Kurt Russell als David Grant | |
Steven Seagal als Lt. Colonel Austin Travis | |
Halle Berry als Jean | |
John Leguizamo als Rat | |
Oliver Platt als Cahill | |
Joe Morton als Cappy | |
David Suchet als Nagi Hassan | |
BD Wong als Louie | |
Len Cariou als Secretary of Defense Charles White | |
Whip Hubley als Baker | |
Andreas Katsulas als Jaffa | |
Mary Ellen Trainor als Allison | |
Marla Maples als Nancy | |
J.T. Walsh als Senator Mavros | |
Ingo Neuhaus als Doc | |
William James Jones als Catman | |
Nicholas Pryor als Secretary of State Jack Douglas | |
Stanley Grover als General Price | |
Eugene Roche als Admiral Lewis | |
Ken Jenkins als General Wood | |
Charles Hallahan als General Sarlow | |
Dey Young als Gail | |
Richard Riehle als Air Marshal | |
Robert Apisa als Demou | |
Granville Hatcher als Ahmed | |
Christopher Maher als Kahlil | |
Jay Tavare als Terrorist | |
Ahmed Ahmed als Terrorist | |
Shaun Toub als Terrorist | |
Majed Ibrahim als Terrorist | |
Jon Huertas als Terrorist | |
Joey Naber als Terrorist | |
Ray Baker als 747 Captain | |
Michael Milhoan als 747 First Officer | |
Julie Wright als Flight Attendant | |
Sunni Boswell als Flight Attendant | |
Gregg Artz als Assistant to Senator Mavros | |
Yvonne Zima als Little Girl | |
Will Schaub als Assistant to Senator Mavros | |
Marianne Muellerleile als Diabetic Woman | |
Brad Blaisdell als Beckings Institute Aide | |
Don Fischer als Remora Pilot | |
John Rixey Moore als Flight Instructor | |
Warren Munson als American Ambassador | |
Lance August als American Embassy Duty Officer | |
Maggie Egan als CNN Reporter | |
James C. Victor als Spider | |
Tim Kelleher als Bulldog | |
David Birznieks als Fire Fighter | |
Paul Bollen als Fire Fighter | |
Nick Jameson als London Maitre'D | |
Juan Fernández als London Bomber | |
Todd Jeffries als Collins | |
Joe Cook als Chechen | |
Ilia Volok als Chechen | |
Borovnisa Blervaque als Yugoslavian Girl | |
Joseph Makkar als Arab Co-Pilot | |
Damon Lee als Translator | |
Magdalene St. Michaels als London Hostess | |
Robert Londberg als Diamond Smuggler | |
Edmond Brown als FBI Agent | |
Michelle Boudreau als Party Girl | |
Kurt Kohler als MP |
Terence Marsh | Production Design |
John Thomas | Producer |
Jim Thomas | Producer |
Jerry Goldsmith | Original Music Composer |
Stuart Baird | Director |
William Cruse | Art Direction |
Louise Frogley | Costume Design |
Marvin March | Set Decoration |
Joel Silver | Producer |
Alex Thomson | Director of Photography |
Amanda Mackey | Casting |
Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Dallas Puett | Editor |
Spencer Franklin | Associate Producer |
Kevin Stitt | Editor |
Frank J. Urioste | Editor |
Stuart Baird | Editor |
Karyn Fields | Co-Producer |
Derek Brechin | Editor |
Steve Perry | Executive Producer |
Jim Thomas | Writer |
John Thomas | Writer |
Jack Johnson | Production Illustrator |
Miller Drake | Visual Effects Editor |
Alexander Courage | Orchestrator |
Don Lee | Digital Compositors |
Gregory Lundsgaard | Steadicam Operator |
Billy Craft | Lighting Technician |
Antonio Betancourt | Sound Mixer |
Richard Chuang | Visual Effects Supervisor |
Michael Papac | Property Master |
Dick Ziker | Stunt Coordinator |
Jeanne Byrd | Script Supervisor |
Thomas A. Davila | Production Accountant |
Pete Antico | Stunts |
Scott Burrow | Foley Editor |
Virginia Cook-McGowan | Sound Editor |
Daril Alder | Leadman |
Barry Francis Delaney | Costume Supervisor |
Ken Pepiot | Special Effects Coordinator |
Stuart Raven Barter | Location Manager |
Gil Gagnon | Production Manager |
Janek Sirrs | Visual Effects |
Bill Taliaferro | Set Designer |
Chuck Bemis | First Assistant Camera |
Michael W. Chase | Propmaker |
Paul Moen | Unit Production Manager |
Leslie J. Kovacs | Gaffer |
Robert Woodruff | Assistant Art Director |
Edward F. LaLone | Construction Coordinator |
Don Burgess | Additional Photography |
Patti Hawn | Unit Publicist |
Denis L. Stewart | First Assistant Director |
Cheryl Gilbert | Stand In |
Bob Kaiser | Color Timer |
Les Hunter | Visual Effects Producer |
Nico Bally | Grip |
