Mel Gibson als Brett Ridgeman | |
Vince Vaughn als Anthony Lurasetti | |
Tory Kittles als Henry Johns | |
Michael Jai White als 'Biscuit' | |
Jennifer Carpenter als Kelly Summer | |
Don Johnson als Chief Lt. Calvert | |
Laurie Holden als Melanie Ridgeman | |
Fred Melamed als Mr. Edmington | |
Udo Kier als Friedrich | |
Tattiawna Jones als Denise | |
Justine Warrington als Cheryl | |
Jordyn Ashley Olson als Sara Ridgeman | |
Myles Truitt als Ethan Johns | |
Vanessa Bell Calloway als Jennifer Johns | |
Noel Gugliemi als Vasquez | |
Primo Allon als 'Black Gloves' | |
Matthew MacCaull als 'Gray Gloves' | |
Thomas Kretschmann als Lorentz Vogelmann | |
Clare Filipow als Female Cashier | |
Richard Newman als Feinbaum | |
Vivian Ng als Lana | |
Andrew Dunbar als Jeffrey | |
Andres Soto als Juan | |
Tristan Jensen als Williams | |
Eric Bempong als Wheelie | |
Liannet Borrego als Rosalinda | |
Mekhi Fester als Tall Black Teen | |
Adam Tsekhman als Behzad | |
Trezzo Mahoro als Skinny Black Teenager | |
Dalias Blake als Davids | |
Giacomo Baessato als Smith | |
Jenn Griffin als Dour Waitress | |
Cardi Wong als Sid | |
Cameron Grierson als Dapper Salesman | |
Emilio Merritt als Mexican Security Guard | |
Simon Chin als Bus Driver | |
Paul Rogic als Bald White Man | |
Matt Kennedy als Teenage Boy | |
Andrea Pizarro als Latin Teller | |
Jasmine Lukuku als Bank Staff #1 | |
David Quinlan als Bank Staff #2 | |
Harry Han als Bank Staff #3 | |
Patrick Dodd als Bank Staff #4 | |
Veronika London als Newscaster | |
Jay Hindle als Guy in Elevator | |
Bzhaun Rhoden als Teen with Earings |
S. Craig Zahler | Director |
S. Craig Zahler | Screenplay |
Brian Davie | Production Design |
Sefton Fincham | Producer |
Dallas Sonnier | Producer |
Keith Kjarval | Producer |
Mary Vernieu | Casting |
Michelle Wade Byrd | Casting |
Shafin Diamond | Executive Producer |
Jackson Ezard | Third Assistant Director |
Dean Buchanan | Executive Producer |
Braden Batsford | First Assistant "A" Camera |
Barbara Abelar | Script Supervisor |
Chad Belair | Second Assistant Director |
Wayne Marc Godfrey | Executive Producer |
Matthew B. Schmidt | Associate Producer |
Justin Jacobson | Executive Producer |
Amanda Presmyk | Co-Producer |
Larry Olmstead | Executive Producer |
Tara Cowell-Plain | Line Producer |
S. Craig Zahler | Original Music Composer |
Tanya Lipke | Costume Design |
Ben Ruffman | Executive Producer |
C. Steve Goldstein | Executive Producer |
Levi Sheck | Executive Producer |
Delaney Porter | Visual Effects |
Jeff Herriott | Original Music Composer |
Sarah Stapleton | Assistant Art Director |
Banafsheh Violet Modaressi | Graphic Designer |
Greg D'Auria | Editor |
David Bukach | Still Photographer |
Mike Rowe | Executive Producer |
Robert Jones | Executive Producer |
Alex Noble | Visual Effects Supervisor |
Sam Harris | First Assistant Director |
Benji Bakshi | Director of Photography |
Daniel Brennan | Sound Re-Recording Mixer |
Craig Kyllonen | Supervising Sound Editor |
Jennifer Page | Casting |
Brian Hackett | Sound Mixer |
Luciano Vignola | Supervising Sound Editor |
Corinne Clark | Casting |
Marley Poniedzielnik | Casting Assistant |
Nicholas Schenck | Sound Effects Editor |
Martin Wing | Property Master |
Gregory Astop | Location Manager |
Debora Lilavois | Music Editor |
Tyler Jackson | Producer |
Emma Marie DuPell | Assistant Editor |
Monique Venier | Key Makeup Artist |
Sheriz Tambanillo | Casting Assistant |
Lawrence Ogden | Rigging Grip |
Jordan Bent | Art Direction |
Kjersten Gallagher | Art Department Coordinator |
Warren Dean Fulton | Assistant Location Manager |
Daniel Dornbierer | Third Assistant Director |
Clayton Richard-Long | "B" Camera Operator |
James M. Jackson | Gaffer |
Lisa Love | Makeup Department Head |
Matthew Santoro | Production Coordinator |
Kent MacDonald | Transportation Coordinator |
Gordon Alyward | Transportation Captain |
Justine Baker | ADR Recordist |
Ian Kerr | "B" Camera Operator |
Shelly Jensen | Hair Department Head |
Steven Visscher | Foley Editor |
George A. Lara | Foley Mixer |
David Mugridge | Assistant Property Master |
Roger Dole | Set Decoration |
Bob Chase | Transportation Co-Captain |
Arielle Sherman | Assistant Editor |
Craig Kyllonen | Sound Effects Editor |
Luciano Vignola | Dialogue Editor |
Lauro Chartrand | Stunt Coordinator |
Ashley Pilkey | Key Hair Stylist |
Luciano Vignola | ADR Editor |
Danny Nowak | Camera Operator |
Ryszard Krukowski | Assistant Art Director |
Tara Cowell-Plain | Unit Production Manager |
Anji Bemben | Hairstylist |
David S. Fullerton | Location Manager |
Marko Costanzo | Foley Artist |
David Boulton | ADR Mixer |
Terry Haws | Costume Supervisor |
Martin Spencer | Key Costumer |
Cassie Pardue | Ager/Dyer |
Laurie Pavon Solis | Extras Casting |
Jason Harris | ADR Voice Casting |
Ric Walkington | Armorer |
Pete Antico | Stunt Driver |
Alan MacFarlane | Stunts |
Lars Grant | Stunt Double |
Marshall Bingham | Stunt Double |
Matt Kennedy | Stunts |
Shawn Orr | Stunts |
Mike Mitchell | Stunt Double |
Atlin Mitchell | Stunt Driver |
Kory Grim | Stunts |
Sylvesta Stuart | Stunt Driver |
Robert Zen Humpage | Stunt Double |
Colby Chartrand | Stunt Double |
Bill Ferguson | Stunt Double |
Sharlene Royer | Stunt Coordinator |
Kari-Lynn Ming Ho | Assistant Costume Designer |