Michelle Yeoh als Yu Shu Lien | |
Chow Yun-fat als Li Mu Bai | |
Zhang Ziyi als Jen | |
Chang Chen als Lo | |
Sihung Lung als Sir Te | |
Cheng Pei-pei als Jade Fox | |
Li Fazeng als Governor Yu | |
Gao Xi'an als Bo | |
Hai Yan als Madame Yu | |
Wang Deming als Tsai | |
Li Li als May | |
Huang Suying als Auntie Wu | |
Zhang Jinting als De Lu | |
Rui Yang als Maid | |
Chen Bing als Servant | |
Kai Li als Gou Jun Pei | |
Du Zhen Xi als Shop Owner | |
Xu Cheng-lin als Captain | |
Lin Feng als Captain | |
Wang Wensheng als Gangster A | |
Song Dong als Gangster B | |
Ma Zhongxuan als Mi Biao | |
Li Bao-Cheng als Flying Machete Chang | |
Yang Yong-De als Monk Jing | |
Shao Jun Zhang als Male Performer | |
Ma Ning als Female Performer | |
Zhu Min Jiang als Waiter | |
Changsheng Dong als Homeless Man | |
Shih Yi als Waitress | |
Chang Sao-Chen als Nightman | |
Feng Jianhua als Gou Jun Sihung |
Eugene Gearty | Supervising Sound Editor |
James Schamus | Screenplay |
Wang Huiling | Screenplay |
Kuo Jung Tsai | Screenplay |
Ang Lee | Producer |
Hsu Li-kong | Producer |
Wang Dulu | Author |
Peter Pau | Director of Photography |
Tim Squyres | Editor |
Ang Lee | Director |
Bill Kong Chi-Keung | Producer |
Timothy Yip Gam-Tim | Production Design |
Dun Tan | Original Music Composer |
Kelly Miller | Production Executive |
Eddy Wong | Supervising Art Director |
Bin Zhao | Art Direction |
Liu Er-Dong | Line Producer |
Wai Sum Shia | Line Producer |
David Linde | Executive Producer |
Jian-Quo Wang | Art Direction |
Xing-Zhan Yang | Supervising Art Director |
Yang Zhanjia | Supervising Art Director |
Quangang Zheng | Co-Producer |
Timothy Yip Gam-Tim | Costume Design |
Dong Ping | Co-Producer |
Chui Bo-Chu | Associate Producer |
James Schamus | Executive Producer |
Philip Lee | Associate Producer |
Helen Li | Production Manager |
David Cossin | Musician |
Blake Leyh | Sound Effects Editor |
Kam-Chuen Chan | Still Photographer |
Dave Reitzas | Mixing Engineer |
Tessa Lau | Unit Publicist |
John Charles | Software Engineer |
Louis Jong | Key Grip |
Angela Bellisio | Post Production Assistant |
Jeff Robinson | Post Production Supervisor |
Ying Feng | Script Supervisor |
Matt Magnolia | Visual Effects Coordinator |
Man Yun-Ling | Key Makeup Artist |
John 'D.J.' Des Jardin | 3D Supervisor |
Lewis Goldstein | Dialogue Editor |
Chan Siu-Wah | Stunts |
Ketty Miller | Executive In Charge Of Production |
Jean Tsien | ADR Supervisor |
Kim Lavery | Visual Effects Producer |
Rob Hodgson | Visual Effects Supervisor |
King-Fat Kung | Property Master |
Choi Sung-Fai | Camera Operator |
Mark Betts | Technical Supervisor |
Ji-Leung Chong | First Assistant Camera |
Chau Siu-Mui | Hairstylist |
Yong Sun | Craft Service |
Elaine Chow | Translator |
Tim Streeto | First Assistant Editor |
Ching-Chuen Shuan | Best Boy Electric |
Lai Kai-Keung | First Assistant Director |
Huie Ling Peh | Production Coordinator |
George Leong | Boom Operator |
Patrick Ballin | Visual Effects Editor |
Liu-Jing Dong | Makeup Artist |
Lam Chun-Wan | Gaffer |
Drew Kunin | Production Sound Mixer |
Songbo Wang | Props |
Fred Heid | Color Timer |
Benjamin Cheah | Foley Editor |
Baoquan Li | Steadicam Operator |
Peggy Lee | Production Controller |
Shang-Liang Dong | Set Production Assistant |
Igor Nikolic | Assistant Sound Editor |
Robert Fernandez | Sound Re-Recording Mixer |
Quan Jiang | Construction Coordinator |
Chun-Shing Lam | Electrician |
Jesse Ehredt | Sound Recordist |
Steven Epstein | Music Producer |
David Boulton | ADR Mixer |
Mary Leitz | Digital Compositor |
Heather Gross | Apprentice Sound Editor |
Andrew Buckland | Assistant Editor |
Patricia Sztaba | Negative Cutter |
Chai Jun | Costumer |
Xiao Xing Lu | Assistant Sound Engineer |
Dylan Verrechia | Intern |
Xie-Yang Chen | Conductor |
Donald Fly | General Manager |
Jian-Hua Liu | Assistant Production Manager |
Geo Ying | Sound Assistant |
Kenton Jakub | Supervising ADR Editor |
Marko Costanzo | Foley Artist |
Patrick Ho | Clapper Loader |
Huang Baorong | Wardrobe Master |
Phyllis Cheng | ADR Recordist |
Travis Baumann | Digital Supervisor |
Hong-Qun Bai | Production Assistant |
Pankaj Bajpai | Colorist |
Su-Juan Zheng | Assistant Script |
Bu-Si Ta | Second Assistant Director |
Wing-Kong Leung | Camera Loader |
Angela Fung | Accountant |
Gina Alfano | ADR Editor |
George A. Lara | Foley Recordist |
Jimmy Kwok | Focus Puller |
Yuen Woo-Ping | Action Director |
Yuen Woo-Ping | Choreographer |
Yo-Yo Ma | Musician |