Jamie Lee Curtis als Laurie Strode / Keri Tate | |
Josh Hartnett als John Tate | |
Adam Arkin als Will Brennan | |
Michelle Williams als Molly Cartwell | |
Adam Hann-Byrd als Charles 'Charlie' Deveraux | |
Jodi Lyn O'Keefe als Sarah Wainthrope | |
LL Cool J als Ronald 'Ronny' Jones | |
Janet Leigh als Norma Watson | |
Joseph Gordon-Levitt als Jimmy Howell | |
Branden Williams als Tony Allegre | |
Matt Winston als Detective Matt Sampson | |
Beau Billingslea als Detective 'Fitz' Fitzsimmons | |
Larisa Miller als Claudia | |
Emmalee Thompson als Casey | |
John Cassini als Cop #1 | |
Jody Wood als Cop #2 | |
Chris Durand als Michael Myers | |
Tom Kane als Dr. Sam Loomis (Voice) | |
Nancy Stephens als Marion Chambers | |
LisaGay Hamilton als Shirl (voice) | |
Steve Miner als School Financial Advisor | |
Tommy Lee Wallace als Michael Myers (archive footage) (uncredited) |
Steve Miner | Director |
Robert Zappia | Screenplay |
Matt Greenberg | Screenplay |
Moustapha Akkad | Executive Producer |
John Ottman | Music |
Daryn Okada | Director of Photography |
Patrick Lussier | Editor |
Paul Freeman | Producer |
Malek Akkad | Associate Producer |
Bob Weinstein | Co-Executive Producer |
Harvey Weinstein | Co-Executive Producer |
Kevin Williamson | Co-Executive Producer |
Cary Granat | Executive Producer |
Robert Zappia | Story |
John Carpenter | Characters |
Debra Hill | Characters |
Ross Brown | Casting |
Christine Sheaks | Casting |
Mary West | Casting |
John Willett | Production Design |
Dawn Snyder | Art Direction |
Wanda 'Beau' Peterson | Set Decoration |
Deborah Everton | Costume Design |
Ray McIntyre Jr. | Digital Effects Supervisor |
Mark Cotone | First Assistant Director |
Stephanie P. O'Brien | Second Assistant Director |
Ed Gerrard | Music Supervisor |
Frank E. Eulner | Sound Supervisor |
Steve Boeddeker | Sound Designer |
Donna Keegan | Stunt Coordinator |
Marcia Holley | Stunts |
Marguerite Happy | Stunts |
Julie Michaels | Stunts |
Laura Albert | Stunts |
Richard E. Butler | Stunts |
Brennan Dyson | Stunts |
Gilbert B. Combs | Stunts |
Casey Hotchkiss | Camera Operator |
John Boccaccio | First Assistant Camera |
James M. Tanenbaum | Sound Mixer |
Ken Beauchene | Boom Operator |
Todd Ellis | Property Master |
Jeff Zucker | Gaffer |
Mike Hodges | Key Grip |
Carolyn Dessert | Costume Supervisor |
Tania McComas | Key Makeup Artist |
Voni Hinkle | Key Hair Stylist |
Lisa Mozden | First Assistant Editor |
Greg D'Auria | Assistant Editor |
Isabel Henderson | Post Production Supervisor |
Mable Lawson-McCrary | Script Supervisor |
Paul Croghan | Production Coordinator |
Jonathon Slator | Location Manager |
April A. Janow | Production Accountant |
Kiley Fascia | First Assistant Accountant |
Nicola Goode | Still Photographer |
Cassandra Kulukundis | Casting Associate |
Tom Grode | Casting Assistant |
Julie Glick | Key Costumer |
Sonny Merritt | Set Costumer |
Leah Brown | Set Costumer |
Shari Perry | Assistant Hairstylist |
Louis Lazzara | Assistant Makeup Artist |
Tom Reta | Set Designer |
Dawn Swiderski | Set Designer |
John Hartigan | Special Effects Coordinator |
Vince del Castillo | Transportation Coordinator |
Brett F. Gates | Second Assistant Camera |
Jacques Jouffret | Steadicam Operator |
James F. Cornick | Rigging Gaffer |
Jason D. Hodges | Dolly Grip |
Brian Sata | Rigging Grip |
Craig B. Ayers Sr. | Greensman |
Bobby Joe Garren | Greensman |
Richard Cody | Craft Service |
Lora Hirschberg | Sound Re-Recording Mixer |
Gary Rizzo | Sound Re-Recording Mixer |
Chris Scarabosio | Sound Effects Editor |
Ethan van der Ryn | Sound Effects Editor |
Shannon Mills | Sound Effects Editor |
Al Nelson | Sound Effects Editor |
Andre Fenley | Sound Effects Editor |
Marilyn McCoppen | ADR Supervisor |
Claire Sanfilippo | Dialogue Editor |
Sara Bolder | Dialogue Editor |
Sandina Bailo-Lape | Foley Editor |
Bruce Lacey | Foley Editor |
Kent Sparling | Sound Mix Technician |
Dennie Thorpe | Foley Artist |
Jana Vance | Foley Artist |
Tony Eckert | Foley Mixer |
Frank 'Pepe' Merel | Foley Recordist |
Casey Stone | Scoring Mixer |
Amanda Goodpaster | Music Editor |
David Slusser | Music Editor |
Nina Saxon | Title Designer |
Bob McMillian | Color Timer |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Reid Paul | Digital Compositor |
Eryn Krueger Mekash | Makeup Artist |
Juliet Loveland | Makeup Artist |
Brian Jennings | Visual Effects Supervisor |