Julia Roberts als Erin Brockovich | |
Albert Finney als Ed Masry | |
Aaron Eckhart als George | |
Marg Helgenberger als Donna Jensen | |
Cherry Jones als Pamela Duncan | |
Veanne Cox als Theresa Dallavale | |
Conchata Ferrell als Brenda | |
Tracey Walter als Charles Embry | |
Peter Coyote als Kurt Potter | |
Michael Harney als Pete Jensen | |
Scarlett Pomers als Shanna Jensen | |
Scotty Leavenworth als Matthew Brown | |
Gina Gallego als Ms. Sanchez | |
T.J. Thyne als David Foil (1st PG&E Rep) | |
Valente Rodriguez als Donald | |
Erin Brockovich als Waitress | |
David Brisbin als Dr. Jaffe | |
Dawn Didawick als Rosalind | |
George Rocky Sullivan als Los Angeles Judge | |
Pat Skipper als Defending Lawyer | |
Jack Gill als Defendant | |
Irene Olga López als Mrs. Morales | |
Emily Marks als Beth (8 months) | |
Julie Marks als Beth (8 months) | |
Gemmenne de la Peña als Katie | |
Adilah Barnes als Anna | |
Irina V. Passmoore als Babysitter | |
Ron Altomare als Biker Friend | |
Charles John Bukey als Biker Friend | |
Randy Lowell als Brian Frankel | |
Jamie Harrold als Scott | |
Sarah Ashley als Ashley Jensen | |
Joe Chrest als Tom Robinson | |
Meredith Zinner als Mandy Robinson | |
William Lucking als Bob Linwood | |
Mimi Kennedy als Laura Ambrosino | |
Scott Sowers als Mike Ambrosino | |
Kristina Malota als Annabelle Daniels | |
Wade Williams als Ted Daniels | |
Cordelia Richards als Rita Daniels | |
Ashley Pimental als Beth (18 months) | |
Brittany Pimental als Beth (18 months) | |
Larry Martinez als Nelson Perez | |
LeRoy A. Simmons als Self | |
Don Snell als PG&E Lawyer | |
Michael Shamberg als PG&E Lawyer | |
Ronald E. Hairston als Car Messenger | |
Scott Allen als Town Meeting Plaintiff | |
Sheila Shaw als Ruth Linwood | |
Matthew Kimbrough als Bartender | |
Jason Cervantes als Check Messenger | |
Spencer Kayden als Tearful Courtroom Spectator (uncredited) | |
Norma Maldonado als Woman #1 (uncredited) | |
Mike Malone als Baxter (uncredited) | |
Tom Tangen als Ned (uncredited) | |
Julie Wagner als E.R. Admitting Nurse (uncredited) |
Michael Shamberg | Producer |
Steven Soderbergh | Director |
Anne V. Coates | Editor |
John Hardy | Executive Producer |
Danny DeVito | Producer |
Jeffrey Kurland | Costume Design |
Carla Santos Shamberg | Executive Producer |
Philip Messina | Production Design |
Edward Lachman | Director of Photography |
Margery Simkin | Casting |
Stacey Sher | Producer |
Gail Lyon | Co-Producer |
Thomas Newman | Original Music Composer |
Susannah Grant | Writer |
Ken Lavet | Location Manager |
Rich Bennetti | Transportation Co-Captain |
Thomas Causey | Production Sound Mixer |
Annie Welles | Script Supervisor |
Masako Masuda | Set Designer |
Spooky Stevens | Unit Publicist |
Robb Sullivan | First Assistant Editor |
Anthony Wilson | Hairstylist |
Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
Monica de Armond | Post Production Assistant |
Frederic W. Brost | Unit Production Manager |
Corey Bronson | Set Costumer |
Richard Dean | Makeup Artist |
Shane Greedy | Transportation Captain |
Thomas J. Smith | Visual Effects Supervisor |
Carla Meyer | Dialect Coach |
Bill Bernstein | Music Editor |
Bernard Gough | Hairstylist |
Carmen Cuba | Casting Associate |
Alicia Stevenson | Foley |
Kristen Toscano Messina | Set Decoration |
Christa Munro | Art Direction |
Richard Hartley | Rigging Gaffer |
Kevin Hannigan | Special Effects |
Bob Marshak | Still Photographer |
Dawn Fintor | Foley |
