Keenen Ivory Wayans als Jack Spade | |
Bernie Casey als John Slade | |
Antonio Fargas als Flyguy | |
Steve James als Kung Fu Joe | |
Isaac Hayes als Hammer | |
Jim Brown als Slammer | |
Ja'net DuBois als Ma Bell | |
Dawnn Lewis als Cheryl | |
John Vernon als Mr. Big | |
Clu Gulager als Lt. Baker | |
Kadeem Hardison als Willie | |
Damon Wayans als Leonard | |
George James als Bruno | |
Marc Figueroa als Knuckles | |
David Alan Grier als Newsman | |
Chris Rock als Rib Joint Customer | |
Tony Cox als Wayne Evans | |
Anne-Marie Johnson als Cherry | |
Clarence Williams III als Kalinga | |
Ariana Richards als Little Girl | |
Shawn Wayans als Pedestrian | |
Marlon Wayans als Pedestrian | |
Kim Wayans als Nightclub Singer | |
John Witherspoon als Reverend | |
Robert Colbert als Farrell | |
Marilyn Coleman als Funeral Mourner | |
Jester Hairston als Pop | |
Hawthorne James als One Eyed Sam | |
Gary Owens als Gary Owens | |
Eve Plumb als Kalinga's Wife | |
Michael Goldfinger als Sergeant | |
Homeselle Joy als Mourner | |
Vickilyn Reynolds als Sadie | |
Paul Motley als Luther | |
Charles Cozart als Anchorman | |
Brian Maguire als Policeman | |
Ben Ryan Ganger als Little Boy | |
Carl Craig als Man in Love | |
Nancy Cheryll Davis als Woman | |
Robin Harris als Bartender at Sam's | |
Cullen G. Chambers als Brothel Man | |
Terri Bivalacqua als Brothel Woman | |
J.W. Alexander als Inmate | |
Roy Fegan als Dead Pimp | |
Howard Allen als Coffee Shop Customer | |
Bee-Be Smith als Coffee Shop Waitress | |
Bobby McGee als Pimp | |
Dana Mackey als Big Brim Bouncer | |
Lou B. Washington als Big Brim Bartender | |
Bobby Mardis als June Bug / Big Brim Pimp #1 | |
Wren T. Brown als Big Brim Pimp #2 | |
Nadia Wayans als Bar Patron | |
Joya Thorner als Bar Patron | |
Yvonne Doggett als Bar Patron | |
Barry Craig als Bar Patron | |
María Díaz als Bar Patron | |
Tom Wright als Brothel Man | |
Eugene Robert Glazer als Officer | |
Michael Conn als Officer | |
Finis Henderson III als Player | |
Terry Christiano als Bimbo | |
Liza Cruzat als Bimbo | |
Peter McCarthy als Weasel | |
Bentley Kyle Evans als Crowd Member | |
Richard McGregor als Gang Member | |
Tommy Morgan Jr. als Referee | |
Gerald Walker als Man in Audience | |
Kojo Lewis als Watchman | |
Danny Raghunath als Pedestrian | |
Doran Reed als Pedestrian | |
Jorga Caye als Townsperson (uncredited) | |
Phil Fondacaro als Evans Brother (uncredited) | |
David Lautrec als Pedestrian (uncredited) | |
Peggy Lipton als Minor Role (uncredited) | |
Laini Thompson als Police Officer (uncredited) | |
Robert Townsend als Minor Role (uncredited) |
Keenen Ivory Wayans | Director |
Keenen Ivory Wayans | Writer |
Eric Barrett | Co-Producer |
Carl Craig | Producer |
Eric L. Gold | Executive Producer |
Raymond Katz | Executive Producer |
Peter McCarthy | Producer |
David Michael Frank | Original Music Composer |
Tom Richmond | Director of Photography |
Michael R. Miller | Editor |
Robi Reed | Casting |
Jaki Brown | Casting |
Melba Katzman Farquhar | Production Design |
Catherine Hardwicke | Production Design |
Kathryn Peters | Set Decoration |
Edie Robinette-Petrachi | Set Decoration |
Ruth E. Carter | Costume Design |
Bob Minor | Stunts |
Tamara Rawitt | Co-Producer |
Florence Franklin | Hairstylist |
Barbie Gotschall | Special Effects Makeup Artist |
Edna Sheen | Assistant Makeup Artist |
Guy Smith | Assistant Hairstylist |
Lori Tabak | Makeup Artist |
Laini Thompson | Makeup Supervisor |
Andy Given | Unit Production Manager |
Cathy Gesualdo | Second Assistant Director |
Elliot Lewis Rosenblatt | First Assistant Director |
J. Kevin Swain | Second Second Assistant Director |
Scott White | First Assistant Director |
Michael Craig Adams | Carpenter |
Susan L. Bertram | Assistant Property Master |
Jason Cardwell | Special Props |
Tom Cortese | Set Dresser |
Carol Eaton | Assistant Set Decoration |
Mark Fite | Carpenter |
Elizabeth Flaherty | Art Department Coordinator |
Stephanie Golden-Falcon | Art Department Assistant |
Chris Hopkins | Assistant Art Director |
Tim James | Set Painter |
Frank Kostenko Jr. | Props |
Mathew 'Cory' Kroyer | Art Department Assistant |
Cheng-Sim Lim | Sculptor |
David Zen Mansley | Sculptor |
Greg McMickle | Property Master |
Andrew Moore | Art Department Assistant |
Arnold Peterson | Assistant Property Master |
Paul S. Power | Production Illustrator |
Robyn Reichek | Production Artist |
