Jaeden Martell als Bill Denbrough | |
Sophia Lillis als Beverly Marsh | |
Jack Dylan Grazer als Eddie Kaspbrak | |
Finn Wolfhard als Richie Tozier | |
Jeremy Ray Taylor als Ben Hanscom | |
Wyatt Oleff als Stanley Uris | |
Chosen Jacobs als Mike Hanlon | |
Bill Skarsgård als Pennywise | |
Jackson Robert Scott als Georgie Denbrough | |
Nicholas Hamilton als Henry Bowers | |
Stephen Bogaert als Mr. Marsh | |
Stuart Hughes als Officer Bowers | |
Owen Teague als Patrick Hockstetter | |
Molly Atkinson als Sonia Kasprak | |
Jake Sim als Belch Huggins | |
Logan Thompson als Victor Criss | |
Katie Lunman als Betty Ripsom | |
Geoffrey Pounsett als Zach Denbrough | |
Pip Dwyer als Sharon Denbrough | |
Steven Williams als Leroy Hanlon | |
Elizabeth Saunders als Mrs. Starret | |
Megan Charpentier als Gretta | |
Joe Bostick als Mr. Keene | |
Ari Cohen als Rabbi Uris | |
Anthony Ulc als Joe the Butcher | |
Javier Botet als Hobo | |
Carter Musselman als Headless Boy | |
Tatum Lee als Judith | |
Edie Inksetter als Hostess | |
Martha Gibson als Old Woman | |
Kasie Rayner als Field Hockey Girl #1 | |
Isabelle Nélisse als Girl in Bathroom | |
Jocelyn Mattka als Another Girl | |
Donald Tripe als Old Man in Car | |
Liz Gordon als Old Woman in Car | |
Paige Rosamond als Dead Girl #1 | |
Neil Crone als Chief Borton | |
Sonia Gascón als Mrs. Ripsom | |
Janet Porter als Stanley's Mother | |
Memo Díaz Capt. als 4th of July Clown | |
Chantal Vachon als Girl in Magazine | |
Roberto Campanella als Organ Player Clown | |
Cyndy Day als Pharmacy Cashier (uncredited) | |
David Katzenberg als El Aparato (uncredited) | |
Bobby Leigh als Jonathan (uncredited) | |
Kate Moyer als Esther (uncredited) | |
Sherry Nelson als Woman on Street (uncredited) | |
Jimmy Star als Man in Car (uncredited) | |
Kelly Van der Burg als Abigail (uncredited) |
Andy Muschietti | Director |
Stephen King | Novel |
Marty P. Ewing | Executive Producer |
Seth Grahame-Smith | Producer |
David Katzenberg | Producer |
Roy Lee | Producer |
Dan Lin | Producer |
Bárbara Muschietti | Producer |
Jon Silk | Executive Producer |
Chung Chung-hoon | Director of Photography |
Jason Ballantine | Editor |
Rich Delia | Casting |
Rosalie Board | Set Decoration |
Peter Grundy | Art Direction |
Claude Paré | Production Design |
Janie Bryant | Costume Design |
Steven Kostanski | Makeup Artist |
Jeff Derushie | Makeup Artist |
Wayne Anderson | Sculptor |
Daniel Carrasco | Creature Design |
Linda Dowds | Makeup Department Head |
Neil Morrill | Prosthetic Makeup Artist |
Debra Manou | Key Hair Stylist |
Emily O'Quinn | Key Makeup Artist |
Robin M. Reelis | Production Manager |
Sylvain Arseneault | Sound Recordist |
Glen Gauthier | Sound Mixer |
Warren Appleby | Special Effects Supervisor |
Stephanie Gorin | Casting |
Dana Sano | Music Supervisor |
Dera Veinot | Makeup Artist |
Ryan Reed | Hairstylist |
Stephanie Ingram | Hair Department Head |
Adam Richard Benish | Assistant Director |
Adam Bocknek | Second Assistant Director |
Penny Charter | Second Assistant Director |
Richard Cowan | First Assistant Director |
Jordana Lieberman | Third Assistant Director |
Nick Lopez | Third Assistant Director |
Andrew Pritchard | Third Assistant Director |
Brenton Brown | Set Dresser |
Jon Chan | Assistant Art Director |
David DeMarinis | Leadman |
Michael Derrah | Storyboard Designer |
Eric Deros | Set Designer |
Adam Dougherty | Sculptor |
Paul Greenberg | Assistant Art Director |
Henry Ilola | Carpenter |
Andrew Lindell | Carpenter |
John Mackenzie | Construction Coordinator |
Sandor Mate | Carpenter |
Ryan McCaffrey | Set Dresser |
Rob McCallum | Storyboard Designer |
Kenny Meinzinger | Set Dresser |
Sorin Popescu | Set Designer |
Dave Rosa | Painter |
Brian van de Valk | Carpenter |
Nicola Weston | Art Department Coordinator |
Simeon Wilkins | Storyboard Designer |
Paul Hackner | Sound Designer |
Steve Switzer | Boom Operator |
CJ Woodley | Boom Operator |
Warren Appleby | Special Effects Coordinator |
Lise Richardson | Music Editor |
Brett Pierce | Music Editor |
Glenn Carter | Location Scout |
Ron McKenzie | Location Scout |
Randy Morgan | Location Manager |
