Vin Diesel als Dominic Toretto | |
Michelle Rodriguez als Letty Ortiz | |
Tyrese Gibson als Roman Pearce | |
Ludacris als Tej Parker | |
John Cena als Jakob Toretto | |
Nathalie Emmanuel als Ramsey | |
Jordana Brewster als Mia Toretto | |
Sung Kang als Han Lue | |
Jason Momoa als Dante Reyes | |
Scott Eastwood als Little Nobody | |
Daniela Melchior als Isabel Neves | |
Alan Ritchson als Aimes | |
Helen Mirren als Queenie Shaw | |
Brie Larson als Tess | |
Jason Statham als Deckard Shaw | |
Charlize Theron als Cipher | |
Rita Moreno als Abuelita | |
Joaquim de Almeida als Hernan Reyes | |
Leo A. Perry als Little Brian | |
Luis Da Silva Jr. als Diogo | |
Jaz Hutchins als Agency Tech | |
Luka Hays als Cipher Tech | |
Alexander Capon als Cipher Tech | |
Pete Davidson als Bowie | |
Shadrach Agozino als Bartender | |
Ludmilla als Starter | |
Miraj Grbić als Russian Bag Guy | |
Meadow Walker Thornton-Allan als Flight Attendant | |
Michael Irby als Zizi (archive footage) | |
Shahir Figueira als Officer | |
Ben-Hur Santos als Lead Cartel Thug | |
Debby Ryan als Debby Ryan | |
Josh Dun als Josh Dun | |
Dwayne Johnson als Luke Hobbs (uncredited) | |
Gal Gadot als Gisele Yashar (uncredited) | |
Paul Walker als Brian O'Conner (archive footage) (uncredited) | |
Ali Baddou als Ali Baddou (uncredited) | |
Emily Buchan als Dancer |
Gary Scott Thompson | Characters |
Stephen F. Windon | Director of Photography |
Neal H. Moritz | Producer |
Vin Diesel | Producer |
Justin Lin | Producer |
Sanja Milković Hays | Costume Design |
Louis Leterrier | Director |
Jan Roelfs | Production Design |
Jeff Kirschenbaum | Producer |
Samantha Vincent | Producer |
Jacqueline Fernandez | Makeup Artist |
Roxy D'Alonzo | Makeup Artist |
Jessica Pazdernik | Costume Supervisor |
Andrew Hunt | Costume Supervisor |
Joseph M. Caracciolo Jr. | Executive Producer |
David Cain | Executive Producer |
Chris Morgan | Executive Producer |
Amanda Lewis | Executive Producer |
Mark Bomback | Executive Producer |
Brian Tyler | Original Music Composer |
Justin Lin | Screenplay |
Dan Mazeau | Screenplay |
Kirsty Kinnear | Casting |
Susie Figgis | Casting |
Peter Chiang | Visual Effects Supervisor |
Paul Jones | Visual Effects Supervisor |
Michael Grobe | Visual Effects Supervisor |
Aleksandar Pejic | Visual Effects Supervisor |
François Lambert | Visual Effects Supervisor |
Chad Wiebe | Visual Effects Supervisor |
Linda D. Flowers | Hairstylist |
Dan Clay | Art Direction |
Brunella De Cola | Art Direction |
Miranda Keeble | Art Direction |
Chloe Kletsa | Art Direction |
Simon McGuire | Art Direction |
Andrew Palmer | Supervising Art Director |
Andy Young | Art Direction |
Kathryn Pyle | Set Decoration |
John Casali | Production Sound Mixer |
Kelly Matsumoto | Editor |
Dylan Highsmith | Editor |
Patrick Vo | Fight Choreographer |
Andy Gill | Stunt Coordinator |
Troy Robinson | Stunt Coordinator |
Spiro Razatos | Second Unit Director |
Dan Mazeau | Story |
Justin Lin | Story |
Zach Dean | Story |
Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Olivia Dibs | Set Decoration Buyer |
Trixie Gardner | Set Dresser |
Chris Heap | Standby Art Director |
Peter Krumov | Set Dresser |
Jourdan McKee | Assistant Art Director |
Giulia Romolini | Set Decoration Buyer |
Morena Trevisiol | Set Decoration Buyer |
Tavish Grade | Foley Mixer |
Glynna Grimala | ADR Supervisor |
Alan MacFeely | Sound Mixer |
Stephen P. Robinson | Sound Designer |
Aurélia Agel | Stunt Double |
Giorgio Antonini | Stunt Coordinator |
Gregory J. Barnett | Stunts |
Lee Charles | Stunts |
Tom Connelly | Stunt Double |
Estelle Darnault | Stunt Double |
Kim Fardy | Stunt Double |
Kurt D. Lott | Utility Stunts |
Nick McKinless | Stunt Coordinator |
Oleg Podobin | Stunts |
Bolek Polívka | Utility Stunts |
Franco Maria Salamon | Stunt Coordinator |
Julia Schunevitsch | Stunt Double |
Anastajah Stearns | Stunts |
Oli Ward | Stunts |
Carlo Postiglione | Grip |
Daniele Postiglione | Grip |
Maurizio Salvatori | Grip |
Chiara Ciotti | Set Costumer |
Victoria Conte | Wardrobe Supervisor |
Olivier Schneider | Second Unit Director |
Vincent Lascoumes | First Assistant Director |
Adonay Marin Conde | Set Dresser |
Virgilio Leandro | Set Dresser |
Daniel Acon | Special Effects Supervisor |
Jack Anderson | Special Effects Technician |