Gene Serdena | Leadman |
Jan Marie Sessler | Art Department Assistant |
Karen Steward | Scenic Artist |
Roger Stewart | Art Department Assistant |
Ray Stoddard | Carpenter |
Arlan Jay Vetter | Set Painter |
Scott Williams | Art Department Assistant |
Mark Wilson | Swing |
Martha Atwell | Apprentice Sound Editor |
G.W. Brown | Dialogue Editor |
Jeanette Browning | Sound Recordist |
Dane A. Davis | Supervising Sound Editor |
Tom Hammond | Foley Editor |
Wayne Heitman | Sound Re-Recording Mixer |
Matthew Iadarola | Sound Re-Recording Mixer |
Arthur Jackson | Boom Operator |
Greg Jacobs | ADR Editor |
John Kwiatkowski | Supervising Sound Editor |
Mark Larry | Foley Editor |
John Lawson | Other |
Kimberly Lowe Voigt | Dialogue Editor |
Oliver L. Moss | Production Sound Mixer |
Rhonda Munzinger | Assistant Sound Editor |
Joan Rowe | Foley |
Todd Toon | Assistant Sound Editor |
Jerry Trent | Foley |
Randy Vandegrift | Dialogue Editor |
Fred Cramer | Special Effects Coordinator |
Gary L. King | Special Effects Assistant |
Mello Alexandria | Stunts |
Ray Bickel | Stunts |
Alex Brown | Stunts |
Tony Brubaker | Stunts |
Eugene Collier | Stunts |
Gilbert B. Combs | Stunts |
Gregg Dandridge | Stunts |
Sharie Doolittle | Stunts |
Kirk Elam | Stunts |
Kenny Endoso | Stunts |
Darrell Giddens | Stunts |
James M. Halty | Stunts |
Ed Hamilton | Stunts |
Norman Howell | Stunts |
Melvin Jones | Stunts |
Wayne King | Stunts |
Al Lee | Stunts |
Irving E. Lewis | Stunts |
Fritz Lieber | Stunts |
Kym Washington Longino | Stunts |
Dennis Madalone | Stunts |
Eric Mansker | Stunts |
Rusty McClennon | Stunts |
Bufort McClerkins | Stunts |
Dwayne McGee | Stunts |
S.J. McGee | Stunts |
Tyann Means | Stunts |
John C. Meier | Stunts |
Bennie Moore | Stunts |
Perry Nichols | Stunts |
Alan Oliney | Stunt Coordinator |
Ernie F. Orsatti | Stunts |
Gary Price | Stunts |
Robby Robinson | Stunts |
Sharon Schaffer | Stunts |
Clifford Strong | Stunts |
Ric Wagner | Stunts |
Shirley Walker | Stunts |
Gus Williams | Stunts |
Ismael Araujo Jr. | Best Boy Grip |
Brian Bellamy | Second Assistant Camera |
Bruce Bellamy | Swing |
Martin Bosworth | Lighting Artist |
Carolyn Chen | Additional First Assistant Camera |
Michelle Colbert | Electrician |
Anthony C. Cornelius | Camera Loader |
Mark Crawford | Grip |
Kimo Easterwood | Grip |
Kirk R. Gardner | Steadicam Operator |
César Augusto González | Best Boy Electric |
Steve Grass | Additional Camera |
Amy C. Halpern | Electrician |
Steve Jezewski | Electrician |
Shaun Madigan | Gaffer |
Richard Miller | First Assistant Camera |
Mark Emery Moore | Dolly Grip |
Boyd Olson | Electrician |
George Posedal | Additional Camera |
Tom Segal | Additional Photography |
Adam Stern | Video Assist Operator |
Charles M. Trotter | Grip |
Tom West | Key Grip |
Eddie Wolfl | Still Photographer |
Luc G. Nicknair | Additional First Assistant Camera |
Kimberly Hardin | Casting Assistant |
Ceci | Assistant Costume Designer |
Darlene Jackson | Wardrobe Assistant |
Sharon Rosenberg | Wardrobe Supervisor |
Nancy Steiner | Wardrobe Assistant |
Carolina Beroza | Assistant Editor |
Gary Burritt | Negative Cutter |
Teressa Longo | First Assistant Editor |
Tara McKinley | Editorial Production Assistant |
Keith Parrish | Color Timer |
Stephen Semel | Additional Editor |
Madeleine Swift | Editorial Production Assistant |
Kojo Lewis | Location Manager |
Earl West | Assistant Location Manager |
Jeff Charbonneau | Music Editor |
John Boudreaux | Musician |
King Cotton | Musician |
D-Nice | Musician |
Jim Daniels | Musician |
Chris Dowd | Musician |
David Dyson | Musician |
Norwood Fisher | Musician |
Phillip Fisher | Musician |
Bob Gibson | Musician |
Suzanne Hines | Music Editor |
Kendall Jones | Musician |
Walter A. Kibby II | Musician |
KRS-One | Musician |
Ms. Melodie | Musician |
Angelo Moore | Musician |
Scott Morris | Musician |
Russ Regan | Music Consultant |
Linda Powell | Script Supervisor |
J. Wesley Adams | Driver |
Ron M. Field | Driver |
Scott Hubacek | Driver |
Thomas S. Lynch | Driver |
Brian Maguire | Transportation Captain |
Kevin McCarthy | Driver |
Brian Steagall | Transportation Coordinator |
Hedy Phil Balani | Driver |
Russell Clark | Choreographer |
Belinda Ellis | Production Coordinator |
David Falicki | Craft Service |
Marsha Koff | Production Controller |
Allen Kupetsky | Production Assistant |
Carole Little | Thanks |