Rachael Leigh Cook als Josie McCoy | |
Rosario Dawson als Valerie Brown | |
Tara Reid als Melody Valentine | |
Alan Cumming als Wyatt Frame | |
Parker Posey als Fiona | |
Gabriel Mann als Alan M. | |
Paulo Costanzo als Alexander Cabot | |
Missi Pyle als Alexandra Cabot | |
Alexander Martin als Les - DuJour | |
Donald Faison als D.J. - DuJour | |
Seth Green als Travis - DuJour | |
Breckin Meyer als Marco - DuJour | |
JR Bourne als Shop Owner | |
Tom Butler als Agent Kelly | |
Carson Daly als Carson Daly | |
Aries Spears als The Other Carson Daly | |
Faedragh Carpenter als Teenage Fan | |
Justin Chatwin als Teenage Fan | |
Marites Pineda als Teenage Fan | |
Kimberly Rimer als Wedding Dress Girl | |
Corinne Reilly als Aquarium Tour Guide | |
Marnie Alton als Laughing Girl | |
Katharine Isabelle als Laughing Girl | |
Aeja Goldsmith als Laughing Girl | |
Nicole Fraissinet als Megastore Girl | |
Jessica Murdoch als Megastore Girl | |
Juliana Wimbles als Megastore Girl | |
Zak Santiago als Megastore DJ | |
David Kopp als College Dude | |
Sean J. Dory als College Dude | |
Heather Robertson als Unstylish Girl | |
Hiro Kanagawa als Japanese Delegate | |
Kurt Max Runte als German Delegate | |
Claude de Martino als French Delegate | |
Colin Foo als Chinese Delegate | |
Balinder Johal als Sri Lankan Delegate | |
Enuka Okuma als Fashion Team | |
Clay St. Thomas als Fashion Team | |
Erin Fitzgerald als Slang Team | |
Linda Ko als Slang Team | |
Serena Altschul als Serena Altschul | |
Mark Seliger als Mark Seliger | |
Sally Hershberger als Sally Hershberger | |
Jann Carl als Jann Carl | |
Stuart Lilley als New Josie Fan | |
Chris Lovick als New Josie Fan | |
Natalye Vivian als New Josie Fan | |
Karalee Paterson als Pointing Fan | |
Dion Johnstone als Federal Agent | |
Harry Elfont als Pilot | |
Tamara Taggart als TV Reporter | |
Anthony Creery als Incompetent Techie | |
Shayn Solberg als Geek Guy | |
Harmoni Everett als Josie's Manicurist | |
Kris Pope als Gregor | |
Kevin Bergsma als Fiona's Dancer | |
Todd Talbot als Fiona's Dancer | |
Craig Taylor als Fiona's Dancer | |
Paul Becker als Fiona's Dancer | |
Russ Leatherman als Mr. Moviefone | |
Kevin Blatch als Gay Rumor Team Member | |
Darren Daurie als VH1 Photographer | |
Babyface als The Chief | |
Eugene Levy als Eugene Levy | |
Taryn O'Neill als War Room Analyst | |
Kennith Overbey als Dancing Policeman | |
Jen Soska als Josie Fan #1 (uncredited) | |
Sylvia Soska als Josie Fan #2 (uncredited) | |
Colette Squires als Photographer | |
Jay Williams als Fiona's Dancer |
Deborah Kaplan | Writer |
Harry Elfont | Writer |
Shane Harvey | Still Photographer |
David Cooper | Still Photographer |
Matthew Libatique | Director of Photography |
John Frizzell | Original Music Composer |
Peter Teschner | Editor |
Joseph Middleton | Casting |
Sanna Seppanen | Key Hair Stylist |
Jessica Clothier | Script Supervisor |
Tracey Edmonds | Music Supervisor |
Michael McQuarn | Music Supervisor |
Jasna Stefanovic | Production Design |
Johanne Hubert | Set Decoration |
Leesa Evans | Costume Design |
John Clothier | Camera Operator |
Michelle Hunter | Costume Supervisor |
Marc Platt | Producer |
Angie Rubin | Music Editor |
Carin Rogers | Dialogue Editor |
Richard Corwin | Dialogue Editor |
John H. Arrufat | Dialogue Editor |
Joe Schiff | ADR Editor |
Renée Tondelli | ADR Supervisor |
James H. Chow | Property Master |
Sarah Monat | Foley Artist |
Vince Nicastro | Foley Artist |
Thomas W. Small | Foley Supervisor |
Randy Singer | Foley Mixer |
Scott Curtis | Foley Editor |
Jeanette Browning | ADR Recordist |
Alex Raspa | ADR Recordist |
Philip Rogers | ADR Recordist |
Paul N.J. Ottosson | Sound Effects Editor |
Paul N.J. Ottosson | Sound Designer |
Doug Jackson | Sound Effects Editor |
Stephen Neary | Sound Recordist |
Rick Kline | Sound Re-Recording Mixer |
Chris Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Mike Vézina | Stunt Coordinator |
Tony DeRosa-Grund | Producer |
Babyface | Executive Producer |
Grace Gilroy | Co-Producer |
Richard Goldwater | Executive Producer |
Chuck Grimes | Producer |
Michael Silberkleit | Executive Producer |
Richard Cook | Art Direction |
Kelvin Humenny | Art Direction |
Jenny Amberson | Assistant Hairstylist |
Jennifer Casey | Assistant Makeup Artist |
Rita Ciccozzi | Key Makeup Artist |
Rosalina Da Silva | Makeup Designer |
Diane Holme | Assistant Hairstylist |
Joan Nygren | Assistant Makeup Artist |