Shane B. Scott | Script Supervisor |
Gail Marks | Production Accountant |
Brad DeWolde | Animal Wrangler |
Laurel Bresnahan | Studio Teachers |
Walter Hamada | Executive Producer |
Benjamin Wallfisch | Original Music Composer |
Cary Joji Fukunaga | Screenplay |
Chase Palmer | Screenplay |
Gary Dauberman | Screenplay |
Chris Jenkins | Sound Re-Recording Mixer |
Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
Kelly Jones | Stunt Coordinator |
Sarah Craig McEathron | Makeup Department Head |
Alec Gillis | Makeup Effects Designer |
Rose Huggett | Hairstylist |
Sondra Treilhard | Key Hair Stylist |
Tom Woodruff Jr. | Makeup Effects Designer |
Marty P. Ewing | Unit Production Manager |
Darin Read | Post Production Supervisor |
William Waring | Second Unit Director |
Kyle Brown | Concept Artist |
Court Chu | Concept Artist |
Emerson Doerksen | Scenic Artist |
Henry Fong | Concept Artist |
Christopher Geggie | Property Master |
Alan Hemsworth | Greensman |
Jared Krichevsky | Concept Artist |
Tania McGowan | First Assistant Art Direction |
Joshua Min | Concept Artist |
Rowena O'Connor | Assistant Property Master |
Scott Patton | Concept Artist |
Brian van de Valk | Construction Foreman |
Scott Cannizzaro | ADR Mixer |
Victor Ray Ennis | Supervising Sound Editor |
Kris Fenske | Sound Effects Editor |
Paul Flinchbaugh | Assistant Sound Editor |
Jamie Hardt | Sound Effects Editor |
James B. Howe | Foley Mixer |
Kenneth L. Johnson | Sound Effects Editor |
Vic Kaspar | ADR Mixer |
Michael Kearns | Boom Operator |
Mason Kopeikin | Foley Editor |
Mace Matiosian | Foley Editor |
Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Jesi Ruppel | Foley Artist |
Joseph T. Sabella | Foley Artist |
Bernard Weiser | Dialogue Editor |
Tim Cody | Stunts |
Jamie Jones | Stunt Coordinator |
David Allan | Lighting Technician |
Sean Bourdeau | Best Boy Grip |
Robert Cochrane | Dolly Grip |
Angelo Colavecchia | Steadicam Operator |
Jeff DaSilva | First Assistant Camera |
Richard Emerson | Key Grip |
Michael Galbraith | Chief Lighting Technician |
Glen Goodchild | Dolly Grip |
Alex Lawrence | Lighting Technician |
Doug Novis | Rigging Gaffer |
Brooke Palmer | Still Photographer |
Ronald G. Paulauskas | Rigging Grip |
Ryan Prouse | Second Assistant "B" Camera |
Benjamin Smith | First Assistant "B" Camera |
Dean Stinchcombe | First Assistant "A" Camera |
Rich Sutherland | Rigging Grip |
Adam Tupper | Second Assistant "A" Camera |
John Vrakking | Key Rigging Grip |
Phil Whitfield | Assistant Chief Lighting Technician |
Coco Kleppinger | Casting Associate |
Jeff Dineen | Key Set Costumer |
Ferran Banchs | Assistant Editor |
Vanessa Galvez | Digital Intermediate Producer |
Pearce Roemer | First Assistant Editor |
Hillary Holmes | Music Coordinator |
David J. Krystal | Orchestrator |
Roberto Campanella | Choreographer |
Krista Colosimo | Production Secretary |
Joe Everett | Unit Publicist |
Joan Hug Valeriote | Studio Teacher |
Jeremy Gillespie | First Assistant Art Direction |
Nicholas Brooks | Visual Effects Supervisor |
Kendrick Wallace | Visual Effects Producer |
Bauston Camilleri | Stunts |
Chad Camilleri | Stunts |
Canaan Davison | Stunts |
Neil Davison | Stunts |
Dustin Faith | Stunts |
Tom Farr | Stunts |
Cam Fergus | Stunts |
Brayden Jones | Stunts |
Brent Jones | Stunts |
Ciara Jones | Stunts |
Jennifer Murray | Stunts |
Janine Parkinson | Stunts |
Avery Queffelec | Stunts |
Aj Risi | Stunts |
Ilora Rosenberg | Stunts |
Vincent Rother | Stunts |
Bryan J. Thomas | Stunts |
Mark Purcell | Sound Mix Technician |
Lara Ramirez | Visual Effects Editor |
Katharine Duke | Payroll Accountant |
Tim Williams | Conductor |
Stephen Nakamura | Digital Intermediate Colorist |
Angelo Colavecchia | "A" Camera Operator |
Michael Carella | "B" Camera Operator |
Michael Carella | Second Unit Director of Photography |
William Conrad | Editorial Services |
Brice Liesveld | Visual Effects Producer |
Dan Bronson | Costume Supervisor |
Brooke Lyndon-Stanford | Visual Effects Supervisor |
Richard Brener | Executive Producer |
Toby Emmerich | Executive Producer |
Christina Pitts Jazzar | Associate Choreographer |