Patrick Wilson als Josh Lambert | |
Rose Byrne als Renai Lambert | |
Lin Shaye als Elise Rainier | |
Ty Simpkins als Dalton Lambert | |
Barbara Hershey als Lorraine Lambert | |
Leigh Whannell als Specs | |
Angus Sampson als Tucker | |
Andrew Astor als Foster Lambert | |
Corbett Tuck als Nurse Adele / Doll Girl #2 | |
Heather Tocquigny als Nurse Kelly | |
Ruben Pla als Dr. Sercarz | |
John Henry Binder als Father Martin | |
Joseph Bishara als Lipstick-Face Demon | |
Philip Friedman als Old Woman | |
J. LaRose als Long Haired Fiend | |
Kelly Devoto als Doll Girl #1 | |
Emily Brobst als Demon (uncredited) |
Anne McCarthy | Casting |
John R. Leonetti | Director of Photography |
Joseph Bishara | Original Music Composer |
Leigh Whannell | Writer |
David M. Brewer | Director of Photography |
James Wan | Director |
Steven Schneider | Producer |
Oren Peli | Producer |
Brian Kavanaugh-Jones | Executive Producer |
Kellie Roy | Casting |
Kristin M. Burke | Costume Design |
James Wan | Editor |
Kirk M. Morri | Editor |
Jason Blum | Producer |
Aaron Sims | Production Design |
Jeanette Volturno | Line Producer |
John R. Leonetti | Co-Producer |
Aaron Sims | Co-Producer |
Rick Osako | Unit Production Manager |
Albert Cho | First Assistant Director |
Jeff Bilger | Second Assistant Director |
Joel Kramer | Stunt Coordinator |
Danny Downey | Stunts |
Sandra Lee Gimpel | Stunts |
Samuel Reynolds | Stunts |
Katina Waters | Stunts |
Justin T. Woods | Stunts |
Dennis Alaniz | Additional Editor |
Jennifer Spence | Art Direction |
Thomas Spence | Co-Art Director |
Renetta G. Amador | Script Supervisor |
Laura Altmann | Production Coordinator |
Michael A. Galasso | Production Coordinator |
Larissa Grudt | Set Production Assistant |
Matt Donaldson | Property Master |
Richard Roraback | Leadman |
Niko Hovartos | On Set Dresser |
Dan Reilly | Key Grip |
Tony Lopez-Cepero | Dolly Grip |
Tim Marshall | Chief Lighting Technician |
Wayne Marshall | Assistant Chief Lighting Technician |
Shermagne Umali | Lighting Technician |
Tim Stratton | Lighting Technician |
Mark Meyers | Steadicam Operator |
Megan Stark Evans | Costumer |
Yeşim "Shimmy" Osman | Hair Department Head |
Eleanor Sabaduquia | Makeup Department Head |
Liz Mendoza | Makeup Artist |
Rocky Faulkner | Makeup Artist |
Mandi Ann Ruiz | Makeup Artist |
Nikki Carbonetta | Makeup Artist |
Zsolt Magyar | Sound Mixer |
Tim D. Lloyd | Boom Operator |
Zach Wrobel | Boom Operator |
Bart Dion | Special Effects Coordinator |
David Thornsberry | Location Manager |
James G. Brill | Transportation Coordinator |
Jason Messersmith | Transportation Captain |
Dennis Alaniz | First Assistant Editor |
James K. Jensen | Post Production Supervisor |
Joe Dzuban | Sound Re-Recording Mixer |
Joe Dzuban | Supervising Sound Editor |
Paul Seradarian | Sound Editor |
Craig Mann | Sound Re-Recording Mixer |
John Sievert | Foley Artist |
Stefan Fraticelli | Foley Artist |
Randy Wilson | Foley Recordist |
Kevin Schultz | Foley Recordist |
Michael Janov | Visual Effects Supervisor |
Gordon T. Wittmann | Visual Effects Producer |
Michael Lester | CG Supervisor |
Heath Kraynak | Compositor |
Stephen DeLuca | Compositor |
Scott Ronnow | First Assistant Camera |
Paul Santoni | First Assistant Camera |
Kevin Huver | Second Assistant Camera |
Greg Kurtz | Second Assistant Camera |
Alex Scott | Second Assistant Camera |
Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Laura Cresswell | Key Costumer |
Anthony Tran | Costume Design |
Hannah Greene | Costume Design |
Sami Martin Sarmiento | Costume Design |
Sarah Schuessler | Costume Design |
Mark Griffith | Digital Intermediate |
Chelsea Kammeyer | Assistant Editor |
Jose Parra | Digital Intermediate Producer |
Bill Schultz | Digital Intermediate |
Bob Semmer | Digital Intermediate |
George Chavez | Color Timer |
Richard A. Eisenstein | Post Production Technical Engineer |
Dan Muscarella | Color Timer |
Jenna Kaye Thornsberry | Assistant Location Manager |
Aaron Becker | Title Designer |