Jessica Alba als Honey Daniels | |
Mekhi Phifer als Chaz | |
Romeo Miller als Benny (as Lil' Romeo) | |
Joy Bryant als Gina | |
David Moscow als Michael Ellis | |
Lonette McKee als Mrs. Daniels | |
Zachary Isaiah Williams als Raymond | |
Christian Monzon als Bar Customer | |
Al Shearer als Bar Customer | |
Jull Weber als Joey | |
Laurieann Gibson als Katrina | |
O'Neal McKnight als Katrina's Friend | |
Kevin Duhaney als Otis | |
William Omar Tobar als Beat Boxer | |
Ivan 'Flipz' Velez als Street Dancer | |
Jeremy Cedeno als Street Dancer | |
Nicole Neal als Street Dancer | |
Suga May als Street Dancer | |
Damien Luvara als Neighborhood Guy | |
Shawn Newman als Neighborhood Guy (as Sean Newman) | |
Sarah Francis als Letitia | |
Anthony Sherwood als Mr. Daniels | |
Lee Smart als Casting Director | |
Scott Neil als Lenny | |
Maestro als B.B. (as Wes Maestro Williams) | |
Tracy Dawson als Assistant Director | |
Marie Ward als Choreographer (as Brandy Marie Ward) | |
Jordan Madley als Honey's Friend | |
Evans Johnson als Honey's Friend (as Natalie Johnson) | |
Richard Fagon als Bouncer | |
Fonzworth Bentley als Barber (as Derek J. Watkins) | |
Alicia Bruce als Barber | |
Lyriq Bent als Barber | |
Alison Sealy-Smith als Marisol | |
Dwayne Morgan als Poet | |
Judi Embden als Mrs. Strom (as Judy Embden) | |
Edney Hendrickson als 2nd Assistant Director | |
Roy T. Anderson als Undercover Cop (as Roy Anderson) | |
Missy Elliott als Self | |
Jadakiss als Self | |
Sheek Louch als Self (as Sheek) | |
Shawn Desman als Self | |
Ginuwine als Self | |
Harmonica Sunbeam als Self | |
Rodney Jerkins als Self | |
Silkk als Self | |
3rd Storee als Themselves | |
Shamari DeVoe als Self (as Blaque) | |
Natina Reed als Self (as Blaque) | |
Brandi Williams als Self (as Blaque) |
Billy Higgins | Executive Producer |
Marc Platt | Producer |
Mark Helfrich | Editor |
Jasna Stefanovic | Production Design |
Susan Matheson | Costume Design |
Mervyn Warren | Original Music Composer |
Michelle Morris | Casting |
John R. Leonetti | Director of Photography |
Steven Essam | Set Decoration |
Nicole Brown | Producer |
Emma E. Hickox | Editor |
Andre Harrell | Producer |
Bille Woodruff | Director |
Aisha Coley | Casting |
Anastasia Masaro | Art Direction |
Shelley Cook | Stunt Coordinator |
Alonzo Brown | Writer |
Kim Watson | Writer |
Nicole Brown | Associate Producer |
Charise E. Angone | Assistant Editor |
Terry Hubbard | Assistant Editor |
Mato | Color Timer |
Geoffrey O'Brien | Assistant Editor |
Julia Wong | Associate Editor |
Frank Cuomo | Post Production Coordinator |
Sean Garrett Fogel | Production Supervisor |
Virginia Landis Albertson | Post Production Supervisor |
Marcei A. Brown | First Assistant Director |
Sarah Campbell | Second Assistant Director |
Nancy L. Ventura | Second Assistant Director |
Andrew Shea | First Assistant Director |
Dwight Hendrickson | Set Designer |
Vic Rigler | Property Master |
Michael Carella | Camera Operator |
Angelo Colavecchia | Camera Operator |
Ava Gerlitz | Still Photographer |
Brian Harper | Camera Operator |
Mike Kirilenko | Key Grip |
Derrick Kolus | Gaffer |
Craig Bulmer | Electrician |
Ron Renzetti | Dolly Grip |
Tracy Shaw | Dolly Grip |
Tom Starnes | Gaffer |
Jennifer Ricchiazzi | Casting Associate |
Suzanne Aplin | Costume Supervisor |
Peter Brown | Sound Effects Editor |
Alison Fisher | ADR Editor |
Chris Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Scott G.G. Haller | Sound Effects Editor |
Cameron Frankley | Supervising Sound Editor |
Douglas Ganton | Production Sound Mixer |
Ryan Juggler | Sound Editor |
John Kohlbrenner | Sound Effects Editor |
Colin McLellan | ADR Recordist |
Bill Meadows | Sound Recordist |
Jon Michaels | Assistant Sound Editor |
Andy Koyama | Sound Re-Recording Mixer |
Philip Rogers | ADR Recordist |
James Simcik | Supervising ADR Editor |
Robert Troy | Dialogue Editor |
Nancy Tracy | Assistant Sound Editor |
John Stoneham Sr. | Stunt Coordinator |
Luther Brown | Choreographer |
Laurieann Gibson | Choreographer |
Billy Oliver | Stunts |
Laurie Powers | Visual Effects |
Kelly Mitchell | Hair Department Head |
Kelly Mitchell | Makeup Department Head |
Melissa Forney | Hairstylist |
Sylvain Cournoyer | Makeup Department Head |