Matthew Bouchard | Special Effects Technician |
Ricardo Coelho | Special Effects Technician |
Joshua Connaway | Special Effects Technician |
Andrea Ghellere | Special Effects Technician |
Dave Kneath | Special Effects Technician |
Stuart Lovelock | Special Effects |
Declan O'Donnell | Special Effects |
Aaron Parrott | Special Effects Technician |
Leon Van Der Walt | Special Effects |
Valter Évora | Special Effects Technician |
David Clifton | VFX Artist |
Hal Couzens | Visual Effects Producer |
Stanislas de Lesquen | Visual Effects Producer |
Jack Dorst | Visual Effects Producer |
Richard Frazer | Visual Effects Supervisor |
Meg Guidon | Visual Effects Producer |
Dayaliyah Lopez | Visual Effects Producer |
Tommy Leigh | Visual Effects Producer |
Renée MacCarthy | Visual Effects Producer |
Karen M. Murphy | Visual Effects Producer |
Mariluz Noto | Visual Effects Producer |
James Schembri | Visual Effects Producer |
Alexander Witt | Second Unit Director |
Henry Kingi | Stunts |
Zoe Morgan | Script Supervisor |
Jon Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
David Kern | Additional Editor |
Matthew Llewellyn | Music Editor |
Jay Wilkinson | Sound Designer |
Mike Lerma | Dialogue Editor |
Paul Drenning | ADR Mixer |
Dan O'Connell | Foley Artist |
John T. Cucci | Foley Artist |
Jack Cucci | Foley Mixer |
Mikel Parraga-Wills | Foley Mixer |
Alistair Williams | Special Effects Supervisor |
Peter Mountain | Still Photographer |
Spiro Razatos | Stunt Coordinator |
Corbin Mehl | Editor |
Laura Steiger | Editor |
Katie Byles | Production Manager |
Mark Button | Concept Artist |
Alex Caldow | Concept Artist |
Anthony Liberatore | Storyboard Artist |
Nick Pelham | Storyboard Artist |
Josh Sheppard | Storyboard Artist |
James Doh | Storyboard Artist |
Benton Jew | Storyboard Artist |
Lance Ashton Slaton | Storyboard Artist |
Matthew Clark | Graphic Designer |
Annabel Gibb | Graphic Designer |
Peter Wilke | "A" Camera Operator |
Tom Wade | "B" Camera Operator |
Danielle Stanners | Production Coordinator |
Joshua Benedetti | Location Manager |
Eleri Coulten | Location Manager |
Matt Risebrow | Location Manager |
Matt Craufurd | Location Manager |
Lex Donovan | Location Manager |
Danny Khoudary | Location Manager |
Deborah Taylor | Key Makeup Artist |
Tania Couper | Hair Supervisor |
Nathan Grant | Costumer |
L. Dillon Thomas | First Assistant Editor |
Mike Azevedo | First Assistant Editor |
Dov Samuel | First Assistant Editor |
Sharon Smith Holley | VFX Editor |
Ben Howdeshell | VFX Editor |
John P. Husky | VFX Editor |
Delaney Del Vecchio | VFX Editor |
Fiona Cousins | Special Effects Coordinator |
Perry Evans | Gaffer |
Steve Ellingworth | Key Grip |
Lee Godfrey | Grip |
Peter Hayley-Barker | Best Boy Grip |
Samantha Arnold | Second Assistant Director |
Nick White | Third Assistant Director |
Kyle Williams | Third Assistant Director |
Luís Sérgio | Third Assistant Director |
Carol McConnaughey | Unit Publicist |
Joseph M. Caracciolo Jr. | Unit Production Manager |
David Cain | Unit Production Manager |
Alexander Witt | Second Unit Director of Photography |
Olivier Schneider | Other |
Peter Miles | Stunt Coordinator |
Carlos Castillo | Stunt Double |
Lee Spencer | Stunt Double |
Arttu Stenberg | Stunts |
Billy Clements | Stunts |
Brenda Lorena Garcia | Stunts |
Brittany Marcotte | Stunts |
Caitlin McNerney | Stunts |
Jade-Eleena Dregorius | Stunts |
Jalil Jay Lynch | Stunts |
James Apps | Stunts |
Taylor Matheson | First Assistant "A" Camera |
Jeremiah Kent | Second Assistant "A" Camera |
Craig Grossmueller | First Assistant "B" Camera |
Holden Miller | Second Assistant "B" Camera |
Tulio Duenas | First Assistant "C" Camera |
Sean Kisch | First Assistant "C" Camera |
Augustus Bechtold | Second Assistant "C" Camera |
Christopher McGovern | Camera Loader |
Bryan Mendoza | Boom Operator |
Madie Ramser | Digital Imaging Technician |
Todd Toon | Sound Effects Editor |
Paul Rabjohns | Supervising Music Editor |
Shane Hayes | Other |
Michael Serr | Security |
Peter Brown | Sound Designer |
Peter Brown | Supervising Sound Editor |
Jimmy N. Roberts | Stunt Driver |
Robert Bastens | Stand In |
Chuck Borden | Stunts |
Maria Gnecchi | Stunts |
Joe Bucaro III | Stunt Driver |
Steve Kelso | Stunt Driver |
Sarah Lochlan | Stunts |
Allan Padelford | Stunt Driver |