Mia Wasikowska als Edith Cushing | |
Jessica Chastain als Lady Lucille Sharpe | |
Tom Hiddleston als Sir Thomas Sharpe | |
Charlie Hunnam als Dr. Alan McMichael | |
Jim Beaver als Carter Cushing | |
Burn Gorman als Holly | |
Leslie Hope als Mrs. McMichael | |
Jonathan Hyde als Ogilvie | |
Doug Jones als Edith's Mother / Lady Sharpe | |
Bruce Gray als Ferguson | |
Emily Coutts als Eunice McMichael | |
Alec Stockwell als Finlay | |
Brigitte Robinson als Secretary Jane | |
Gillian Ferrier als Society Girl | |
Tamara Hope als Society Girl | |
Kimberly-Sue Murray als Society Girl | |
Sofia Wells als Young Edith | |
Joanna Douglas als Maid Annie | |
Bill Lake als Coroner | |
Jim Watson als Shipping Agent | |
Javier Botet als Enola / Margaret / Pamela | |
Peter Spence als Manager | |
Danny Waugh als Club Attendant | |
Sean Hewitt als Reverend | |
William Healy als Young Alan | |
Matia Jackett als Young Eunice | |
Karen Glave als Maid | |
Khadijah Roberts-Abdullah als Maid | |
John Carter Craig als Patient | |
Martin Julien als Postal Clerk | |
Brian Kaulback als Vendor | |
Richard Kerr als Vendor | |
Shane McPherson als Vendor | |
Tim Blake als Reverend | |
Thomas Dorey als Architect | |
Erik Bauersfield als Additional Voices (voice) | |
Joan Washington als Additional Voices (voice) | |
Beatrice Basso als Additional Voices (voice) | |
Mitzi McCall als Additional Voices (voice) | |
Susanne Blakeslee als Additional Voices (voice) | |
Drew Davis als Additional Voices (voice) | |
T.J. McGibbon als Additional Voices (voice) | |
Anneliese Goldman als Additional Voices (voice) | |
Jenna Weir als Additional Voices (voice) | |
Amanda Smith als Beatrice (uncredited) | |
Laura Waddell als Pamela Upton (uncredited) |
Guillermo del Toro | Director |
Bernat Vilaplana | Editor |
Matthew Robbins | Writer |
Callum Greene | Producer |
Devin Roth | Score Engineer |
Dan Laustsen | Director of Photography |
Kate Hawley | Costume Design |
Thomas E. Sanders | Production Design |
Fernando Velázquez | Original Music Composer |
Thomas Tull | Producer |
Guillermo del Toro | Writer |
Jon Jashni | Producer |
Robin D. Cook | Casting |
Jillian Share | Executive Producer |
Guillermo del Toro | Producer |
Dusty Reeves | Art Department Coordinator |
Shane Vieau | Set Decoration |
Jeffrey A. Melvin | Set Decoration |
Renee Fontana | Assistant Costume Designer |
Cori Burchell | Costume Supervisor |
Jonathan Oliveira | Casting Associate |
Rocco Larizza | Special Effects Coordinator |
Justin Turner | Casting Associate |
Dennis Leonard | Supervising Sound Editor |
Mac Smith | Sound Effects Editor |
Albert Ribas | Sound Effects Editor |
Dug Rotstein | Script Supervisor |
Andre Zweers | Music Editor |
Peter Afterman | Music Supervisor |
Marc Bech | Sound Effects Editor |
Katrina Schiller | Music Editor |
Nick Colangelo | Visual Effects Coordinator |
Leff Lefferts | Sound Effects Editor |
David Slusser | Music Editor |
Dennis Berardi | Visual Effects Supervisor |
Stephanie Ingram | Hairstylist |
Margaret Yen | Music Supervisor |
Cliona Furey | Hair Department Head |
Tom Starnes | Gaffer |
Sylvie Bonniere | Seamstress |
Randy Thom | Sound Designer |
Scott Guitteau | Sound Effects Editor |
Peter Dydo | Animation |
Michael Innanen | Special Effects Supervisor |
Jo Hughes | Visual Effects Producer |
