Millie Bobby Brown als Enola Holmes | |
Henry Cavill als Sherlock Holmes | |
Sam Claflin als Mycroft Holmes | |
Helena Bonham Carter als Eudoria Holmes | |
Louis Partridge als Lord Tewkesbury | |
Adeel Akhtar als Lestrade | |
Fiona Shaw als Miss Harrison | |
Frances de la Tour als The Dowager | |
Burn Gorman als Linthorn | |
Susan Wokoma als Edith | |
Claire Rushbrook als Mrs. Lane | |
David Bamber als Sir Whimbrel | |
Hattie Morahan als Lady Tewkesbury | |
Gaby French als Seamstress | |
Paul Copley als Station Master | |
Ellie Haddington als Miss Gregory | |
Alex Kelly als Miss Gregory II | |
James Duke als Footman | |
Connor Catchpole als Gardener | |
Sarah Flind als Tea Shop Assistant | |
Dempsey Bovell als Fleet Street Hawker | |
Neil Bell als Constable | |
Sofia Stavrinou als Young Enola | |
Sophie Dixon als Toddler Enola | |
David Kirkbride als Agitator | |
Delroy Atkinson als Porter | |
Mary Roscoe als Grace Whitting | |
Anthony Aje als Newspaper Boy (House of Lords) | |
Anthony Rickman als Newspaper Boy (Fleet Street) | |
Philip Scott-Wallace als Newspaper Editor | |
Tuyen Do als Boarding School Teacher | |
Esther Coles als Miss Fox | |
Owen Atlas als Young Sherlock Holmes (uncredited) | |
Paul Parker als Police Inspector (uncredited) | |
Heather Pearse als Hawker (uncredited) | |
Jay Simpson als Conductor (uncredited) |
Millie Bobby Brown | Producer |
Nancy Springer | Novel |
Harry Bradbeer | Director |
Jack Thorne | Screenplay |
Michael Carlin | Production Design |
Michael Dreyer | Executive Producer |
Jina Jay | Casting |
Paige Brown | Producer |
Consolata Boyle | Costume Design |
Adam Bosman | Editor |
Daniel Pemberton | Original Music Composer |
Mary Parent | Producer |
Harry Bradbeer | Executive Producer |
Giles Nuttgens | Director of Photography |
Michael Dreyer | Unit Production Manager |
Jack Ravenscroft | First Assistant Director |
Joe Barlow | Second Assistant Director |
Simon Fraser | Unit Production Manager |
Jane Houston | Co-Producer |
Ali Mendes | Producer |
Joshua Grode | Executive Producer |
Jo McLaren | Stunt Coordinator |
Alex Garcia | Producer |
Fizz Hood | Stunt Double |
Hasit Savani | Stunt Double |
Juliette Cheveley | Stunt Double |
Ian Pead | Fight Choreographer |
Choi Ho Man | Supervising Art Director |
Martin Hitchcock | Art Direction |
Andrew Munro | Art Direction |
Ashley Winter | Art Direction |
Nina Armstrong | Stunts |
Matthew Bell | Stunts |
Liam Coote | Stunts |
Nicholas Daines | Stunts |
Will Deville | Stunts |
Nadia Hansell | Stunts |
Sarah Lochlan | Stunts |
Chus Lucas | Stunts |
Kim McGarrity | Stunts |
Adrian McGaw | Stunts |
Ruth Nelson | Stunts |
James O'Daly | Stunts |
Shane Roberts | Stunts |
Alli Ryan | Stunts |
Luke Scott | Stunts |
Marlow Warrington-Mattei | Stunts |
Annabel Wood | Stunts |
Giles Nuttgens | "A" Camera Operator |
Lisa Chugg | Set Decoration |
Lorna Houlihan | Assistant Art Director |
Suzanna Smith | Assistant Art Director |
Paul Edwards | Steadicam Operator |
Paul Edwards | "B" Camera Operator |
Ray Meere | First Assistant "A" Camera |
Harry Wingate | Second Assistant "A" Camera |
Spencer Murray | First Assistant "B" Camera |
Alistair King | Second Assistant "B" Camera |
Adam Shell | Digital Imaging Technician |
Alex Bailey | Still Photographer |
Jane Houston | Script Supervisor |
Will Whale | Production Sound Mixer |
Andy Cole | Gaffer |
Dave Thom | Best Boy Electric |
Alan Graham | Rigging Gaffer |
Bernd Mayer | Key Grip |
Mark Holt | Special Effects Supervisor |
Aimee Watret | Special Effects Coordinator |
Jess MacDonald | Location Manager |
Roy Chapman | Property Master |
Marion Weise | Costume Supervisor |
Joanne Lees | Assistant Costume Designer |
Bethany Cross | Costume Coordinator |
Sian Grigg | Hair Designer |
Sian Grigg | Makeup Designer |
Carol Hemming | Hairstylist |
Sarah Nuth | Makeup & Hair |
Claudia Stolze | Makeup & Hair |
Emanuele Giraldo | First Assistant Editor |
Emma Zee | Post Production Supervisor |
Helen Judd | Visual Effects Producer |
Michael Bruce Ellis | Visual Effects Supervisor |
Fiona Harper | Production Coordinator |
Valentina König | Assistant Production Coordinator |
Chris Bevan | Assistant Production Coordinator |
Eleanor Coverdale | Assistant Production Coordinator |
Jools Faiers | Graphic Designer |
Sav Akyüz | Storyboard Artist |
Molly Blake | Art Department Coordinator |
Amandeep Rahi | Set Decoration Buyer |
Olivia Brittain | Casting Associate |
Rebecca Rossmaur | Casting Assistant |
Catherine Garlick | Casting Assistant |
Verity Naughton | Additional Casting |
Penny Dyer | Dialect Coach |
Nicola Graydon-Harris | Unit Publicist |
Rob Harris | Unit Publicist |
Nessa King | Production Accountant |
Harry Skinner | Payroll Accountant |
Nina Hartstone | Supervising Sound Editor |
Eilam Hoffman | Supervising Sound Editor |
Jens Rosenlund Petersen | Supervising Dialogue Editor |
Amy Felton | Dialogue Editor |
Samir Foco | Sound Designer |
Tom Sayers | Sound Designer |
Steve Browell | Sound Effects Editor |
Louise Burton | Assistant Sound Editor |
Mike Tehrani | ADR Mixer |
Sue Harding | Foley Artist |
Oliver Ferris | Foley Artist |
Sophia Hardman | Foley Mixer |
Dario Swade | Foley Editor |
Maria Kelly | ADR Recordist |
Warren Lever | Construction Manager |
Sian Lyn-Jones | Construction Coordinator |
David Beminster | Transportation Captain |
Mason Durrell | Transportation Co-Captain |
Rachel Bucknor | Unit Medic |
Peter Talbot | Second Unit Director of Photography |
Alison Litton | Music Supervisor |
Peter Afterman | Music Supervisor |
Jane Berry | Music Coordinator |
Andrew Skeet | Orchestrator |
Andrew Skeet | Conductor |
Ben Smithers | Music Editor |
Catherine Hébert | Visual Effects Supervisor |
Matt Curtis | Title Designer |
Pratik Chaudhari | Visual Effects |
Markus Andreas | Sound Assistant |
Tom Hannibal | Visual Effects Editor |