Riz Ahmed als Omar | |
Nigel Lindsay als Barry | |
Kayvan Novak als Waj | |
Adeel Akhtar als Faisal | |
Arsher Ali als Hassan | |
Preeya Kalidas als Sofia | |
Benedict Cumberbatch als The Negotiator | |
Julia Davis als Alice | |
Craig Parkinson als Matt | |
Wasim Zakir als Ahmed | |
Mohammad Aqil als Mahmood | |
Karl Seth als Uncle Imran | |
Waleed Elgadi als Khalid | |
Alex MacQueen als Malcolm Storge MP | |
Shameem Ahmad als Chairwoman | |
Jonathan Maitland als Newsreader | |
Marcus Garvey als Marathon Policeman | |
Darren Boyd als Sniper | |
Kevin Eldon als Sniper | |
Adil Mohammed Javed als Nabil |
Chris Morris | Director |
Chris Morris | Writer |
Jesse Armstrong | Writer |
Sam Bain | Writer |
Simon Blackwell | Additional Writing |
Mark Herbert | Producer |
Derrin Schlesinger | Producer |
Lol Crawley | Director of Photography |
Billy Sneddon | Editor |
Des Hamilton | Casting |
Dick Lunn | Production Design |
Simon Blackwell | Writer |
Jonathan Whitehead | Music |
Carole Baraton | Executive Producer |
Charlotte Walter | Costume Designer |
Fabian Wagner | Additional Camera |
Richard Ayoade | Thanks |
Afi Khan | Associate Producer |
Faisal A. Qureshi | Associate Producer |
Vikki Lawson | Makeup Designer |
Vikki Lawson | Hair Designer |
Malcolm Hirst | Sound Recordist |
Joe Geary | First Assistant Director |
Peter Carlton | Executive Producer |
Will Clarke | Executive Producer |
Rita Dagher | Executive Producer |
Caroline Leddy | Executive Producer |
Tessa Ross | Executive Producer |
Angus Aynsley | Executive Producer |
Mark Findlay | Executive Producer |
Alex Marshall | Executive Producer |
Gareth Milne | Stunt Coordinator |
Andy Merchant | Stunts |
Chris Newton | Stunts |
Rebekah Wray-Rogers | Production Manager |
Dan Hillsdon | Production Accountant |
Gareth Jones | Post Production Accountant |
Paul Cathie | Second Assistant Director |
Sam Donovan | Script Coordinator |
Rebecca Rycroft | Script Supervisor |
Emma Stafford | Casting Associate |
Martin Gibbons | Casting Assistant |
Kimberley O'Neill | Casting Assistant |
Mohsan Qureshi | Extras Casting |
Syd Hampson | Extras Casting |
Phil Canning | Music Supervisor |
Iain Morris | Script Consultant |
Sophia Rashid | Dialogue Coach |
Richard Knight | Location Manager |
Matthew Whitney | Assistant Location Manager |
Jack Suckling | Unit Manager |
Simon Tindall | "B" Camera Operator |
Derrick Peters | First Assistant "A" Camera |
Steven Gardner | First Assistant "B" Camera |
Jess Doxey | Second Assistant Camera |
Marc Tempest | Grip |
James Little-Hales | Steadicam Operator |
John Taylor | Steadicam Operator |
Hannah Kenworthy | Camera Trainee |
Alex Veitch | Camera Trainee |
Andy Lowe | Gaffer |
Lee Martin | Rigging Gaffer |
Dave Ainley | Electrician |
Terry Maskell | Electrician |
Julie Ann Horan | Art Direction |
Lisa Kenny | Assistant Art Director |
Duncan Wheeler | Set Decoration |
Paul de Csernatony | Property Master |
Samantha Harley | Standby Art Director |
Paul Gorrie | Special Effects Supervisor |
Mark Shelley | Armorer |
Doina Raducut | Costumer |
Carmen Cristea | Costumer |
Fraser Purfit | Costumer |
Fiona Lobo-Cranston | Makeup & Hair |
Hannah Booth | Makeup & Hair |
Colin Batchford | Security |
Simon Tindall | Second Unit Director of Photography |
Simon Hedges | Second Unit First Assistant Director |
Emma Zee | Post Production Supervisor |
Michelle Camp | Post Production Supervisor |
Matthew Gray | Assistant Editor |
Simon Whalley | Visual Effects Producer |
James Cundill | Online Editor |
Richard Etchells | Online Editor |
Nigel Heath | Sound Re-Recording Mixer |
Alexander Fielding | Sound Re-Recording Assistant |
Alex Sawyer | Dialogue Editor |
Adam Armitage | Sound Effects Editor |
Darren Banks | Sound Effects Editor |
Oliver Brierley | Sound Effects Editor |
Keith Partridge | Foley Mixer |
Stuart Bagshaw | Foley Editor |
James Feltham | Post Production Coordinator |
Charles McDonald | Unit Publicist |
Dean Rogers | Still Photographer |
Jason Rayton | Assistant Editor |
Jason Rayton | Additional Photography |