Debi Derryberry als James 'Jimmy' Isaac Neutron (voice) | |
Megan Cavanagh als Judy Neutron / VOX (voice) | |
Mark DeCarlo als Hugh Neutron / Pilot / Arena Guard (voice) | |
Jeffrey Garcia als Sheen Estevez (voice) | |
Patrick Stewart als King Goobot V (voice) | |
Martin Short als Ooblar (voice) | |
Frank Welker als Goddard / Poultra (voice) | |
Rob Paulsen als Carl Wheezer / Mr. and Mrs. Wheezer / Kid in Classroom (voice) | |
Carolyn Lawrence als Cindy Vortex (voice) | |
Crystal Scales als Libby Folfax (voice) | |
Candi Milo als Nick Dean / Britney / PJ (voice) | |
David L. Lander als Yokian Guard / Gus (voice) | |
Carlos Alazraqui als Mr. Estevez (voice) | |
Jim Cummings als Ultra Lord / Mission Control / General Bob (voice) | |
Keith Alcorn als Bobby / Kid / Control Yokian (voice) | |
Kimberly Brooks als Zachary / Reporter / Angie / Libby's Mom (voice) | |
Andrea Martin als Ms. Winfred Fowl (voice) | |
Billy West als Bobby's Twin Brother (voice) / Butch (voice) / Jailbreak Cop (voice) / Old Man Johnson (voice) / Robobarber (voice) / Flurp Announcer (voice) / Yokian Officer (voice) / Anchor Boy (voice) / Guard (voice) | |
Mary Hart als Yokian Newscaster #2 (voice) | |
Bob Goen als Yokian Newscaster #1 (voice) | |
Dee Bradley Baker als Norad Officer (voice) | |
Laraine Newman als Hostess (voice) | |
John A. Davis als Octapuke Kid / Guard / Bennie (voice) | |
Paul Greenberg als Guard (voice) | |
Mark Menza als Yokian Incubator Operator (voice) | |
Jeannie Elias als Little Girl / Camera Person (voice) | |
Michael Hagiwara als Chris (voice) | |
Richard Allen als Digital Voice (voice) | |
Brian Capshaw als Screamer (voice) | |
Cheryl Ray als Screamer (voice) | |
Matthew Russell als Hyperactive Kid / Arena Yokian (voice) |
John A. Davis | Director |
John A. Davis | Screenplay |
Steve Oedekerk | Screenplay |
David N. Weiss | Screenplay |
Keith Alcorn | Executive Producer |
John A. Davis | Producer |
Albie Hecht | Producer |
Steve Oedekerk | Producer |
Julia Pistor | Executive Producer |
John Debney | Original Music Composer |
Steve Kolbe | Director of Photography |
Chris Sherrod | Director of Photography |
Gregory Perler | Editor |
Jon Price | Editor |
J. David Stem | Screenplay |
Bob Camp | Storyboard |
Brett Paton | Animation |
Fred Cline | Production Design |
James Beihold | Art Direction |
Tok Braun | Unit Production Manager |
Kim Saxon | Production Manager |
Paula Kaplan | Casting Director |
Ginny McSwain | Casting Director |
John A. Davis | Story |
Steve Oedekerk | Story |
Marc Gabbana | Concept Artist |
Keith Alcorn | Producer |
Paul N.J. Ottosson | Sound Designer |
Michael Jonascu | Sound Designer |
Christopher T. Welch | Supervising Sound Editor |
David E. Fluhr | Sound Re-Recording Mixer |
Christian P. Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
David Grimaldi | Sound Effects Editor |
Steve Tushar | Sound Effects Editor |
Chuck Michael | Sound Effects Editor |
Cheryl Ray | Animation |
Matthew Russell | Animation |