Kevin Costner als Lieutenant Dunbar | |
Mary McDonnell als Stands With A Fist | |
Graham Greene als Kicking Bird | |
Rodney A. Grant als Wind In His Hair | |
Floyd 'Red Crow' Westerman als Ten Bears | |
Tantoo Cardinal als Black Shawl | |
Robert Pastorelli als Timmons | |
Charles Rocket als Lieutenant Elgin | |
Maury Chaykin als Major Fambrough | |
Jimmy Herman als Stone Calf | |
Nathan Lee Chasing His Horse als Smiles A Lot | |
Michael Spears als Otter | |
Jason R. Lone Hill als Worm | |
Tony Pierce als Spivey | |
Doris Leader Charge als Pretty Shield | |
Tom Everett als Sergeant Pepper | |
Larry Joshua als Sergeant Bauer | |
Kirk Baltz als Edwards | |
Wayne Grace als Major | |
Donald Hotton als General Tide | |
Annie Costner als Christine | |
Conor Duffy als Willie | |
Elisa Daniel als Christine's Mother | |
Percy White Plume als Big Warrior | |
John Tail als Escort Warrior | |
Steve Reevis als Sioux #1 / Warrior #1 | |
Sheldon Peters Wolfchild als Sioux #2 / Warrior #2 | |
Wes Studi als Toughest Pawnee | |
Buffalo Child als Pawnee #1 | |
Clayton Big Eagle als Pawnee #2 | |
Richard Leader Charge als Pawnee #3 | |
Redwing Ted Nez als Sioux Warrior | |
Marvin Holy als Sioux Warrior | |
Raymond Newholy als Sioux Courier | |
David J. Fuller als Kicking Bird's Son | |
Ryan White Bull als Kicking Bird's Eldest Son | |
Otakuye Conroy als Kicking Bird's Daughter | |
Maretta Big Crow als Village Mother | |
Steven Chambers als Guard | |
William H. Burton Jr. als General's Aide | |
Bill W. Curry als Confederate Cavalryman | |
Nick Thompson als Confederate Soldier | |
Carter Hanner als Confederate Soldier | |
Kent Hays als Wagon Driver | |
Robert Goldman als Union Soldier | |
Frank P. Costanza als Tucker | |
James A. Mitchell als Ray | |
R. L. Curtin als Ambush Wagon Driver | |
Justin als Cisco | |
Teddy als Two Socks | |
Buck als Two Socks |
Kevin Costner | Director |
Kevin Costner | Producer |
William Hoy | Editor |
John Barry | Original Music Composer |
Jake Eberts | Executive Producer |
Elisabeth Leustig | Casting |
Neil Travis | Editor |
Dean Semler | Director of Photography |
Michael Blake | Screenplay |
Jim Wilson | Producer |
Jeffrey Beecroft | Production Design |
Lisa Dean | Set Decoration |
Elsa Zamparelli | Costume Design |
Steve Potter | Editor |
Doris Leader Charge | Dialogue Coach |
Doc Kane | ADR Mixer |
William Ladd Skinner | Art Direction |
Birgitta Bjerke | Costume Supervisor |
Bonnie Arnold | Associate Producer |
Dayna Lee | Set Dresser |
David Siegel | Transportation Coordinator |
Russell Williams II | Production Sound Mixer |
J. Michael Muro | Camera Operator |
J. Michael Muro | Steadicam Operator |
John Huneck | Second Unit Director of Photography |
John Huneck | Second Unit Director |
Kevin Reynolds | Thanks |
Alicia Stevenson | Foley Artist |
Patrick Cassidy | Leadman |
Norman Howell | Stunt Coordinator |
Albert Gasser | Sound Editor |
Francisco X. Pérez | Makeup Artist |
Robert D. Bailey | Visual Effects |
Bruce Stubblefield | Sound Editor |
Jeffrey Perkins | Sound Re-Recording Mixer |
Jory Weitz | Casting |
Rene Haynes | Casting |
Rene Haynes | Extras Casting |
Ben Zeller | Construction Coordinator |
Michael C. Blundell | Electrician |
Stephen P. Dunn | Second Assistant Director |
John Duvall | Foley Editor |
Derek Kavanagh | Unit Production Manager |
Michael J. Harker | Post Production Supervisor |
Ben Glass | Still Photographer |
David Atherton | Key Makeup Artist |
Tommy Morgan | Additional Soundtrack |
Chip Masamitsu | Editor |
Scott A. Stephens | Property Master |
