Tom Berenger als Matt Rossi | |
Billy Dee Williams als Wheeler | |
Jack Scalia als Nicky | |
Melanie Griffith als Loretta | |
Rossano Brazzi als Carmine | |
Rae Dawn Chong als Leila | |
Joe Santos als Frank | |
Michael V. Gazzo als Mike | |
Jan Murray als Goldstein | |
Janet Julian als Ruby | |
Daniel Faraldo als Sanchez | |
María Conchita Alonso als Silver | |
Ola Ray als Honey | |
John Foster als Pazzo | |
Emilia Crow als Bibi | |
Nina Jones als Dixie | |
Frank Ronzio als Harry | |
Juan Fernández als Jorge | |
Jim Boeke als Architect | |
Vinny Argiro als Bruno | |
Carl Strano als Priest | |
Ben Kronen als Club Announcer | |
Madison Mason als Leila's Doctor | |
Bill Henderson als Nicky's Doctor | |
Victor Rivers als Jimmy | |
Joe Palese als Tony | |
Joe Shea als Salvi | |
Bob Yothers als Sergeant | |
John Roselius als Rossi's Manager | |
Tracy Griffith als Sandra Cook | |
Lori Eastside als Goldy's Girl | |
Sharon Anton als Frank's Girlfriend | |
Barbara Andrews als Waitress | |
James Brewer als Referee | |
Álvaro López als Rio's Manager | |
Eddie Ruffalo als Cornerman | |
Joy Michael als Metropole Dancer | |
Linda Lee als Metropole Dancer | |
Peter Mele als Hitman | |
Robert Miano als Hitman | |
Raphael Berko als Hitman | |
Antony Ponzini als Mobster | |
Frank Sivero als Mobster | |
Brent Jennings als Hawker | |
Jihmi Kennedy als Hawker | |
Robert Giarratano als Customer | |
Peter Gumeny als Customer | |
Justin De Rosa als Policeman | |
Adrian McKnight als Policeman | |
John Barons als Policeman | |
Kendall Carly Browne als Nurse | |
Nancy Mott als Nurse | |
Christine Greenberg als Medical Technician |
Abel Ferrara | Director |
Nicholas St. John | Writer |
James Lemmo | Director of Photography |
Jack W. Holmes | Editor |
Jerry Tokofsky | Co-Producer |
Tom Curtis | Executive Producer |
Linda M. Bass | Costume Design |
Vincent M. Cresciman | Production Design |
Johanna Ray | Casting |
Bruce Cohn Curtis | Producer |
Anthony Redman | Editor |
Dick Halligan | Original Music Composer |
Cricket Rowland | Set Decoration |
Stanley R. Zupnik | Executive Producer |
Pat Banta | Stunts |
Arnaldo L. Diaz | Stunts |
Sidney Filson | Stunts |
Daryle Ann Lindley | Stunts |
Michael Fottrell | Production Manager |
Charles Newirth | Unit Manager |
Amy Rabins | Production Executive |
Rebecca Greeley | Production Coordinator |
Vincent Joseph Cresciman | Creative Consultant |
Johanna Ray | Casting Director |
Kathryn Doby | Choreographer |
Peter Manoogian | First Assistant Director |
Francesca Maxwell | Makeup Artist |
Kathy Zatarga | Script Supervisor |
Sandra Davis | Associate Editor |
Debbie Pinthus | Second Assistant Director |
James M. Tanenbaum | Sound Mixer |
Richard Arrington | Assistant Makeup Artist |
Julie Purcell | Assistant Makeup Artist |
Bruce Johnson | Hairstylist |
Susie DeSanto | Wardrobe Supervisor |
Arthur Riddle | Assistant Art Director |
Robin L. Miller | Set Dresser |
Clay Pinney | Special Effects |
Alan Friedman | Makeup Designer |
Randy Nolen | Steadicam Operator |
Alan Caso | Camera Operator |
Justin De Rosa | Stunt Coordinator |
Harlan Cary Poe | Choreographer |
Mary Kane | Unit Manager |
Joseph Winogradoff | Second Assistant Director |
Terry Lynn Allen | Sound Editor |
John Duffy | Sound Editor |
Mark P. Stoeckinger | Sound Editor |
Scott A. Hecker | Sound Editor |
Donald Ortiz | Assistant Sound Editor |
Arthur Ottinger | ADR Editor |
Don MacDougall | Sound Re-Recording Mixer |
Richard Tyler | Sound Re-Recording Mixer |
John L. Mack | Sound Re-Recording Mixer |