistant Production Manager |
Zita Galántai | Draughtsman |
Attila Góczán | Special Effects Technician |
Joe Geary | First Assistant Director |
Alex Reynolds | Choreographer |
Csaba Morva | Cableman |
Bence Nagy | Third Assistant Director |
András Horváth | Boom Operator |
Krisztián Németh | Location Assistant |
István Hári | Assistant Unit Manager |
András Pucsek | Camera Trainee |
Tom Browne | Second Assistant Director |
Márton Katona | Set Production Assistant |
Csongor Fazekas | Boom Operator |
Gergő Hajdú | Dressing Prop |
Marcell Kolozsi | Standby Carpenter |
Wash Westmoreland | Screenplay |
György Horváth | First Assistant "A" Camera |
Tamás Kollár | Grip |
Dorina Pap | Payroll Accountant |
Ágnes Gecs | Travel Coordinator |
Dávid Fillenz | Location Assistant |
Csaba Benedek | Unit Manager |
Stephen Griffiths | Supervising Sound Editor |
Attila Szücs | Key Grip |
Ashley King | Producer's Assistant |
András Gaál | Assistant Set Decoration |
Richard Glatzer | Story |
Caroline Levy | Co-Producer |
Martha Hood | Producer's Assistant |
Arisztotelész Stergiu | Location Manager |
András Ajtai | Art Department Assistant |
Ivana Primorac | Hair Designer |
Joanne Dixon | Production Supervisor |
Dominic Buchanan | Co-Producer |
Márton Ragályi | Steadicam Operator |
Lukas Trso | Second Assistant "A" Camera |
Izabella Szabadkai | Stand In |
Csaba Zubonyai | Boom Operator |
Tamás Balázsi | First Assistant Accountant |
Linda Presquar | Second Assistant Accountant |
Katja Soltes | Supervising Art Director |
Judit Bozsik | Draughtsman |
László Pintér | Special Effects Technician |
Attila Vásári | Special Effects Technician |
Svetlana Metkina | Executive Producer |
David Minkowski | Co-Producer |
Gergo Vasari | Grip |
Tamás Felkai | Set Production Assistant |
Márta Barna | Art Department Coordinator |
Dániel Hajdú | Dressing Prop |
Csaba Drótos | Standby Carpenter |
Mary Burke | Executive Producer |
Sheila Wickens | Visual Effects Supervisor |
Attila Pfeffer | Steadicam Operator |
Tamás Felkai | Stand In |
Györgyi Balog | Payroll Accountant |
Gergő Csóri | Special Effects Technician |
Erika Bognár | Transportation Coordinator |
Michael Hopkins | Digital Intermediate Assistant |
Madison Westwood | Assistant Music Supervisor |
Ferenc Béres | Specialized Driver |
Robert Farr | Sound Re-Recording Mixer |
Phillip Barrett | Foley Supervisor |
Thomas Adès | Conductor |
Kerry McGlone | Unit Publicist |
Eszter Antal | Costume Supervisor |
Bálint Emmer | Specialized Driver |
Jeffrey Stott | Head of Production |
Ádám Skardeli | Electrician |
Natasha Klipp | Makeup Artist |
Paul John Chandler | Music Editor |
Paul Driver | Visual Effects Producer |
Johnny Benn | Editorial Coordinator |
Chris Burton | Systems Administrators & Support |
Thomas Currie | Epk Camera Operator |
Zsolt Bécsi | Cast Driver |
Katie Croft | Digital Intermediate Assistant |
Krystal Galley | Compositor |
Ian Garland | Visual Effects Editor |
Emmanuel Cirasa | Systems Administrators & Support |
Attila Kolozs | Electrician |
Haraszti Blanka | Set Costumer |
Gemma Hoff | Hairstylist |
Toby James | Epk Producer |
Gábor Kövári | Electrician |
Zoltán Lakatos | Rigging Gaffer |
Anita Füle | Transportation Captain |
Reno Cicero | Compositor |
TJ Singh | Compositor |
Paul Hanks | Foley Artist |
Thomas Adès | Musician |
David Hinojosa | Head of Production |
Kovács András | Electrician |
Judit Halász | Hairstylist |
Judit Halász | Makeup Artist |
Tarn Harper | Post Production Accountant |
Gianluca Ferrari | Digital Intermediate Assistant |
Tom Burke | Title Designer |
Orsi Rideg | Assistant Costume Designer |
Gemma Hoff | Makeup Artist |
Kirsty Kinnear | Casting Associate |
Katalin Baranyi | Local Casting |
Ashley King | Post Production Coordinator |
Andie Davies | Visual Effects Editor |
Natasha Klipp | Hairstylist |
György Mihálovics | Cast Driver |
Cesar Piletti | Digital Intermediate Assistant |
Robert Viglasky | Still Photographer |
János Papp | Health and Safety |
Krisztián Szászi | Electrician |
Peter Owen | Wigmaker |
Soma Benke | Transportation Captain |
Simon Trundle | Foley Mixer |
Karen Wand | Compositor |
Thomas Adès | Orchestrator |
Jeff North | CG Artist |
Michael Harrison | Compositor |
Kate Lee | Unit Publicist |
Joanna Laurie | Head of Production |
Béla Unger | Stunt Coordinator |
Tom Russell | Colorist |
Gábor Kiszelly | Special Effects Supervisor |
Tyra Banks | Thanks |
Jenei Attila | Stunts |
Ádám Bertalan | Stunts |
Jenei Csaba | Stunts |
Gergo Daniel | Stunts |
Bence Ferenczi | Stunts |
Norbert Kovács | Stunts |
Gábor Perei | Stunts |
Péter Németh | Cast Driver |
Ivana Primorac | Makeup Designer |