Jamie Lee Curtis als Laurie Strode | |
Judy Greer als Karen Nelson | |
Andi Matichak als Allyson Nelson | |
Will Patton als Deputy Frank Hawkins | |
Virginia Gardner als Vicky | |
Nick Castle als Michael Myers / The Shape | |
Toby Huss als Ray Nelson | |
Drew Scheid als Oscar | |
Miles Robbins als Dave | |
Dylan Arnold als Cameron Elam | |
Haluk Bilginer als Dr. Ranbir Sartain | |
Rhian Rees als Dana Haines | |
Jefferson Hall als Aaron Korey | |
James Jude Courtney als Michael Myers / The Shape | |
Jibrail Nantambu als Julian Morrisey | |
Sophia Miller als Young Karen | |
Brien Gregorie als Father | |
Vince Mattis als Lumpy | |
Pedro Lopez als Lynch | |
Omar J. Dorsey als Sheriff Barker | |
Charlie Benton als Officer Richards | |
Christopher Allen Nelson als Officer Francis | |
Matthew Anderson als Guard Haskell | |
Charlie Donadio als Corey | |
Carmela McNeal als Sexy Nurse | |
Diva Tyler als Caretaker | |
Kurt Deimer als Teller | |
Chris Holloway als Officer #1 | |
Roger Antonio als Officer #2 | |
Teresa Ann Johnson als Onlooker | |
Jonathan Bruce als News Reporter | |
Michael Harrity als Warden Kuneman | |
Michael Smallwood als Hunky Doctor | |
P.J. Soles als Teacher (voice) | |
Sandy Johnson als Judith Myers (archive footage) | |
Colin Mahan als Loomis (voice) | |
Angela Anderson als Nurse (uncredited) | |
Marian Green als Gina Panchella / Sandwich Woman (uncredited) | |
W.F. Bell als Community Center Member (uncredited) | |
Willie Tyrone Ferguson als Police Officer/CSI (uncredited) | |
Johnny Price als Criminally Insane Patient (uncredited) | |
Aaron Christian Paderewski als Mechanic (uncredited) | |
Omar Azimi als Mental Patient (uncredited) | |
Rob Niter als Deputy Sheriff Walker (uncredited) | |
Anthony Woodle als Onlooker (uncredited) | |
Ross Bacon als Lance Tivoli (uncredited) |
David Gordon Green | Screenplay |
Jason Blum | Producer |
John Carpenter | Characters |
John Carpenter | Original Music Composer |
Danny McBride | Screenplay |
John Carpenter | Executive Producer |
Debra Hill | Characters |
David Gordon Green | Director |
Malek Akkad | Producer |
Danny McBride | Executive Producer |
David Thwaites | Executive Producer |
Ryan Freimann | Executive Producer |
David Gordon Green | Executive Producer |
Heath Hood | Special Effects |
Melissa Houle | Costume Supervisor |
Stephanie A. Ford | Makeup Artist |
Sheena Knight | Art Department Coordinator |
Warren Drummond | Storyboard Designer |
Christopher Allen Nelson | Makeup Department Head |
Olga Hamlet | Post-Production Manager |
Vincent Van Dyke | Makeup Designer |
Emily Gunshor | Costume Design |
Rawn Hutchinson | Stunt Coordinator |
Kyle Perritt | Lighting Technician |
Ally Conover | Casting Associate |
Conrad Mizzell | Lighting Technician |
Harley White | Lighting Technician |
Chris Nielsen | Stunts |
Krystina Figg | Grip |
Corrina Roshea Bobb | Stunts |
Alissa Digiandomenico | Set Dresser |
Michael Horton | Electrician |
Ryan Baker | Utility Sound |
Kallen Gardner | Set Dresser |
Faith Abraham | Casting Assistant |
Rick Osako | Line Producer |
Zanne Devine | Executive Producer |
Jeff Fradley | Writer |
Bill Block | Producer |
Jamie Lee Curtis | Executive Producer |
John Carpenter | Producer |
Daniel Davies | Original Music Composer |
Cody Carpenter | Original Music Composer |
Michael Simmonds | Director of Photography |
Lydia Hand | Stunt Double |
Marian Sing | Stunts |
Dale Miller | Stunts |
Cal Johnson | Stunt Double |
Adam Lytle | Stunt Double |
Susan Boyajian | ADR Voice Casting |
Stewart Cantrell | Camera Operator |
Andy Bader | Digital Imaging Technician |
Matthew Mebane | First Assistant Camera |
Jimmy DiGiandomenico | Grip |
Lee Donaldson | Key Grip |
Max Gordon | Electrician |
Andrew Kyle Morrison | Lighting Technician |
Tona B. Dahlquist | Extras Casting |
T. Ryan Hill | Extras Casting Assistant |
Ben Davidson | Rigging Gaffer |
Terri Taylor | Casting |
Rocky Amon | Grip |
Adrienne Brown | Rigging Grip |
Robert Sciretta | Gaffer |
Ryan Green | Still Photographer |
Justin Simpson | First Assistant Camera |
Chrys Blackstone | Electrician |
Sarah Domeier Lindo | Casting |
Fabiana Arrastia | ADR Voice Casting |
Paul Daley | Camera Operator |
Mike Byrd | Grip |
Karmen Leech | Local Casting |
Dylan Trivette | Epk Camera Operator |
David Bach | ADR Supervisor |
Steve Baine | Foley Artist |
Ryan Cole | Dialogue Editor |
Jeremy B. Davis | Sound Re-Recording Mixer |
Mark DeSimone | ADR Mixer |
Will Files | Supervising Sound Editor |
Judah Getz | ADR Mixer |
Lee Gilmore | Sound Effects Editor |
Oleg Kulchytskyi | Sound Re-Recording Mixer |
Howard London | ADR Mixer |
Chris Terhune | Sound Designer |
Simon Maddison | Visual Effects Supervisor |
Jane Reynolds | Visual Effects Producer |
Deidre Outlaw | Makeup Artist |
Marcus Koch | VFX Artist |
John Williams | Local Casting |
Richard A. Wright | Production Design |
Sean White | Art Direction |
Missy Berent Ricker | Set Decoration |
Ramsay Williams | Set Costumer |
Sarah Dano | Costume Supervisor |
Dalia Dalili | Set Costumer |
Toni Cunningham | Set Costumer |
Ricky Aguirre | Set Designer |
Daniel Deas | Set Dresser |
Anne Goelz | Set Designer |
Carson Gloster | Set Dresser |
Jake Kuykendall | Assistant Art Director |
Clayton Tilley | Set Dresser |
Philip Toolin | Set Designer |
Melissa Wooten | Set Dresser |
P.K. Hooker | Sound Designer |
P.K. Hooker | Supervising Sound Editor |
Moustapha Akkad | In Memory Of |
Aaron Khristeus | In Memory Of |
Atilla Salih Yücer | First Assistant Director |
Kamen Velkovsky | Second Assistant Director |
Max Sturgeon | Second Second Assistant Director |
Drew Sacks | First Assistant Editor |
John Diesso | Online Editor |
Tom Poole | Senior Colorist |
Timothy Alverson | Editor |
Marian Green | Stunts |
Ashley Rae Trisler | Stunt Double |
Ryan Turek | Co-Producer |
Abigail Hard | Stunts |