Paula Fleet | Key Hair Stylist |
Robert Stecko | Camera Operator |
Amy Wright | Choreographer |
Paul Spaven | Rigging Gaffer |
Martin Hesselink | Animation |
Brandon Schaafsma | VFX Editor |
Ronni Brown | Foley |
Randy Thom | Supervising Sound Editor |
Gilles Corbeil | Steadicam Operator |
Robert Shoup | Sound Effects Editor |
Mario Cacioppo | Makeup Artist |
Jordan Samuel | Makeup Department Head |
Cam McLauchlin | First Assistant Editor |
Linda Dowds | Makeup Artist |
Montse Ribé | Makeup Effects Designer |
Oriol Tarragó | Sound Designer |
Branko Racki | Stunt Coordinator |
D.J. Carson | Unit Production Manager |
Brandt Gordon | Supervising Art Director |
Gilles Corbeil | Camera Operator |
Callum Greene | Unit Production Manager |
Elspeth Cassar | Production Coordinator |
Brian Chumney | ADR Supervisor |
Christopher Geggie | Property Master |
Laird McMurray | Special Effects Coordinator |
Jeff J.J. Authors | First Assistant Director |
Penny Charter | Second Assistant Director |
Kari Measham | Set Decoration Buyer |
Joe Dzuban | Sound Re-Recording Mixer |
Fred Kamping | Location Manager |
Lora Hirschberg | Sound Re-Recording Mixer |
Jim Likowski | Foley Editor |
Angie Winstl | Set Decorating Coordinator |
E. Larry Oatfield | Foley Editor |
Bjorn Ole Schroeder | ADR Supervisor |
Richard Quinn | ADR Supervisor |
Kerry Hayes | Still Photographer |
Marlene Rain | Set Decoration Buyer |
Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
John Ozolins | Transportation Coordinator |
Krista Burbidge | Makeup Artist |
Vincent Sullivan | Assistant Hairstylist |
Nola Chaters | Costumer |
Karen Eppstadt | Ager/Dyer |
Erin Daprato | Set Costumer |
Dave Greene | Title Designer |
Colin Adams | Assistant Property Master |
Kevin Lise | Assistant Property Master |
Andrew Dininio | Carpenter |
Cosmo Federico | Carpenter |
Keith Hightower | Carpenter |
Daniel Carrasco | Concept Artist |
Oscar Chichoni | Concept Artist |
Guy Davis | Concept Artist |
David Meng | Concept Artist |
Vicki Pui | Concept Artist |
Keith Thompson | Concept Artist |
John Mackenzie | Construction Coordinator |
David Best | First Assistant Art Direction |
Elis Y. Lam | First Assistant Art Direction |
Sean Scoffield | First Assistant Art Direction |
Colin Woods | First Assistant Art Direction |
John Moran | Graphic Designer |
Henry H. Gardner Jr. | Greensman |
Chris Hanson | Painter |
Bobby Quon | Painter |
Jamie Staples | Painter |
Danny Haeberlin | Researcher |
Dave Axford | Sculptor |
William Cheng | Set Designer |
David G. Fremlin | Set Designer |
Sonia Gemmiti | Set Designer |
Alex Juzkiw | Set Designer |
Michael Madden | Set Designer |
Matt Middleton | Set Designer |
Sorin Popescu | Set Designer |
Andra Totirescu | Set Designer |
Evan Webber | Set Designer |
Aleksandra Marinkovich | Set Designer |
Russell Moore | Set Designer |
Chris Deeley | Set Dresser |
Don McQueen | Set Dresser |
John Morrison | Set Dresser |
Keith Sly | Set Dresser |
Toni Wong | Set Dresser |
Alex Kutschera | Set Dresser |
Jeff Poulis | Set Dresser |
Adam Bocknek | Third Assistant Director |
Missy Morris | Third Assistant Director |
Phil Whitfield | Best Boy Electric |
Jim Holmes | Best Boy Grip |
Sandra Lombardi | Digital Imaging Technician |
Ron Renzetti | Dolly Grip |
Alistair Dempsey | Dolly Grip |