John Hinkle | Standby Painter |
Gary Preece | Transportation Coordinator |
Bill King | Boom Operator |
Tom Southwell | Visual Effects Art Director |
Frank Masi | Still Photographer |
Vern Bautenhahn | Transportation Captain |
Robert G. Henderson | Supervising Sound Editor |
Kathryn Blondell | Key Hair Stylist |
Wayne Lindholm | Carpenter |
Willie Radcliff | Craft Service |
Lockheed Martin | Security |
Michael J. Coo | Key Grip |
Audrey L. Anzures | Hairstylist |
Dennis Liddiard | Key Makeup Artist |
Victor Anderson | Driver |
Jason Garcia | Camera Loader |
Joel Chernoff | Second Unit |
Elizabeth Lang | Casting Associate |
Melanie Hughes | Makeup Artist |
Debbi Bossi | Post Production Supervisor |
Darrell Hall | Music Editor |
Ian Fox | Camera Operator |
Brad Kuehn | Digital Effects Supervisor |
Glenn Corbett | Rigging Gaffer |
Dean G. Manly | Assistant Sound Editor |
Robin Saxen | Visual Effects Coordinator |
Tony Tortolano | Special Effects Assistant |
Shane D. Kelly | Chief Lighting Technician |
Mitzi Gallagher | Head of Production |
Kevin Eldridge | Pilot |
Craig A. Pinckes | Second Assistant Director |
Craig Hosking | Second Unit Director |
Peter Loop II | Visual Effects Production Assistant |
Michael Brennan | Dolly Grip |
David Romano | Payroll Accountant |
Annette Andreozzi | Costumer |
Brooke Henderson Ward | First Assistant Sound Editor |
William E. Fitch | Best Boy Grip |
Mo Henry | Negative Cutter |
Nick Vidar | Music Programmer |
William C. Carruth | ADR Editor |
James Simcik | Supervising ADR Editor |
Peter Alun Thomas | Production Assistant |
Donn Markel | Special Effects Technician |
Ann Lynch | Assistant Location Manager |
Karen Klein | Rotoscoping Artist |
Rick Chavez | Assistant Property Master |
Eric Gotthelf | Foley Artist |
Jennifer Corey | Assistant Production Coordinator |
Joe Bucaro III | Stunt Double |
Mark Tait Lewis | VFX Artist |
Keith Banks | Second Assistant Camera |
Lisa C. Satriano | Second Second Assistant Director |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Dennis Michelson | Digital Effects Producer |
Tiffany Scuitto | Production Secretary |
Stephen Sobisky | Project Manager |
Richard Greenberg | Title Designer |
James Wirosko | Assistant Chief Lighting Technician |
Sayed Badreya | Technical Advisor |
Bobby Bell | Assistant Editor |
Boston Russell | Production Assistant |
Peter Donen | Visual Effects Supervisor |
Steve Perry | Second Unit Director |
David M. Horton | Supervising Sound Editor |
Dennis Liddiard | Makeup Artist |
Mary Burton | Makeup Artist |
Kerry Lyn McKissick | Script Supervisor |
Les Fresholtz | Sound Re-Recording Mixer |
Rick Alexander | Sound Re-Recording Mixer |
David E. Campbell | Sound Re-Recording Mixer |
John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
Grover B. Helsley | Sound Re-Recording Mixer |
Greg Dillon | Sound Editor |
Samuel C. Crutcher | Sound Editor |
Adam Johnston | Sound Editor |
Marshall Winn | Sound Editor |
John Phillips | Sound Editor |
David B. Cohn | Sound Editor |
William L. Manger | Sound Editor |
Zoraida Sanjurjo López | Casting |
Henry Kingi | Stunts |
Gary McLarty | Stunts |
John C. Meier | Stunts |
John Cenatiempo | Stunts |
Peewee Piemonte | Stunts |
Chris Cenatiempo | Stunts |
Buddy Joe Hooker | Stunts |
Maryellen Aviano | Stunts |
Bobby Bass | Stunts |
Joe Bucaro III | Stunts |
Paul Borne | Stunts |
John Casino | Stunts |
Max Daniels | Stunts |
Eddy Donno | Stunts |
Kerrie Cullen | Stunts |
Kenny Endoso | Stunts |
Kiante Elam | Stunts |
Ousaun Elam | Stunts |
Billy Hank Hooker | Stunts |
Will Leong | Stunts |
Danny Lopez | Stunts |
Henry Kingi Jr. | Stunts |
Larissa Michieli | Stunts |
Alan Oliney | Stunts |
Steve Picerni | Stunts |
Jimmy Nickerson | Stunts |
Don Pulford | Stunts |
Jimmy Romano | Stunts |
Pat Romano | Stunts |
Danny Rogers | Stunts |
John Rottger | Stunts |
Ron Stein | Stunts |
Michael Runyard | Stunts |
Skip Ward | Stunts |
Scott Wilder | Stunts |
P.J. Wagner | Stunts |
David Zellitti | Stunts |
Birgit K. Schier | Stunts |
Tony Epper | Stunts |
Eric Chambers | Stunts |
George Richmond | Second Assistant Camera |