Sope Dirisu als Bol Majur | |
Wunmi Mosaku als Rial Majur | |
Malaika Wakoli-Abigaba als Nyagak | |
Matt Smith als Mark Essworth | |
Javier Botet als The Witch | |
Yvonne Campbell als South Sudanese Woman | |
Vivienne Soan als Neighbour | |
Lola May als Nyagak's Mother | |
Kevin Layne als The Cameroonian | |
Maureen Casey als Detention Custody Officer | |
Homer Todiwala als Iraqi Man | |
Dominic Coleman als Lead Officer | |
Sally Plumb als Secondary Officer | |
Roland Manookian als Barber | |
Andy Gathergood als Church Man | |
Rasaq Kukoyi als William | |
Gamba Cole als George | |
Bradley Banton als Phillip | |
Emily Taaffe als Dr. Hayes | |
Ian Horgan als Adam 'CIS' | |
Perry Warner als Burly Officer | |
Mevis Birungi als Aid Worker | |
John Kamau als Aid Worker #2 | |
Destiny Okoh als Smuggler | |
Steven Blakeley als Suit #1 | |
Tabitha Wady als Suit #2 | |
Kyna Boyle als Teenage Girl | |
Julius Reuben als Ghost | |
Lanre Olagoke als Ghost | |
Adwoa Brown als Ghost | |
Mark Gooden als Ghost | |
Rita Laker-Acaye als Ghost | |
Simon Akinwunmi als Ghost | |
Mikey Adewunmi als Ghost | |
Yasmine Smith als Ghost | |
Cornell John als The Witch (voice) | |
Aliyah Sesay als Nyagak (voice) | |
Vivien Bridson als The Queen (uncredited) | |
Scott Michael Wagstaff als The Creature (uncredited) | |
Ty Hurley als Driver (uncredited) | |
Rene Costa als Pub Hooligan (uncredited) | |
Marie Hamm als Council Estate Resident (uncredited) |
Remi Weekes | Director |
Remi Weekes | Writer |
Arnon Milchan | Producer |
Martin Gentles | Producer |
Edward King | Producer |
Roy Lee | Producer |
Aidan Elliott | Producer |
Natalie Lehmann | Executive Producer |
Glenn Freemantle | Sound Designer |
Glenn Freemantle | Supervising Sound Editor |
Carmen Cuba | Casting |
Nick Freemantle | Sound Editor |
Felicity Evans | Story |
Thalia Ecclestone | Art Direction |
Sara Menitra | Makeup Artist |
Toby Venables | Story |
Jo Willems | Director of Photography |
Salaheddine Benchegra | Casting |
Matt Fraser | Art Direction |
Holly Rebecca | Costume Design |
Roque Baños | Original Music Composer |
Julia Bloch | Editor |
Adrian Bell | Sound Mixer |
Mark Yfantidis | Digital Compositor |
Ben Essex | Stunts |
Adam Pescott | Storyboard Artist |
Jean-Clement Soret | Digital Colorist |
Gary Arthurs | Stunt Driver |
Abdellah Oukseh | Stunts |
Mohamed El Barj | Art Department Coordinator |
Andy Pilgrim | Stunts |
Laurent Plancel | Stunt Double |
Marc Cass | Stunt Coordinator |
Charles Jarman | Stunts |
Paul Gunner | Painter |
Jo Hawthorne | Construction Manager |
Nick Feldman | Visual Effects Editor |
Jack Hawthorn | Assistant Art Director |
Jo Dale | Visual Effects Editor |
Jason Curle | Stunts |
Anton Simpson-Tidy | Stunts |
Neneh Lucia | Assistant Art Director |
Imogen McGrath | Draughtsman |
Marvin Campbell | Stunts |
Youssef Marchouki | Stunts |
Horacio Martinez | Special Effects Makeup Artist |
Toran Tanner | Special Effects Makeup Artist |
Nick Fenner | Dressing Prop |
Sangeet Prabhaker | Prosthetic Makeup Artist |
Sophie Frances Coates | Art Department Assistant |