Wendy Snowdon | Assistant Makeup Artist |
Heather Tillson | Assistant Hairstylist |
Debra Wiebe | Hairstylist |
Stacey Butterworth | Wigmaker |
Grace Gilroy | Unit Production Manager |
Virginia Landis Albertson | Post Production Supervisor |
Paul Barry | Second Assistant Director |
Ashley Bell | Assistant Director |
Jim Brebner | First Assistant Director |
Paul Burger | Assistant Director Trainee |
Silver Butler | Third Assistant Director |
Betty Thomas Quee | Second Unit Director |
Jack Ahnert | Painter |
Andy Amoroso | Art Department Assistant |
Richard Cook | Set Designer |
Hoka Duquette | Painter |
JoAnn Ellis | Art Department Coordinator |
Ivan Fish | Carpenter |
Julie Fontaine | Set Dresser |
Roland-Marie Gervais | Painter |
Terry Gonsalves | On Set Dresser |
Jean-Luc Grenier | Lead Set Dresser |
Sally Hudson | Graphic Designer |
Andy Koessler | On Set Dresser |
Jason B. Landels | Assistant Property Master |
Todd Lawley | Set Dresser |
Catherine Leighton | Assistant Property Master |
David Lewis | Greensman |
Kristina Lyne | Graphic Designer |
Laurie Marsh | Set Dresser |
Shannon McFarlane | Set Dresser |
Jerry McLaughlin | Scenic Artist |
Derick McLeod | Construction Coordinator |
Paul Mulder | Assistant Property Master |
Vivien Nishi | Set Designer |
Claudio Palavecino | Assistant Property Master |
Bryan Pederson | Construction Foreman |
Robert Pratt | Storyboard Artist |
Chris Rae | Carpenter |
Darrell Scott | Lead Painter |
Frederick N. Stanley | Carpenter |
Andy Thornton | Carpenter |
Anneke Van Oort | Set Designer |
Rena Van Steele | Standby Painter |
Sean Will | Lead Painter |
Barbara Wilson | Assistant Art Director |
Debbie R. Wilson | Set Dresser |
Jenny Wilson | Set Designer |
Tracey Wilson | Storyboard Artist |
Eric Batut | Sound Mixer |
David Boulton | ADR Mixer |
Jack Boyle | Sound Assistant |
Anne Couk | First Assistant Sound Editor |
Jason England | Second Assistant Sound |
Cameron Frankley | Supervising Sound Editor |
Jeff Gomillion | ADR Mixer |
Rob Graham | Sound Assistant |
Doc Kane | ADR Mixer |
Jon Michaels | First Assistant Sound Editor |
Karen Schell | Sound Assistant |
Tim Webb | Sound Recordist |
Kelly Zombor | Boom Operator |
Roberto Cappannelli | Sound Re-Recording Mixer |
Dave Dunaway | Special Effects Technician |
Stephen Knight | Special Effects |
Andrew Verhoeven | Special Effects |
Lloyd Lee Barnett | Digital Compositor |
Mike Bellamy | Colorist |
Jordan Benwick | Compositor |
Melanie Boettcher | Accountant |
Neil Burroughs | Technical Supervisor |
Rene Clark | Rotoscoping Artist |
Kelly G. Crawford | Visual Effects Editor |
Pete Dionne | 3D Artist |
Syd Dutton | Visual Effects |
Christopher Elke | Visual Effects Coordinator |
John Follmer | Visual Effects Producer |
Carolyn Garcia | Production Assistant |
Vyk Harnett | Compositor |
Randy Koyanagi | Compositor |
James W. Kristoff | Production Executive |
Richard Malzahn | Visual Effects Supervisor |
Fumi Mashimo | Lead Animator |
Kelvin McIlwain | Visual Effects Supervisor |
Sal Migliore | Colorist |
Jesh Murthy | Visual Effects Supervisor |
Michael Muscal | Visual Effects Supervisor |
Doug Oddy | Animation |
Michelle Rothburgh | Production Assistant |
Tracey Edmonds | Producer |
Marny Eng | Stunt Double |
Deborah Kaplan | Director |
Harry Elfont | Director |
Michael Arlen Ross | Visual Effects Editor |
Tracey Edmonds | Executive Producer |
Dan DeCarlo | Characters |
Richard Goldwater | Characters |
John L. Goldwater | Characters |
Kevin Fair | Second Unit First Assistant Director |
Gavin Buhr | Stunts |
Crystal Dalman | Stunts |
Alex Chalmers | Stunts |
Dave Hospes | Stunts |
Corry Glass | Stunts |
Jason Glass | Stunts |
Larry Lam | Stunts |
Michael Langlois | Stunts |
Kristene Kenward | Stunts |
Brad Loree | Stunts |
Scott Nicholson | Stunts |
Jovan Nenadic | Stunts |
Trish Schill | Stunts |
Marshall Virtue | Stunts |
Heath Stevenson | Stunts |
Brent Woolsey | Stunts |
Kathy Hubble | Stunts |
Jodi Stecyk | Stunts |
Shawn Orr | Utility Stunts |
Roxanne Wong | Stunts |
Trish Schill | Stunt Double |
Stuart Aikins | Casting |
Kenny Becker | Color Timer |
Kay Hanley | Vocals |
Laura Boddington | Stand In |
Karin Fong | Title Designer |
Viktoria Langton | Choreographer |
Richard Walden | "B" Camera Operator |
David Tickell | Gaffer |
Candace Cruikshank | Assistant Costume Designer |
Gaetan Jalbert | Rigging Gaffer |
Jimmy Chow | Property Master |
Roberta Henriksen | Production Coordinator |