Til Schweiger als Jack Carver | |
Emmanuelle Vaugier als Valerie Constantin | |
Udo Kier als Dr. Krieger | |
Natalia Avelon als Katia Chernov | |
Don S. Davis als General Roderick | |
Ralf Moeller als Max Cardinal | |
Craig Fairbrass als Jason Parker | |
Michael Paré als Paul Summer | |
Suzanne Ristic als Theresa | |
Jay Brazeau als Ralph | |
Chris Coppola als Emillio | |
Mike Dopud als Leader | |
Carrie Genzel als Tourist Laura | |
Michael Robinson als Tourist George | |
Peter Kent als Mercenary Tenove | |
Anthony Bourdain als Scientist | |
Clint Howard als Scientist |
Peter Scheerer | Screenplay |
Uwe Boll | Director |
Michael Roesch | Screenplay |
Wolfgang Herold | Executive Producer |
Eyde Belasco | Casting |
Jessica de Rooij | Music |
Carla Hetland | Costume Design |
Uwe Boll | Producer |
Shawn Williamson | Producer |
Maureen Webb | Casting |
Vince Zastre | Greensman |
Mathias Neumann | Director of Photography |
Tink | Production Design |
Quincy Paglaro | Camera Operator |
Charmaine Clark | Hairstylist |
Kyla Rose Tremblay | Makeup Effects |
Richard Schultz | Greensman |
Florian Gellinger | Visual Effects Supervisor |
Allan Burdett | Construction Coordinator |
Ed Anders | Stunt Coordinator |
Trudy Parisien | Makeup Artist |
James Summers | Greensman |
Leah Schweiger | Hairstylist |
Melanie Haines | Art Department Coordinator |
Braden Haggerty | Underwater Camera |
Danna Rutherford | Hairstylist |
Tanya Howard | Makeup Artist |
Peter Roigk | Foley |
Colleen Jenkinson | Visual Effects Producer |
John Davidson | Camera Operator |
Karen Porter | Editor |
Leeann Charette | Makeup Effects |
Doug Oddy | Visual Effects Supervisor |
Gina Ponting | Dolby Consultant |
Jochen Engelke | Sound Re-Recording Mixer |
A.J. Vesak | Helicopter Camera |
Graham Johnston | Scenic Artist |
Danny Nowak | Second Unit Cinematographer |
Joecy Shepherd | Script Supervisor |
Jay Robinson | Lead Painter |
Manuel Karakas | Sound Designer |
Sven Pannicke | Visual Effects Producer |
Phil Jones | Visual Effects Supervisor |
Debra Margolis | Script Supervisor |
Iesza Jessica Jordan | Assistant Art Director |
Deirdre Bennett | Digital Intermediate |
Ide Foyle | Set Decoration |
Terry Mackay | Location Manager |
Naomi Bakstad | Makeup Artist |
Jim Stacey | Camera Operator |
Paul Slatter | Gaffer |
Gordon Alyward | Transportation Coordinator |
William Wanstrom | Unit Publicist |
Christel Brunn | Visual Effects Producer |
Catherine Ircha | Art Direction |
Jak Osmond | Special Effects Coordinator |
Junichi Hosoi | Camera Operator |
David Dowling | Property Master |
Doug Chapman | Stunts |
Rick Pearce | Stunts |
Janene Carleton | Stunts |
Brett Armstrong | Stunts |
Owen Walstrom | Stunts |
Laura Lee Connery | Stunts |