Kate Auld | Digital Compositor |
Brahim Boukhizzou | Stunts |
Tony Davis | Production Manager |
Jonathan Scott | Production Manager |
Alden Dalia | Co-Director |
Nathan Mann | First Assistant Camera |
Dora Krolikowska | First Assistant Camera |
Clare Seymour | Second Assistant Camera |
Jack Sands | Second Assistant Camera |
Lawrence Beckwith | Second Assistant Camera |
Nichola Pan Hao | Camera Trainee |
Sara Harrack | Third Assistant Director |
Simon Baker | Camera Operator |
Adam Ridge | Boom Operator |
Felicity Hickson | Graphic Designer |
Jen Annor | Sound Assistant |
Emily Woodward | Standby Art Director |
Rebecca Cunningham | Costume Supervisor |
Filipa Fabrica | Assistant Costume Designer |
Daniel Carrasco | Creature Design |
Stefano Pepin | Special Effects Supervisor |
David Horrill | Property Master |
Timothy Hampton | Special Effects Technician |
Lucy Ward | Script Supervisor |
Charlie Carline | Dressing Prop |
Jonathan Spencer | Gaffer |
Darren Harvey | Best Boy Electric |
Harry Gay | Electrician |
Darren Jackson | Electrician |
Kevin Daly | Electrician |
Daniel Smith | Electrician |
John Whickman | Electrician |
Daniel Butler | Electrician |
Greg Whitbrook | Electrician |
Chris Barrow | Electrician |
Jamie Whickman | Rigging Gaffer |
Sam Phillips | Key Grip |
Luke Stevenson | Location Manager |
Tom Davey | Assistant Location Manager |
Tabitha Denny-Northover | Location Assistant |
Jane Soans | Location Scout |
Samuel Sharpe | Production Coordinator |
Hannah Shipley | Assistant Production Coordinator |
Matthew Moss | Production Secretary |
Annabelle Hood | Key Set Production Assistant |
Charles Obaro | Key Set Production Assistant |
Sam Gardner | First Assistant Accountant |
James Hogan | Standby Painter |
Garry Moore | Standby Carpenter |
Seamus Hawthorne | Construction Coordinator |
Aiden Convey | Carpenter |
Paul Carter | Carpenter |
Reg Patterson | Carpenter |
Dan Bryne | Carpenter |
Lucy Whitton | Researcher |
Aidan Monaghan | Still Photographer |
Simon Jones | Transportation Captain |
Aaron Hopkins | Transportation Co-Captain |
Michael Geary | Picture Car Coordinator |
Judith Sunga | Casting Assistant |
Jamie Ember | Casting Assistant |
Mark Huffam | Executive Producer |
Stuart Manashil | Executive Producer |
Yariv Milchan | Executive Producer |
Michael Schaefer | Executive Producer |
Steven Schneider | Executive Producer |
Eva Yates | Executive Producer |
Jacqueline Abrahams | Production Design |
Nezha Aouis | Makeup Artist |
Helena Card | Makeup & Hair |
Sharon Martin | Makeup & Hair |
Khadija Najahi | Makeup Artist |
Tamara Ramsey | Makeup Artist |
Mark Heslop | Sound Designer |
Frank Kruse | Supervising Sound Editor |
Markus Stemler | Sound Designer |
Adam Bourne | Foley Editor |
Peter Burgis | Foley Artist |
Robby Brown | Foley Mixer |
Rebecca Heathcote | Foley Artist |
Christoph Oertel | Foley Mixer |
Richard Pryke | Sound Re-Recording Mixer |
Carsten Richter | Foley Artist |
Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Rob Bliss | Concept Artist |
Rob Bliss | Creature Design |
Annabelle Hood | Floor Runner |