Jean-Claude Van Damme als Gibson Rickenbacker | |
Deborah Richter als Nady Simmons | |
Vincent Klyn als Fender Tremolo | |
Alex Daniels als Marshall Strat | |
Ralf Moeller als Brick Bardo | |
Dayle Haddon als Pearl Prophet | |
Blaise Loong als Furman Vux / Pirate / Bandit | |
Haley Peterson als Haley | |
Terrie Batson als Mary | |
Jackson 'Rock' Pinckney als Tytus / Pirate / Bandit | |
Janice Graser als Vorg | |
Robert Pentz als Base / Pirate / Bandit | |
Sharon K. Tew als Prather / Pirate / Bandit | |
Chuck Allen als Vondo / Pirate / Bandit | |
Stefanos Miltsakakis als Xylo / Pirate / Bandit | |
Kristina Sebastian als Young Haley | |
Jophery C. Brown als Saloon Owner / Pirate / Bandit | |
Matt McColm als Pirate / Bandit | |
Patrick Barley als Boy Bouncing Ball | |
Nena Barley als Mother of Boy Bouncing Ball | |
Tommy Evans als Pirate / Bandit | |
Bill Morrison als Pirate / Bandit | |
Tim Gilbert als Pirate / Bandit | |
Bruce Frye als Pirate / Bandit | |
O.D. Wilson als Pirate / Bandit | |
Michael Halford als Pirate / Bandit | |
Johnny Grady Jr. als Pirate / Bandit | |
James Irwin als Pirate / Bandit | |
Karen Spell als Pirate / Bandit | |
Jim Creech als Roland Pick | |
Dale Frye als Sather / Pirate / Bandit | |
Thomas Barley als Willy |
Albert Pyun | Director |
Yoram Globus | Producer |
Menahem Golan | Producer |
Kevin Bassinson | Original Music Composer |
Philip Alan Waters | Director of Photography |
Scott Stevenson | Editor |
Rosanne Zingale | Editor |
Sheldon Lettich | Editor |
Jean-Claude Van Damme | Editor |
Albert Pyun | Screenplay |
Justin Kohn | Animation |
Tom Karnowski | Line Producer |
Beth Ann Bowen | Casting |
Nancy Lara-Hansch | Casting |
Douglas H. Leonard | Production Design |
Yvonne Hegney | Set Decoration |
Heidi Kaczenski | Costume Design |
Greg Cannom | Makeup Effects |
Michelle Johnson | Hairstylist |
Nancy J. Hvasta Leonardi | Makeup Artist |
Antony Gray | Boom Operator |
Tim Gilbert | Stunts |
Jophery C. Brown | Stunts |
Tom Elliott | Stunt Coordinator |
Matt McColm | Stunts |
Jim O'Rear | Stunts |
Michael Katleman | First Assistant Director |
Marc S. Fischer | Executive In Charge Of Production |
Jon Paré | First Assistant Director |
Barbara D'Alessandro | Second Assistant Director |
Tom Elliott | Second Unit Director |
Loren Gitthens | Special Effects Makeup Artist |
Larry Odien | Special Effects Makeup Artist |
Cindy Rosenthal | Special Effects Makeup Artist |
Matt Falls | Special Effects Makeup Artist |
John Vulich | Special Effects Makeup Artist |
Mitch Devane | Special Effects Makeup Artist |
Keith Edmier | Special Effects Makeup Artist |
R.J. Hohman | Special Effects |
Joe Digaetano | Special Effects |