Daniel Brühl als Alex Kerner | |
Katrin Sass als Christiane Kerner | |
Chulpan Khamatova als Lara | |
Maria Simon als Ariane Kerner | |
Florian Lukas als Denis | |
Alexander Beyer als Rainer | |
Burghart Klaußner als Robert Kerner | |
Michael Gwisdek als Klapprath | |
Christine Schorn als Ms. Schäfer | |
Jürgen Holtz als Mr. Ganske | |
Jochen Stern als Mr. Mehlert | |
Stefan Walz als Taxi Driver / Sigmund Jähn | |
Eberhard Kirchberg als Dr. Wagner | |
Hans-Uwe Bauer als Dr. Mewes | |
Jürgen Vogel als Das Küken | |
Elke Werner als Saleslady | |
Peter Kurth als X-TV Boss | |
Martin Brambach | |
Michael Gerber | |
Ernst-Georg Schwill | |
Marc Bischoff | |
Arndt Schwering-Sohnrey | |
Mennan Yapo | |
Fritz Roth | |
Armin Dillenberger | |
Svea Timander | |
Hanna Schwamborn |
Martin Kukula | Director of Photography |
Katja De Bock | Producer |
Marcos Kantis | Line Producer |
Bernd Lichtenberg | Screenplay |
Stefan Arndt | Producer |
Lothar Holler | Production Design |
Andreas Schreitmüller | Producer |
Peter R. Adam | Editor |
Yann Tiersen | Original Music Composer |
Wolfgang Becker | Director |
Wolfgang Becker | Screenplay |
Manuela Stehr | Producer |
Simone Bär | Casting |
Andro Steinborn | Music Supervisor |
Lars Ginzel | Sound Effects Editor |
Jörg Widmer | Steadicam Operator |
Dirk Jacob | Sound Designer |
Sandra Scheucher | Script Supervisor |
Jörn Poetzl | Foley |
Sven Asamoa | Special Effects |
Birger Laube | Makeup Artist |
Christine Seehofer | Assistant Costume Designer |
Helmut Prein | Gaffer |
Lena Lazzarotto | Makeup Artist |
Christian Schaefer | Set Designer |
Kai-Uwe Koch | ADR & Dubbing |
Kuen-Il Song | Sound Effects Editor |
Björn Rehbein | Hairstylist |
Heike Merker | Makeup Artist |
Matthias Klemme | Art Direction |
Aenne Plaumann | Costume Design |
Michael Konstabel | Researcher |
Dirk Plamböck | Still Photographer |
Tommy Schulz | Gaffer |
Conny Klein | Still Photographer |
Thorsten Thiesse | Special Effects |
Klemens Becker | Steadicam Operator |
Ralph Kaechele | Second Unit Director of Photography |
Birgit Gudjonsdottir | Second Unit Director of Photography |
Achim von Borries | Screenplay |
Hendrik Handloegten | Screenplay |
Chris Silber | Screenplay |