Stephanie Waldron | Greensman |
Albert Aquino | Boom Operator |
Robert Fitzgerald | Sound Designer |
Robert Fitzgerald | Supervising Sound Editor |
Dan O'Connell | Foley Artist |
Gregory H. Watkins | Sound Re-Recording Mixer |
Robbie Knott | Special Effects |
Barbara Gordon | Set Costumer |
Wayne Jones | Transportation Co-Captain |
Jonathan A. Rosenfeld | Transportation Captain |
Cliff Kohlweck | Music Editor |
Hari Ryatt | Supervising Sound Editor |
Bill W. Benton | Sound Re-Recording Mixer |
Chris Jargo | ADR Editor |
Henry Tirl | Assistant Camera |
Elle Elliott | Hairstylist |
Tamara Guthrie | Key Hair Stylist |
Joani Yarbrough | Hairstylist |
Barbara Barnaby | Supervising ADR Editor |
Philip C. Pfeiffer | Second Unit Director of Photography |
Philip C. Pfeiffer | Second Unit Director |
S. Phillip Sparks | Additional Camera |
Víctor Pérez | Gaffer |
Marc Wostak | Best Boy Electric |
Jan Evans | Script Supervisor |
Peter Haas | Unit Publicist |
John T. Haun | Production Accountant |
Tim Wilson | Location Manager |
Jeff Rosen | Sound Editor |
Ed Fassl | Sound Editor |
Marvin Holy | Standby Carpenter |
Deborah Mills-Whitlock | Assistant Hairstylist |
Linda Peterson | Assistant Hairstylist |
Beth Miller | Assistant Hairstylist |
Mark Davison | First Assistant Camera |
Paul Curley | Visual Effects |
Erik Rondell | Stunts |
Jim Hill | Construction Foreman |
Fred L. McLane | Assistant Camera |
Jimmy E. Jensen | First Assistant Camera |
Kim Heath | Best Boy Grip |
Lee Blasingame | First Assistant Camera |
Dan Wesson | Animal Wrangler |
Robert C. Lusted | Assistant Editor |
Matthew Yuricich | Visual Effects |
Ron Ashmore | Lead Painter |
Mike Stanwick | Color Timer |
William Eddie Paul | Grip |
Doug Metzger | First Assistant Director |
Linda Moss | Sound Editor |
Tammy Ashmore | Assistant Makeup Artist |
Angela Robinson | Script Supervisor |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Chris Romberg | Post Production Accountant |
Jay Johnson | Title Designer |
William 'Bear' Paul | Key Grip |
Mary Jo Devenney | Production Sound Mixer |
Rubén Domingo | Assistant Sound Editor |
Doug Cowden | Grip |
Timothy A. Hoggatt | Foley Mixer |
Paul Arthur Hartman | Set Dresser |
Howard Gindoff | Sound Editor |
Raymond Gonzales | Electrician |
John C. Cameron | Assistant Property Master |
John W. Murphy | Dolly Grip |
Doris Hartley | Production Coordinator |
Joel Berkovitz | Foley Editor |
Linda Bowman | Assistant Hairstylist |
Heather Matisoff | Assistant Hairstylist |
Tea Jay Glass | Assistant Makeup Artist |
Terri Goett | Assistant Makeup Artist |
Karin Hayes | Assistant Makeup Artist |
Patricia Carrisosa | First Assistant Makeup Artist |
Joe Sanchez | Assistant Camera |
Bryon Bower | Grip |
Tony DeVito | Grip |
Michael Dunson | Grip |
Lyle Ehlers | Grip |
Dudley J. Voll | Second Assistant Camera |
Ron Beebe | Costume Assistant |
Susan Brown | Costume Assistant |
Catherine 'Kitty' Duffy | Extras Casting Assistant |
Ka-Mook Nichols | Extras Casting Assistant |
Reed A. Finch | Carpenter |
Kerry J. Frosh | Carpenter |
Patrick Mollman | Carpenter |
Al Eylar | Construction Foreman |
Robert Des Jarlais | Standby Carpenter |
Jay B. Curry | Swing |
Darryl Hayes | Swing |
James Allen Bradley | Swing |
Justine Turner | Assistant Sound Editor |
Lee Loesch | Cableman |
S. Fox Sloan | Animal Wrangler |
Albert White Hat | Dialogue Coach |
Gary E. Pfaff | Pilot |
Stacy Hartley | Production Secretary |
Larry Belitz | Technical Advisor |
Cathy Smith | Technical Advisor |
David L. Aaron | Title Designer |
Billy Joe Fredericks | Stunts |