Caroline Aaron als Doris | |
Woody Allen als Harry Block | |
Kirstie Alley als Joan | |
Bob Balaban als Richard | |
Richard Benjamin als Ken | |
Eric Bogosian als Burt | |
Billy Crystal als Larry / The Devil | |
Judy Davis als Lucy | |
Hazelle Goodman als Cookie | |
Mariel Hemingway als Beth Kramer | |
Amy Irving als Jane | |
Julie Kavner als Grace | |
Eric Lloyd als Hilly | |
Julia Louis-Dreyfus als Leslie | |
Tobey Maguire als Harvey Stern | |
Demi Moore als Helen | |
Elisabeth Shue als Fay Sexton | |
Stanley Tucci als Paul Epstein | |
Robin Williams als Mel | |
Hy Anzell als Max | |
Scotty Bloch als Ms. Paley | |
Philip Bosco als Professor Clark | |
Robert Harper als Harry's Doctor | |
Shifra Lerer als Dolly | |
Gene Saks als Harry's Father | |
Stephanie Roth Haberle als Janet | |
Dan Frazer als Janet's Dad | |
Joel Leffert als Norman | |
Lynn Cohen als Janet's Mom | |
Joe Buck als Yankee Announcer | |
Jane Hoffman als Grandma | |
Annette Arnold als Rosalee | |
Frederick Rolf als Harvey's Doctor | |
Elisabeth Kieselstein-Cord als Rosalee's Sister | |
Lortensia Hayes als Jennifer | |
Alicia Meer als Woman in Shoe Store | |
Victoria Hale als Woman in Shoe Store | |
Irving Metzman als Shoe Salesman | |
Sunny Chae als Lily Chang | |
Ralph Pope als Death | |
Tony Darrow als Camera Operator | |
Jonathan LaPaglia als First Assistant Cameraperson | |
Jeff Mazzola als Second Assistant Cameraperson | |
Timothy Jerome als Director | |
Peter Castellotti als Crew Member | |
Judy Bauerlein als Actress | |
Joseph P. Reidy als First Assistant Director | |
Phyllis Burdoe als Script Supervisor | |
Barbara Hollander als Mel's Daughter | |
Adam Rose als Mel's Son | |
David S. Howard als Mel's Doctor | |
Amanda Barudin als Beth Kramer's Daughter | |
Juliet Gelfman-Randazzo als Baby Hilly | |
Floyd Resnick als Israeli Patient | |
Brian McConnachie als Dr. Reese | |
Peter Jacobson als Goldberg | |
Tracey Lynne Miller als Goldberg's Girlfriend | |
Jennifer Garner als Woman in Elevator | |
Irwin Charone als Bar Mitzvah Host | |
John Doumanian als Bar Mitzvah Guest | |
Alexa Aronson als Bar Mitzvah Guest | |
Kenneth Edelson als Bar Mitzvah Guest | |
Viola Harris als Elsie | |
Si Picker als Wolf Fishbein | |
Howard Spiegel als Mr. Farber | |
Eugene Troobnick als Professor Wiggins | |
Ray Aranha als Professor Aranha | |
Paul Giamatti als Professor Abbott | |
Marvin Chatinover als Professor Cole | |
Daniel Wolf als Professor Wolf | |
Waltrudis Buck als Dean of Adair University | |
Arden Myrin als Student Mary | |
Daisy Prince als Elevator Voice | |
Peter McRobbie als Damned Man | |
Dan Moran als Devil | |
Ray Garvey als Policeman on Campus | |
Linda Perri als Policewoman on Campus | |
Tony Sirico als Policeman at Jail |
Lee Dichter | Sound Re-Recording Mixer |
Woody Allen | Director |
Woody Allen | Screenplay |
Jean Doumanian | Producer |
Carlo Di Palma | Director of Photography |
Susan E. Morse | Editor |
Santo Loquasto | Production Design |
Tom Warren | Art Direction |
Suzy Benzinger | Costume Design |
David Wahnon | Assistant Sound Editor |
Juliet Taylor | Casting |
Richard Brick | Co-Producer |
Jack Rollins | Co-Executive Producer |
Charles H. Joffe | Co-Executive Producer |
Letty Aronson | Co-Executive Producer |
J.E. Beaucaire | Executive Producer |
Charles Darby | Production Manager |
Richard Patrick | First Assistant Director |
Lisa M. Rowe | Second Assistant Director |
Drew Dillard | Location Manager |
Shell Hecht | Production Coordinator |
Kay Chapin | Script Supervisor |
Patricia Kerrigan DiCerto | Casting Associate |
Glenn Lloyd | Art Department Coordinator |
Elaine O'Donnell | Set Decoration |
Susan Kaufman | Set Decoration |
Daniel K. Grosso | Set Dresser |
Michael Green | Camera Operator |
Gary Muller | First Assistant Camera |
David E. Baron | Second Assistant Camera |
A. Lee Morris | Camera Trainee |
John Clifford | Still Photographer |
Peter Gelfman | Property Master |
John Ottesen | Special Effects Coordinator |
Robert Ward | Key Grip |
Edward J. Egan III | Best Boy Grip |
Michael Proscia Jr. | Gaffer |
Jack Coffen | Best Boy Electric |
Ron Petagna | Construction Coordinator |
Frank Didio | Head Carpenter |
Vincent Guarriello | Key Construction Grip |
James Sorice | Key Scenic Artist |
Cliff Schorr | Scenic Artist |
Les Lazarowitz | Production Sound Mixer |
Anthony Ortiz | Boom Operator |
Toussaint Kotright | Cableman |
Rosemary Zurlo | Makeup Artist |
Margot Boccia | Makeup Artist |
Romaine Greene | Hairstylist |
Peggy Nicholson | Hairstylist |
Patrick Chevillot | Assistant Costume Designer |
Debra Tennenbaum | Assistant Costume Designer |
Juliet Ouyoung | Assistant Costume Designer |
Lars Andersen | Assistant Costume Designer |
Melissa Stanton | Wardrobe Supervisor |
Kevin P. Faherty | Wardrobe Supervisor |
William Kruzykowski | Assistant Editor |
Mark Livolsi | Assistant Editor |
Linda Saffire | Post Production Supervisor |
Carl Turnquest | Projection |
Bradford L. Hohle | Dolby Consultant |
Robert Hein | Supervising Sound Editor |
Sylvia Menno | Dialogue Editor |
Nancy Allen | Assistant Sound Editor |
Benjamin Cheah | Assistant Sound Editor |
Bruce Pross | Foley Supervisor |
Marko Costanzo | Foley Artist |
Kam Chan | Foley Editor |
Bronwen Epstein | Assistant Production Coordinator |
Sylvia Fay | Extras Casting |
Fleet Emerson | Extras Casting |
Edward Iacobelli | Transportation Captain |
David DiCerto | Producer's Assistant |
Tom Yeager | Location Scout |
Joseph Zolfo | Location Scout |
Ken Halsband | Location Scout |
Marcy Shaffer | Location Assistant |
Diane Howells | Location Assistant |
Justin Reinsilber | Location Assistant |
Michael P. Fox | Production Secretary |
Joe Facey | Craft Service |
Thomas Rosseter | Visual Effects Supervisor |
Camille Geier | Visual Effects Producer |
Dennis Muren | Creative Consultant |
Greg Hyman | Visual Effects Editor |
Greg Maloney | Digital Compositor |
Janet Lewin | Visual Effects Coordinator |
Tami Carter | Rotoscoping Artist |
Cathy Burrow | Rotoscoping Artist |
Katharine Baird | Rotoscoping Artist |
Jeremy Strong | Production Intern |