Jessica Rothe als Theresa ‘Tree’ Gelbman | |
Israel Broussard als Carter Davis | |
Ruby Modine als Lori Spengler | |
Suraj Sharma als Samar Ghosh | |
Rachel Matthews als Danielle Bouseman | |
Phi Vu als Ryan Phan | |
Sarah Yarkin als Dre Morgan | |
Kenneth Israel als Dr. Parker | |
Steve Zissis als Dean Bronson | |
Charles Aitken als Gregory Butler | |
Laura Clifton als Stephanie Butler | |
Missy Yager als Julie Gelbman | |
Jason Bayle als David Gelbman | |
Caleb Spillyards als Tim Bauer | |
Blaine Kern III als Nick Sims | |
Jimmy Gonzales als Police Officer | |
Tenea Intriago als Student Protester | |
Tran Tran als Emily | |
Rob Mello als John Tombs | |
Peter Jaymes Jr. als Police Officer | |
James W. Evermore als Homeless Man | |
Johnny Ballance als Angry Student | |
Lindsey G. Smith als Waitress |
Christopher Landon | Director |
John Baldecchi | Executive Producer |
Angela Mancuso | Executive Producer |
Christopher Landon | Writer |
Ryan Turek | Co-Producer |
Jason Blum | Producer |
Samson Mucke | Executive Producer |
Ben Baudhuin | Editor |
Whitney Anne Adams | Costume Design |
Ashley Levy | Makeup Department Head |
Ignacia Soto-Aguilar | Makeup Artist |
William Spataro | Makeup Artist |
Bear McCreary | Original Music Composer |
Sarah Domeier Lindo | Casting |
Jason Baldwin Stewart | Art Direction |
Toby Oliver | Director of Photography |
Beatriz Sequeira | Co-Producer |
Bill Boes | Production Design |
Scott Lobdell | Characters |
Erin Vitali | Associate Producer |
Terri Taylor | Casting |
Jennifer Scudder Trent | Executive In Charge Of Production |
Andrew W. Bofinger | Set Decoration |
Garin W. Sparks | Set Medic |
Nathan Carlson | Graphic Designer |
Couper Samuelson | Executive Producer |
Jeanette Volturno | Executive Producer |
Andrea von Foerster | Music Supervisor |
Jennifer Scudder Trent | Co-Producer |
Samson Mucke | Unit Production Manager |
Fernando Altschul | First Assistant Director |
Mark Rayner | Stunt Coordinator |
Nancy Kirhoffer | Post Production Supervisor |
Adele Plauche | Set Designer |
Vincent Lucido | Storyboard Artist |
Jessica Lee | Art Department Coordinator |
Alicia Haverland | Property Master |
Erica Severson | Assistant Property Master |
Joshua M.F. Jones | Leadman |
Kerry M. Brown Sr. | Set Dresser |
Rudy Jones | Set Dresser |
Hunter Spears | Set Dresser |
Mark Rockwell Osman | Set Dresser |
Dunbar Merrill | Set Dresser |
Craig Serody | Set Dresser |
Chad Chamberlain | "A" Camera Operator |
Chad Chamberlain | Steadicam Operator |
Loui J. LeRoy | First Assistant "A" Camera |
John Scott Williams | Second Assistant "A" Camera |
Quenell Jones | "B" Camera Operator |
Penelope Helmer | First Assistant "B" Camera |
Chad Taylor | Second Assistant "B" Camera |
Mary McDade Casteel | Camera Loader |
Robert C. Bigelow | Production Sound Mixer |
Jack Bigelow | Boom Operator |
Alessandro Chimento | Utility Sound |
Jaim O'Neil | Chief Lighting Technician |
Bradley Martin | Assistant Chief Lighting Technician |
Jordan Whaley | Lighting Technician |
Eliot Brasseaux | Lighting Technician |
Russell Beard | Rigging Gaffer |
Lee Jenkins | Rigging Supervisor |
Brian Dallas | Rigging Grip |
Nick Nicolay | Key Grip |
Jim Wayer | Best Boy Grip |
Luke Cauthern | Dolly Grip |
Ted Gregg | Dolly Grip |
Dallas Hollomon | Grip |
Ryan Chamberlain | Grip |
Eric DePoorter | Key Rigging Grip |
Shane Troxler | Rigging Grip |
Nicholas Istas | Rigging Grip |
David K. Nami | Special Effects Coordinator |
Brad Manis | Special Effects |
Amy Gavel | Costume Supervisor |
Frank Avanzo | Set Costumer |
Natalie Tippett | Set Costumer |
Laura Faye Sirkin-Brown | Tailor |
Mary Ashton Honore | Makeup Artist |
Margeaux Fox | Hair Department Head |
Dee Leveque | Hairstylist |
Marta Goldstein | Script Supervisor |
Lorna Street Dopson | Script Supervisor |
Lisa Latter | Location Manager |
Erin Burns | Assistant Location Manager |
Todd Crockett | Production Accountant |
Daryl Wilsford | First Assistant Accountant |
Melissa Perret | Payroll Accountant |
Lindsey M. Page | Assistant Accountant |
Stacy Fortenberry | Production Office Coordinator |
Kate Evans | Assistant Production Coordinator |
Alexander Salazar | Second Second Assistant Director |
Ally Conover | Casting Associate |
S.G. Gallagher | Casting Assistant |
Elizabeth Coulon | Location Casting |
Amelia Chen Miley | Casting Associate |
Brent Caballero | Extras Casting |
Kelsey White | Extras Casting Assistant |
Michele K. Short | Still Photographer |
Scot Middleton | Construction Coordinator |
Kim Harris | Construction Foreman |
Scott C. Bivona | Greensman |
Jeffrey Gowing | Transportation Coordinator |
Oscar Austin | Transportation Captain |
Alexa White | Animal Wrangler |
Sara Alavi | Animal Wrangler |
Liz Landers | Craft Service |
Margaret L. Lancaster | Craft Service |
Jesus 'Chuy' Rosales | Assistant Editor |
Derek Larsen | Assistant Editor |
Ben Simpkins | Post Production Coordinator |
Trevor Gates | Supervising Sound Editor |
Odin Benitez | Supervising Sound Editor |
Paul B. Knox | Sound Effects Editor |
Michael Baird | Dialogue Editor |
Mark Coffey | First Assistant Sound Editor |
Chris Navarro | ADR Mixer |
Miguel Barbosa | Foley Artist |
Diego S. Staub | Foley Mixer |
Kevi Aragunde | Foley Mixer |
Fabiana Arrastia | ADR Voice Casting |
Susan Boyajian | ADR Voice Casting |
Oliver Taylor | Visual Effects Supervisor |
Kymberly Murphy | Visual Effects Coordinator |
Johannes Vogel | Conductor |
Michael Baber | Music Editor |
Sean Barrett | Orchestrator |
Benjamin Hoff | Orchestrator |
Jamie Thierman | Orchestrator |
Joe May | Second Assistant Director |
Ashley Nicole Hudson | Stunt Double |
Tim Bell | Utility Stunts |
Heather Arthur | Stunts |
Andy Dylan | Stunts |
Joe Dryden | Utility Stunts |
Mark Ginther | Utility Stunts |
Peter Epstein | Stunt Double |
Simon Potter | Utility Stunts |
Kelly Phelan | Stunt Double |
Carl Anthony Nespoli | Stunts |
Corrina Roshea Bobb | Stunt Double |
Adam Rivette | Utility Stunts |
Austin Seifert | Stunt Double |
Preston Schrag | Stunts |
Juliene Joyner | Stunt Double |
Heather Arthur | Stunt Double |