Elisabeth Shue als Linda McKay | |
Kevin Bacon als Sebastian Caine | |
Josh Brolin als Matthew Kensington | |
Kim Dickens als Sarah Kennedy | |
Greg Grunberg als Carter Abbey | |
Joey Slotnick als Frank Chase | |
Mary Randle als Janice Walton | |
William Devane als Dr. Kramer | |
Rhona Mitra als Sebastian's Neighbor | |
Pablo Espinosa als Warehouse Guard | |
Margot Rose als Mrs. Kramer | |
Jimmie F. Skaggs als Wino | |
Jeffrey Scaperrotta als Boy in Car | |
Sarah Bowles als Girl in Car | |
Kelli Scott als Mom | |
Steve Altes als Dad | |
J. Patrick McCormack als General Caster | |
Darius A. Sultan als Gate Guard | |
Tom Woodruff Jr. als Isabelle the Gorilla | |
David Vogt als Helicopter Pilot | |
Gary A. Hecker als Gorilla Vocals | |
Steven Fischer als Businessman (uncredited) | |
Pui Fan Lee als Mme. Ridgeway (Old Ebbit Grill Patron) (uncredited) | |
Stephen Szibler als Old Ebbit Grill Patron (uncredited) | |
Robert Shepherd als Restaurant Patron (uncredited) |
Marion Rosenberg | Executive Producer |
Mark Goldblatt | Editor |
Paul Verhoeven | Director |
Jost Vacano | Director of Photography |
Andrew W. Marlowe | Screenplay |
Douglas Wick | Producer |
Alan Marshall | Producer |
Ron Vignone | Editor |
Jerry Goldsmith | Original Music Composer |
Howard Feuer | Casting |
Ellen Mirojnick | Costume Design |
Stacy Lumbrezer | Co-Producer |
Kenneth Silverstein | Associate Producer |
Louis D'Esposito | First Assistant Director |
Chris Silver Finigan | Production Accountant |
Jim Gordon | Grip |
Alec Gillis | Makeup Designer |
Aaron Katz | Video Assist Operator |
Shane D. Kelly | Gaffer |
Darrell Hall | Music Editor |
B.Z. Petroff | Visual Effects Producer |
Edward Bellafiore | Production Office Assistant |
Teri Anne Kopp | Property Master |
Andrew W. Marlowe | Story |
James W. Tyson | Costume Supervisor |
Carrie Bauer | Set Costumer |
Daniel C. McFadden | Loader |
Craig T. Currie | Propmaker |
Michael Haboush | Stand In |
Stanley Brossette | Unit Publicist |
Tom Gibbons | Animation Supervisor |
John M. Dwyer | Set Decoration |
Kevin Flatow | Post Production Assistant |
Catherine Chase | First Assistant Editor |
Raul A. Bruce | Boom Operator |
Carol Ashley | 3D Artist |
Dale Allen Pelton | Art Direction |
Sue Chan | Assistant Art Director |
Don Lanning | Sculptor |
Kandece Brown | Visual Effects Coordinator |
Allan Cameron | Production Design |
Joseph Martin | Location Scout |
John Trapman | Camera Operator |
Ken Bellanca | Driver |
Gregory Irwin | First Assistant Camera |
Jim Berney | CG Supervisor |
Peter S. Elliot | Visual Effects Editor |
Haley McLane | Script Supervisor |
Gary Combs | Stunt Coordinator |
Rell Putt | Rigging Grip |
Mitchell Bell | Production Coordinator |
Mitch Deoudes | Visual Effects |
Daniel R. Jennings | Set Designer |
Brian Feeney | Set Production Assistant |
Chris Allen | Software Engineer |
Greg Brickman | Stunts |
Joel Renfro | Transportation Coordinator |
Jim Passon | Color Timer |
Mike Larrabee | Painter |
Mark Schouten | Carpenter |
Joseph Geisinger | Production Sound Mixer |
Colin Epstein | Sequence Leads |
Miles Teves | Conceptual Design |
Craig Hayes | Visual Effects Supervisor |
Katherine Lambert | Art Department Coordinator |
Jim Husbands | Set Dressing Artist |
