Jason Clarke als Rob Hall | |
Josh Brolin als Beck Weathers | |
John Hawkes als Doug Hansen | |
Sam Worthington als Guy Cotter | |
Emily Watson als Helen Wilton | |
Martin Henderson als Andy 'Harold' Harris | |
Michael Kelly als Jon Krakauer | |
Keira Knightley als Jan Arnold | |
Jake Gyllenhaal als Scott Fischer | |
Robin Wright als Peach Weathers | |
Thomas M. Wright als Michael Groom | |
Clive Standen als Ed Viesturs | |
Naoko Mori als Yasuko Namba | |
Mia Goth als Meg Weathers | |
Elizabeth Debicki als Caroline Mackenzie | |
Tom Goodman-Hill als Neal Beidleman | |
Vanessa Kirby als Sandy Hill Pittman | |
Mark Derwin als Lou Kasischke | |
Ingvar E. Sigurðsson als Anatoli Boukreev | |
Ang Phula Sherpa als Ang Dorjee | |
Charlotte Bøving als Lene Gammelgaard | |
Pemba Sherpa als Lopsang | |
Amy Shindler als Charlotte Fox | |
Simon Harrison als Tim Madsen | |
Chris Reilly als Klev Schoening | |
Tim Dantay als John Taske | |
Todd Boyce als Frank Fischbeck | |
Justin Salinger als Ian Woodall | |
Stormur Jón Kormákur Baltasarsson als Bub Weathers | |
Demetri Goritsas als Stuart Hutchison | |
Chike Chan als Makalu Gau | |
Micah A. Hauptman als David Breashears | |
Nancy Baldwin als Janie | |
Lucy Newman-Williams als Linda | |
Vijay Lama als Colonel Madan | |
Avin Shah als Co-Pilot | |
Johnny Otto als Airline Captain (uncredited) |
Baltasar Kormákur | Producer |
Cécile Bouquet | Researcher |
Chris Benstead | Music Editor |
Kubilay Kocaoglu | Animation |
Ross Grainger | Rigging Gaffer |
Marion Strunck | Animation |
Annette Field | Makeup Artist |
Jason Ewart | Camera Operator |
Jasin Boland | Still Photographer |
Glenn Freemantle | Sound Designer |
Olafur Thor Magnusson | Animation |
Jason Ewart | Steadicam Operator |
Shaun Cobley | Additional Camera |
Marco Sticchi | Rigging Gaffer |
James Shannon | Dolby Consultant |
Paul McGeachan | Gaffer |
Felice Guzzi | Gaffer |
Paul Wheeldon | First Assistant Camera |
Baltasar Kormákur | Director |
Simon Beaufoy | Screenplay |
Nicky Kentish Barnes | Producer |
William Nicholson | Screenplay |
Evan Hayes | Producer |
Tim Bevan | Producer |
Eric Fellner | Producer |
Alessandro Santucci | Art Direction |
Guy Speranza | Costume Design |
Mark Mallouk | Executive Producer |
Brian Oliver | Producer |
Gary Freeman | Production Design |
Randall Emmett | Executive Producer |
Dario Marianelli | Original Music Composer |
Peter Mallouk | Executive Producer |
Salvatore Totino | Director of Photography |
David Nichols | Co-Producer |
Lauren Selig | Executive Producer |
Raffaella Giovannetti | Set Decoration |
David Breashears | Co-Producer |
Tori Parry | Line Producer |
Brandt Andersen | Executive Producer |
Tyler Thompson | Producer |
Mick Audsley | Editor |
Laura Miles | Script Supervisor |
Gianpaolo Rifino | Assistant Art Director |
Toby White | Visual Effects Coordinator |
Priyanka Balasubramania | Visual Effects Producer |
Gabriella Loria | Assistant Costume Designer |
Måns Björklund | Visual Effects Producer |
Dadi Einarsson | Visual Effects Supervisor |
Deeps Hargunani | Visual Effects Coordinator |
Simon Hughes | Visual Effects Supervisor |
Maggie Rodford | Music Supervisor |
Jan Sewell | Makeup Designer |
Zoey Stones | Makeup Artist |
Todd Kleparski | Digital Intermediate |
Kira Fitzpatrick | Digital Intermediate |
Keith Mason | Visual Effects Editor |
Caitlin Thomas | Visual Effects Coordinator |
Brian Greenway | First Assistant Camera |
Danny Freemantle | Sound Effects Editor |
Zoe Morgan | Script Supervisor |
Lukasz Bukowiecki | Visual Effects Editor |
Ines Li | Visual Effects Coordinator |
Federico Laurenti | Makeup Artist |
Arne Kaupang | Visual Effects Supervisor |
Dario Marianelli | Orchestrator |
Francine Fontaine | Visual Effects Coordinator |
Finola O'Brien | Visual Effects Coordinator |
Glenn Freemantle | Supervising Sound Editor |
Francesca Birri | Art Department Coordinator |
Ed Symon | Assistant Art Director |
Melanie Farley | Visual Effects Coordinator |
Jan Sewell | Hair Designer |
Laura Lilley | Makeup Artist |
Laura Lilley | Hairstylist |
Matteo Silvi | Makeup Artist |
Emiliano Topai | First Assistant Camera |
Pani Scott | First Assistant Editor |
Dillon Bennett | Sound Effects Editor |
Niv Adiri | Sound Re-Recording Mixer |
Tim Caplan | Visual Effects Producer |
Rosalyn Mitchell | Art Department Assistant |
Annie Crawford | Costume Supervisor |
Matthias Bjarnason | CG Supervisor |
Jenny King | Visual Effects Coordinator |
Zoey Stones | Hairstylist |
Melody Woodford | Visual Effects Producer |
Liza Chasin | Executive Producer |
Alice Searby | Casting Associate |
Carmel Jackson | Key Hair Stylist |
Sigurður Eyþórsson | Visual Effects Editor |
Simona De Angelis | Art Department Assistant |
Oliver Cubbage | 3D Supervisor |
Richard Van Den Bergh | Special Effects Supervisor |
Mikael Schärström | Visual Effects Coordinator |
Alex Rouse | Wigmaker |
Paul Santoni | First Assistant Camera |
Annette Field | Hairstylist |
Theo Demiris | Visual Effects Editor |
Roma O'Connor | Visual Effects Producer |
Glen Pratt | Visual Effects Supervisor |
Stefan Andersson | Visual Effects Supervisor |
Hjörtur Grétarsson | Visual Effects Producer |
Fiona Weir | Casting |
Tom Still | Supervising Art Director |
John Marzano | Aerial Director of Photography |
Kent Harvey | Second Unit Director of Photography |
Sebastiano Murer | Property Master |
Mark Appleby | ADR Mixer |
Peter Gleaves | ADR Mixer |
Paula Anhesini | ADR Editor |
Nina Hartstone | ADR Editor |
Nina Hartstone | Supervising Dialogue Editor |
Jack Stew | Foley Artist |
Adrian Bell | Sound Mixer |
Paula Anhesini | Dialogue Editor |
Peter Hanson | Foley Editor |
Glen Gathard | Foley Mixer |
Peter Burgis | Foley Artist |
Peter N. Brown | Construction Manager |
Mylan Stepanovich | Production Manager |
Jim Philpott | Grip |
Lisa Curtis Saunders | Software Engineer |
Nellie Burroughes | Stunt Double |
Fraser Taggart | Second Unit Director of Photography |
Viktor Petrov | Animation Department Coordinator |
Sarah Lochlan | Stunts |
Brian N. Bentley | Compositor |