Fran Vega-Buck | Set Costumer |
Elaine Ramires | Costume Supervisor |
Emily Wyss | Set Costumer |
Bonnie Clevering | Hair Designer |
Carole Cowley | Visual Effects Producer |
Keith P. Cunningham | Assistant Art Director |
Chris Snyder | Construction Coordinator |
Jon Carpenter | Transportation Coordinator |
Caitlin Maloney | Post Production Supervisor |
Chris Lombardi | Camera Operator |
Michelle Weiss | Hairstylist |
Larry Blake | Supervising Sound Editor |
Robin Le Chanu | Production Coordinator |
Amanda Scheer-Demme | Music Supervisor |
Dana Ross | Color Timer |
John Robotham | Stunt Coordinator |
Joseph F. Brennan | Boom Operator |
Blair Huizingh | Art Department Coordinator |
Shoshana Rubin | Set Costumer |
Deborah Mills-Whitlock | Hair Department Head |
Patricia Klawonn | Set Designer |
Larry Blake | Sound Re-Recording Mixer |
Dale E. Anderson | Set Dressing Artist |
Charles Drake | Craft Service |
Thomas S. Dickson | Projection |
Joseph Keideth | Security |
Jason Bedig | Leadman |
Scott Shordon | Painter |
Barry Idoine | First Assistant Camera |
Randy Berrett | Rigging Grip |
Thomas John McGowan | Studio Teachers |
Mark Kenna | Dolby Consultant |
John Bullard | Propmaker |
Ricki L. Stein | Production Accountant |
James C. Taylor | Production Supervisor |
James Morioka | Assistant Sound Editor |
Dennis S. Sands | Scoring Mixer |
Richard Boris | Greensman |
Francis N. 'Lucky' Costello | Standby Painter |
Antoine Mascaro | Chef |
Marc C. Geschwind | Stand In |
Loren Bess | Driver |
Keri Bruno | Set Production Assistant |
Taina Mirach | Production Intern |
Eric Flickinger | Sound Recordist |
Russ Caldwell | Gaffer |
Sarah Bullion | Art Department Assistant |
Frank Endewardt | Best Boy Electric |
Harold Fowler | Set Medic |
Thomas Pasatieri | Orchestrator |
Mark Tait Lewis | Digital Compositors |
Charles John Bukey | Grip |
Steven Kissick | Carpenter |
Gary M. Lang | Electrician |
Gregory Jacobs | Assistant Director |
John Owens | Electrician |
Erin Boyd | Swing |
Karen Jarnecke | Assistant Production Coordinator |
Janis Mekaelian | Key Costumer |
David Betancourt | Foley Mixer |
Nicholas Wolfert | Additional Second Assistant Director |
Brian Basham | ADR Recordist |
Stacy De La Motte | Camera Loader |
Caleb Duffy | Assistant Location Manager |
Ken Diaz | Tattoo Designer |
Jon Vogl | Foley Recordist |
James W. Apted | Assistant Camera |
Isaac Friedman | Second Assistant Camera |
Gavin J. Behrman | Assistant Accountant |
Niamh Murphy | Textile Artist |
Werner Hahnlein | Special Effects Assistant |
Jim Swidarski | Payroll Accountant |
Thomas Moffitt | Set Painter |
J. Larsen Jay | Production Secretary |
Rick Avery | Stunt Driver |
Ron Bedrosian | ADR Mixer |
Rodney Veto | Best Boy Grip |
John Axelrad | Assistant Editor |
Michael Risoli | Second Second Assistant Director |
Paul Threlkeld | Dolly Grip |
Brumby Broussard | Casting Assistant |
Cheri Hall | First Assistant Accountant |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Brett Brown | Production Assistant |
Alberto Christiano Lombardo | Assistant Property Master |
Richard Kite | Utility Sound |
Roydon Clark | Stunt Double |
Rich King | Extras Casting |
Dawn Fintor | Foley Artist |
Buck Damon | Music Consultant |
Peter Bankins | Property Master |
Aaron Glascock | Dialogue Editor |
Gary Archer | Prosthetics |
Thomas A. Curran | Grip |
Joni Avery | Stunts |
Mike Malone | Set Dresser |
Tabby Hanson | Stunt Double |
Steve Kelso | Stunt Driver |