Todd Bates | Makeup Effects |
Gerardo De La Cruz | Systems Administrators & Support |
Benny McNulty | Best Boy Electric |
Carmen Flores De Tanis | Assistant Sound Editor |
Krystin Johnson | CG Painter |
Alexander Courage | Orchestrator |
Kenneth Au | Digital Compositors |
John P. Fasal | Special Sound Effects |
Gary Scott Thompson | Story |
Michael Douglas Middleton | Still Photographer |
Barry R. Koper | Makeup Department Head |
Robert Latham Brown | Production Manager |
Hans Metz | Special Effects Supervisor |
Tony Aylett | Machinist |
Jim Wardell | Greensman |
Luisa Abel | Makeup Artist |
Matt Byrne | Utility Stunts |
Scott A. Hecker | Supervising Sound Editor |
Gary Dagg | Key Grip |
Scott Stokdyk | Digital Effects Supervisor |
Jason W. Jennings | Sound Effects Editor |
Ken W. Ballantine | Lighting Technician |
David Rosenthal | I/O Supervisor |
Todd Vaziri | CG Artist |
Etienne Andlau | Rotoscoping Artist |
Giacomo G. Ghiazza | Storyboard Artist |
Richard Duarte | Foley Mixer |
Jordu Schell | Character Designer |
J. Chan Claggett | Assistant Location Manager |
Steve Lonano | Second Second Assistant Director |
Jeena M. Phelps | Assistant Dialogue Editor |
Ralph Sevazlian | VFX Artist |
David Hickey | Payroll Accountant |
Richard L. Hill | Pyrotechnician |
Scott E. Anderson | Senior Visual Effects Supervisor |
Laura Lee Connery | Stunt Double |
Erik Lee | CG Animator |
Jennifer Juen | Production Assistant |
Craig T. Shordon | Decorator |
Terri Douglas | ADR Voice Casting |
Andrew Schwartz | Visual Effects Compositor |
Brian Mussetter | Assistant Camera |
Jerry Goldsmith | Conductor |
Stephani Hunter | Production Secretary |
Edward Gould | Costumer |
Juanma Fernández París | Second Assistant Director |
Susan Dudeck | Supervising ADR Editor |
Greg Derochie | Compositing Lead |
Dawn Y. Line | Key Costumer |
Lester Speight | Stunt Driver |
John Nicolard | Digital Color Timer |
Tish Johnson | Assistant Accountant |
David Lucarelli | ADR Recordist |
Nick Vidar | Music Programmer |
Dennis Webb | I/O Supervisor |
Matthew Dettmann | Foley Artist |
Michael J. Benavente | Supervising Dialogue Editor |
Gary D. Bierend | Special Effects Technician |
Wayne Kennedy | Character Modelling Supervisor |
Brennan Doyle | Compositing Supervisor |
Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Paul-Michel Pierre-Benoist | Location Production Assistant |
Linda Folk | ADR Editor |
Todd Durboraw | Camera Loader |
Mike Gentile | Second Assistant Camera |
Mo Henry | Negative Cutter |
Alonzo Ruvalcaba | Head of Production |
Uel Hormann | 2D Supervisor |
David Nims | Dolly Grip |
Sissy Grover | Assistant Production Coordinator |
Yvette Marxer | Utility Sound |
Andy King | Visual Effects Technical Director |
Elizabeth Hitt | Animation Coordinator |
Scott E. Anderson | Second Unit Director |
Eric Reynolds | Lead Animator |
Charlotte Spencer | Assistant Editor |
Whitney James | Makeup Supervisor |
Donn Markel | Special Effects Assistant |
David Stump | VFX Director of Photography |
Kenny Gallagher | Second Assistant Accountant |
Brian Keeney | Digital Effects Producer |
Stan Parks | Special Effects Supervisor |
H.G. Wells | Novel |
Gilbert B. Combs | Stunt Coordinator |
Lisa Hoyle | Stunt Double |