Daniel Craig als Will Atenton | |
Naomi Watts als Ann Patterson | |
Rachel Weisz als Libby Atenton | |
Marton Csokas als Jack Patterson | |
Elias Koteas als Boyce | |
Taylor Geare als Trish | |
Claire Geare als Dee Dee | |
Rachel G. Fox als Chloe Patterson | |
Jane Alexander als Dr. Greeley | |
Brian Murray als Dr. Medlin | |
Bernadette Quigley als Heather Keeler | |
Sarah Gadon als Cindi | |
Gregory Smith als Artie | |
David Huband als Officer Nelson | |
Martin Roach als Tommy | |
Lynne Griffin als Sadie | |
Jonathan Potts als Tony Ferguson | |
Joe Pingue als Martin | |
Jean Yoon als New Editor | |
Marley Otto als Young Author | |
Nigel Henry als Author's Assistant / Guard 1 | |
Bryon Mumford als Author's Assistant / Guard 2 | |
Ryan Blakely als Harkness Client | |
Karen Glave als Harkness Receptionist | |
David Fox als Building Inspector | |
Adam Chuckryk als Officer Knight (uncredited) | |
James Collins als Police Officer (uncredited) | |
Kevin Hanchard als Sgt. Johnson (uncredited) | |
Kevin B Hartley als Publishing Office Worker | |
Yulia Lukin als Waitress (uncredited) | |
Douglas Nyback als Angry Motorist (uncredited) | |
Chris Owens als Tom Barrion (uncredited) | |
Robert J. Tavenor als Angrier Motorist (uncredited) | |
Mark Wilson als Capt. Conklin |
Ehren Kruger | Producer |
Carol Spier | Production Design |
John Debney | Original Music Composer |
Rick Nicita | Executive Producer |
James G. Robinson | Producer |
Caleb Deschanel | Director of Photography |
Glen Scantlebury | Editor |
Delphine White | Costume Design |
Barbara Tulliver | Editor |
Mike Drake | Executive Producer |
Jim Sheridan | Director |
Daniel Bobker | Producer |
David Robinson | Producer |
David Loucka | Screenplay |
Avy Kaufman | Casting |
Gary Summers | Sound Re-Recording Mixer |
Luis F. Pazos | Visual Effects Editor |
Will Hoddinott | Location Manager |
Elinor Rose Galbraith | Art Direction |
Bryan Arenas | Dolby Consultant |
Colin Davies | Visual Effects Supervisor |
Devin Sterling | Digital Intermediate |
Dusty Reeves | Art Department Coordinator |
Lise Richardson | Music Editor |
Vincent Sullivan | Hairstylist |
Tom Mahoney | Visual Effects Supervisor |
Michael Carella | Camera Operator |
Zoe Tahir | Hairstylist |
Joe Curtin | Construction Coordinator |
Stefan Sonnenfeld | Digital Intermediate |
Hector C. Gika | Sound Effects Editor |
Mary Stuart | Visual Effects Producer |
Andy Kaplan | Digital Intermediate |
Judy Chin | Makeup Artist |
Dion Hatch | Visual Effects Supervisor |
Angelo Colavecchia | Camera Operator |
Peter Nicolakakos | Set Decoration |
Donald Mowat | Makeup Department Head |
Kyra Panchenko | Makeup Artist |
Fortunato Frattasio | Digital Effects Supervisor |
Marc Kolbe | Visual Effects Producer |
Ciara Brennan | Costume Supervisor |
Kathryn Buck | Script Supervisor |
Rebecca Ramsey | Visual Effects Producer |
Robert Tenaglia | Transportation Coordinator |
Tom Bellfort | Supervising Sound Editor |
George Macri | Visual Effects Producer |
Ryan Trygstad | Hairstylist |
George Kraychyk | Still Photographer |
Joe Ken | Digital Intermediate |
Carol Hartwick | Hairstylist |
Jo-Ann MacNeil | Makeup Artist |
Aleksandra Marinkovich | Set Designer |
John Stoneham Jr. | Stunt Coordinator |
Laurel Bresnahan | Studio Teachers |
Michael Madden | Set Designer |
Daniel J. Leahy | Sound Re-Recording Mixer |
Joseph Bell | Visual Effects Producer |
Yale Kozinski | Visual Effects Editor |
Jeff Carson | Music Editor |
Kevin Kaska | Orchestrator |
Jordon Toms | Dolly Grip |
Paul Jefferson | Carpenter |
Clara Brennan | Costume Supervisor |
Sabine Graham | Production Coordinator |
Walter Gasparovic | First Assistant Director |
Melinda Ramsay | Special Effects Coordinator |
Gavin Coford | Boom Operator |
Tim Campbell | Painter |
Dave Jordan | Music Supervisor |
Phil Whitfield | Best Boy Electric |
Maria Belperio | Seamstress |
Jim Peters | Greensman |
Ron Renzetti | Dolly Grip |
Patrick Cusack | Foley Editor |
David Neil Trifunovich | Special Effects Supervisor |
Charles Martin Inouye | Music Editor |
Doug Novis | Best Boy Electric |
Michael Galbraith | Gaffer |
Marlene Aarons | Makeup Artist |
Joseph S. DeBeasi | Music Editor |
Lyn Lucibello | Unit Production Manager |
Robin D. Cook | Casting |
Leeba Zakharov | Casting Associate |
Dan Genetti | Post Production Supervisor |
Millie Tom | Casting Associate |
Charles L. Gariepy | Casting Assistant |
Sabrina Hyman | Casting Associate |
Jonathan Oliveira | Casting Assistant |
Christopher Geggie | Property Master |
Laura Harris Atkinson | ADR Editor |
Michael J. Broomberg | Foley Artist |
Ron Bedrosian | ADR Mixer |
Bobby Johanson | ADR Mixer |
Brian Gallagher | ADR Mixer |
Bruce Carwardine | Sound Mixer |
Michael Rivera | ADR Recordist |
Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Matthew McKenzie | ADR Mixer |
Greg Steele | ADR Mixer |
Julio Carmona | ADR Recordist |
Greg Zimmerman | ADR Recordist |
Larissa Stadnichuk | Stunts |