Doug Black | Electrician |
Sean Osadzuk | Electrician |
Danny Piva | Electrician |
Tom Taylor | Electrician |
Ken Wiebe | Electrician |
Mark Cyre | First Assistant "A" Camera |
Joseph Micomonaco | First Assistant "B" Camera |
Andrew Caney | Grip |
Marc Purdy | Grip |
Robert Rice | Grip |
Joe Schroeder | Grip |
Paul Sheridan | Grip |
Robert Johnson | Key Grip |
Jonathan Billings | Key Rigging Grip |
Federico De Marco | Libra Head Technician |
Alex Leung | Second Assistant "A" Camera |
Alan G. Kelly | Second Assistant "B" Camera |
John Stubbins | Techno Crane Operator |
Mary Juric | Assistant Editor |
Mike Paterson | Digital Intermediate |
Chris Wallace | Digital Intermediate Colorist |
Kevin Downer | Digital Intermediate Editor |
Dave Muscat | Digital Intermediate Editor |
Peter Armstrong | Digital Intermediate Producer |
Brittany Farhat | Dailies Technician |
Barbara Lucchesi | Dailies Technician |
Candace Tempelmeyer | First Assistant Accountant |
Sandra J. White | First Assistant Accountant |
Andrew G. Munro | Payroll Accountant |
David M. Rodriguez | Post Production Accountant |
Sara Holmes | Post Production Accountant |
Elaine Thurston | Production Accountant |
Bryan Yaconelli | Production Executive |
Lucia Haliburton | Production Secretary |
Katharine Duke | Second Assistant Accountant |
Kevin Michael Schembri | Second Assistant Accountant |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Nick Butler | Casting Assistant |
Ashley Gray | Casting Assistant |
Zameret Kleiman | Background Casting Director |
Lyle Cooley | Animation |
Chris De Souza | Animation |
Jason Edwardh | Animation |
Tom Nagy | Animation |
Somboun Souannhaphanh | Animation |
Chris MacLean | CG Supervisor |
Scott Riopelle | Compositing Supervisor |
Tony Cybulski | Digital Compositor |
Mark O. Hammond | Digital Compositor |
Tetu Pawan | Digital Compositor |
Kumar Umesh | Digital Compositor |
Anna Joukova | Digital Compositor |
Mike Borrett | Digital Effects Producer |
Dominic Remane | Digital Effects Supervisor |
Daniel Krzywania | Lead Animator |
Ayo Burgess | VFX Lighting Artist |
Lorne Kwechansky | VFX Lighting Artist |
Elena Perreira | VFX Lighting Artist |
Trey Harrell | VFX Lighting Artist |
Jina Lee | Matte Painter |
Mai-Ling Lee | Matte Painter |
Jim Maxwell | Matte Painter |
Andrew Nguyen | Matte Painter |
Milan Schere | Matte Painter |
Seema Schere | Matte Painter |
Matt Schofield | Matte Painter |
Min Kim | Rotoscoping Artist |
Emma Liu | Rotoscoping Artist |
Hao Meng | Rotoscoping Artist |
Xizo Su | Rotoscoping Artist |
Michael C. Tang | Rotoscoping Artist |
Leo Bovell | VFX Artist |
Chris Crozier | VFX Artist |
Chris Johnson | VFX Artist |
Abdul Mohamud | VFX Artist |
Pearce Perkins | VFX Artist |
Ronak Shah | VFX Artist |
Cliff Bielawski | Visual Effects Coordinator |
Natalie Broomhall | Visual Effects Coordinator |
Becca Donohoe | Visual Effects Coordinator |
Danni Henderson | Visual Effects Coordinator |
Jenn Inkol | Visual Effects Coordinator |
Alina Klinaeva | Visual Effects Coordinator |
Karen McGregor | Visual Effects Coordinator |
Mitch C. Duran | Special Effects Technician |
Amber Skowronski | Special Effects Technician |
Umberto Larizza | Special Effects Technician |
Matthew Tulk | Special Effects Technician |
Jennifer Mylrea | Stunts |
David Murphy | Carpenter |